Mājdzīvniekam ciets vēders: kā palīdzēt mīlulim 0
Bieži var novērot, ka suns pastaigas laikā ilgi sēž, grib nokārtoties, bet nekas nenotiek vai arī fekāliju ir maz, tās ir cietas un var būt ar asiņu vai gļotu piejaukumu.
Ja dzīvnieks atkārtoti dienas laikā ieņem defekācijas pozu, spiež, smilkst vai citādi izrāda sāpes, bet nekas nenotiek, jādodas pie veterinārārsta.
– Aizcietējumi suņiem var rasties nepareizas barības dēļ, visbiežāk tie ir jēli vai vārīti kauli. Dot tos ir bīstami, jo asās šķautnes var bojāt gremošanas traktu – iestrēgt starp zobiem, savainot gļotādu visā gremošanas trakta garumā, – skaidro Olaines veterinārā centra “all4pets” veterinārārste Santa Zirnīte. Suņi drīkst grauzt tikai lielos kaulus, turklāt skrimšļainos galus, nevis pašus kaulus. Vārīti kauli ir mīkstāki un labāk sagraužami, tāpēc vairāk sablīvējas zarnās un ir vēl bīstamāki!
Kaķiem defekācijas un urinēšanas poza ir vienāda, tāpēc saimnieki nereti domā, ka dzīvniekam ir aizcietējums, bet patiesībā ir nosprostots urīnizvadkanāls (visbiežāk urīnakmeņu vai smilšu dēļ), kas dzīvībai ir daudz bīstamāk. Kaķiem defekāciju apgrūtina matu kamoli, kas rodas pēc kažoka laizīšanas un nereti nonāk zarnās un sablīvējas kopā ar fekālijām.
Gan suņiem, gan kaķiem aizcietējumus var izraisīt dehidratācija – ūdens trūkums organismā – un zāļu lietošana.
Ja dzīvniekam bieži veidojas aizcietējumi, vēlams dot šķiedrvielām bagātu barību. Ir gatavas komerciālās barības šādu problēmu profilaksei, bet var dot arī mājās gatavotu barību, kam pievienoti dārzeņi, piemēram, ķirbji. Lieti noder pastas matu kamolu šķīdināšanai, piemēram, Bolo Via vai VedaLax, ko var lietot arī suņiem zarnu motorikas veicināšanai, aizcietējumu profilaksei.