Mājdzīvniekam iedzēlusi bite. Kā rīkoties? 0
“Kā pareizi rīkoties, ja dzīvnieks apēd lapseni vai biti, bet tā vēl pagūst iedzelt? Kaķis bija uztūcis kā buldogs.” BAIBA Balvos
Par alerģisku reakciju liecina vispārējs vājums, vemšana 5–10 minūtes pēc dzēliena, bālas, zilganas gļotādas, apgrūtināta elpošana, plašs pietūkums, kas izplatījies tālu no dzēliena vietas.
Pirms dodas pie ārsta, Olaines veterinārā centra “all4pets” veterinārārste Santa Zirnīte iesaka iedot dzīvniekam antihistamīna preparātu, piemēram, tavegilu. Lai mazinātu tūsku, var ieliet mutē pāris ēdamkarošu degvīna vai uzlikt aukstas kompreses. Tā jārīkojas, ja bite, lapsene vai irsis iedzēluši dzīvniekam mutē vai mēlē. Te svarīga katra minūte, jo tūska var apgrūtināt elpošanu un dzīvnieks var nosmakt.
Dzelonis no ādas pēc iespējas ātrāk jāizvelk, lai indes neizplatītos tālāk. Ārzemju informācijas avotos iesaka to izkasīt ar naga galu, nevis izņemt ar pinceti, jo tas it kā veicina indes izplūšanu (dzelonis dažkārt pulsējot pat 2–3 minūtes pēc atdalīšanās no bites).
Lai mazinātu sāpes, var pagatavot ūdens un dzeramās sodas šķīduma kompresi. Pie brūces var pielikt dvielī ietītus ledusgabaliņus vai no saldētavas izņemt saldētu dārzeņu paciņu, vai aukstā ūdenī samitrinātu dvieli.
Svarīgi vērot, vai pietūkums nepalielinās, jo iespējamas arī alerģiskas reakcijas.