Mājdzīvnieku audzēšana: zināšanas jāapgūst speciālos kursos, vajadzīgi dokumenti un piemērota aprūpe 8
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Kas vajadzīgs, lai mājās pavairotu un audzētu šķirnes suņus vai kaķus pārdošanai? Kādas atļaujas un reģistrācijas nepieciešamas?” – jautā Katrīna L.
Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa informē – neatkarīgi no tā, vai dzīvniekus pavairo sev vai tirdzniecībai, ir jāievēro Ministru kabineta noteikumos nr. 266 Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai noteiktās prasības: dzīvnieka īpašniekam jābūt apmācītam (apgūtiem labturības kursiem un saņemtai apliecībai), vienam dzīvniekam nedrīkst būt vairāk kā viens mazuļu metiens gadā, visiem dzīvniekiem jābūt apzīmētiem (čipētiem) un reģistrētiem, protams – arī vakcinētiem.
Vajadzīgi dokumenti un attiecīga aprūpe
“Dzīvniekus drīkst atsavināt jeb nodot nākamajam īpašniekam, kad tie ir sasnieguši atbilstošu vecumu, ir pagājis nepieciešamais laiks kopš pēdējās vakcinācijas. Turklāt dzīvnieki nododami kopā ar dokumentiem – mājas (istabas) dzīvnieka pasi vai vakcinācijas apliecību (kaķiem, seskiem),” skaidro PVD pārstāve. Dzīvnieku turētājam arī jāievēro dzīvnieku labturības prasības un jānodrošina atbilstīga veterinārmedicīniskā aprūpe.
Ja pavairoti un atsavināti tiek šķirnes dzīvnieki, tiem jābūt ierakstītiem Latvijā reģistrētas šķirnes mājas (istabas) dzīvnieku audzētāju organizācijas ciltsgrāmatā. Tirdzniecība ar mājas (istabas) dzīvniekiem ir atļauta to īpašnieka valdījumā vai turējumā esošā teritorijā, ja par tirdzniecību ir informēta dienesta teritoriālā struktūrvienība.
Tirdzniecībai Latvijā atļauju nevajag
Speciālas atļaujas vai reģistrēšanās dzīvnieku tirdzniecībai Latvijas teritorijā neesot nepieciešama. PVD ir jāinformē vien tad, ja pilsētas vai ciema teritorijā vienā adresē tiek turēti vairāk nekā pieci vienas sugas siltasiņu dzīvnieki, kas vecāki par sešiem mēnešiem. Lai komerciālos nolūkos (tirdzniecībai) dzīvniekus izvestu uz citu dalībvalsti, tiem jābūt no dienestā reģistrētas dzīvnieku turēšanas vietas un jāsaņem veterinārais (veselības) sertifikāts. Tas nozīmē, tādā gadījumā PVD tomēr būs jāreģistrējas.
Personai, kas audzē, pavairo un pārdod šķirnes mājdzīvniekus, arī jāreģistrē saimnieciskā darbība. Persona var maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no saimnieciskās darbības ienākuma vispārējā kārtībā vai arī izvēlēties Mikrouzņēmuma nodokļa maksāšanas režīmu. Plašāka informācija par nodokļu maksāšanas režīmiem pieejama Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļa vietnē: www.vid.gov.lv.