Ahatīnas gliemezis
Ahatīnas gliemezis
Foto: Ingars Gudermanis

Ahatīnas gliemezis – mājdzīvnieks uz ilgu laiku 0

Jautājums. Kā audzēt ahatīnas gliemežus?

Reklāma
Reklāma

NIKOLAJS RĪGĀ

Plastmasas kastē un katru atsevišķi

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Triju gadu pieredze Austrumāfrikas milzu gliemežu jeb ahātgliemežu audzēšanā ir Liepājas Leļļu teātra aktierim Ingaram Gudermanim. Ar ko šie mīkstmieši īpaši? Pirmām kārtām ar izmēru, tie ir ļoti lieli – kāja sasniedz līdz 25 cm, bet čaula 23–24 cm garumu. Gliemji ir komunikabli, neieraujas čaulā, ja paņem rokās, tādēļ ieteicami kā pirmie mājdzīvnieki bērniem. Un vēl – gliemežu izdalītās gļotas satur vērtīgas vielas, kas palīdz sadziedēt nelielas brūces un apdegumus.

Ja iegādājas divus gliemežus, tad jāņem vērā, ka tie bieži vairosies un lielā skaitā, jo ir divdzimumu dzīvnieki. Lai tas nenotiktu, gliemji jātur pa vienam. Vienam dzīvniekam nepieciešama 10–15 litru liela kaste. Var izmantot pārtikas plastmasas kasti ar vāku, kurai vienā pusē augšā un arī apakšā izurbj caurumiņus, lai cirkulētu gaiss. Svarīgi ir pakaiši, uz kuriem gliemezis dzīvos. Piemērotākais ir kokosa substrāts, ko izmanto puķu stādīšanai vai speciāli rāpuļiem terārijos. To iepriekš samērcē, tad ieklāj kastes pamatnē. Substrāts parasti jānomaina reizi mēnesī, jo pa šo laiku tas būs kļuvis piedrazots, slapjš.

Ko drīkst dot un ko ne

CITI ŠOBRĪD LASA

Šiem milzu gliemežiem jānodrošina 25–28 oC temperatūra. Tos nedrīkst novietot tiešos saules staros un caurvējā. Ja dzīvnieks nelien ārā no mājiņas, izdala ļoti daudz gļotu, tas liecina, ka mīkstmiesis ir saaukstējies (saslimušu gliemezi izārstēt nevar, tas aiziet bojā). Nevajag milzu gliemežus nest laukā un likt zālē, jo tā var ievazāt slimības un parazītus.

Gliemji ēd to pašu, ko dabā. Tiem var dot salātus, pienenes, dažādus augļus un dārzeņus, izņemot apelsīnus, mandarīnus, citronus un citus citrusaugļus, cieti saturošos dārzeņus (kartupeļus), kā arī sīvos dārzeņus (piemēram, redīsus, rutkus, čili). Papildus gliemežiem jābūt pieejamām minerālvielām. Labs kalcija avots ir sēpija, ko parasti dod papagaiļiem. Nodrošināšanai ar olbaltumvielām lieto Gammarus vēzīšus, arī tos var nopirkt zooveikalos kā zivtiņu barību. Gliemežus iespējams 2–3 dienas atstāt vienus pašus, tikai tad kastē jāsaliek barība, kas tik ātri nebojājas.

Foto: Ingars Gudermanis

Patīk mazgāšanās

Gruntij kastē jābūt mitrai, tā nedrīkst iekalst, tāpēc reizi 1–3 dienās substrāts jāapsmidzina ar ūdeni, izmantojot pulverizatoru. Arī gliemežus ieteicams palutināt ar ūdens peldēm – tiem patīk mazgāties zem tekoša ūdens strūklas. Ņemot rokās, gliemezis jāceļ aiz kājas (nevis čaulas), citādi tiks norauta mājiņa. Nav ieteicams kastē turēt trauciņu ar ūdeni, jo dzīvnieks to ātri piedrazo, turklāt, ja trauks ir pārāk dziļš, gliemezis tajā var noslīkt.

“Austrumāfrikas ahātgliemeži vislielāko aktivitāti izrāda pēcpusdienās, pārējā laikā guļ, piesūkušies pie kastes vāka vai arī ierokoties substrātā. Dzīvnieka vidējais mūža ilgums ir 5–9 gadi. Lai gliemji būtu aktīvi, veselīgi un ēdelīgi, jārūpējas par mājas mīluļiem, nodrošinot atbilstīgus turēšanas apstākļus,” piebilst gliemežu saimnieks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.