Mājās uzplaucis brīnums: aloji pēc pārstādīšanas divas nedēļas nedrīkst laistīt 0

Lūdzu, pastāstiet par šo ziedošo alveju! Nekur citur tādu brīnumu neesmu redzējusi. Vai puķi var pārstādīt, ja veļas laukā no poda? Vai pēc tam augs ziedēs? ANDA

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

– Spriežot pēc ziediem un daudzo dzinumu formas, attēlā redzama kokveida aloje – visbiežāk telpās sastopamā suga, ko izmanto arī tautas ārstniecībā kopā ar medu, kad ir iesnas, klepus un sāp kakls, – skaidro Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne.

Kokveida aloje (Aloe arborescens) telpās zied diezgan reti, jo ir dienvidu augs. Taču, radot tīkamus apstākļus, mūžzaļais sukulents savu kopēju aplaimo ar ziediem. Kokveida aloje savā dzimtenē Dienvidāfrikā izaug vairākus metrus gara. Stumbrs ir kokveida. Sulīgās lapas uz stumbra sakārtotas spirālveidā, tuvu cita citai. Zied koši sarkaniem ziediem, kas sakopoti cilindriskā vārpā uz pagariem ziednešiem. Daudzi kokveida aloji audzē nevis kā košumaugu, bet lapas un sulu izmanto ārstniecībā vai kosmētikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aloje ir ļoti pieticīga, tai tikai vajag pietiekami daudz gaismas. Jaunākus augus pārstāda katru otro gadu, bet vecākus – retāk, kad sakņu kamols piepildījis podu. To dara pavasarī pēc ziedēšanas. Latvijas Kaktusu un citu sukulentu biedrības valdes priekšsēdētāja Jeļena Samcova rīkojas šādi: izvēlas nedaudz lielāku podu, apakšā drenāžas slānim ieber keramzīta vai māla lausku kārtu (vecākiem augiem svarīga ir laba drenāža). Tad saudzīgi izņem augu no poda, sakņu sistēmu nemaz neaiztiekot, ievieto jaunā podā un apkārt uzber svaigu subs­trātu. Šāda veida pārstādīšanu augs nemaz nejūt.

Telpaugu speciāliste atgādina, ka aloje jāaudzē ļoti irdenā augsnē. Tas nozīmē, ka parastajai augsnei obligāti jāpievieno vismaz trešdaļa rupjas smilts vai grants. Ziemā temperatūrai telpā jābūt ap +10 °C, laista reti, tikai tad, ja zeme virsējā slānī ir pilnīgi sausa. Ja gaisa temperatūra telpā ir virs +10 °C, augu mitrina vēl retāk. Visbiežāk alojes aiziet bojā tad, ja ziemā tiek pārlaistītas un telpas ir pārāk siltas un tumšas. Augi arī necieš cietu ūdeni. Ja alojei nepieciešama tūlītēja palīdzība, to var izņemt no poda un apskatīt saknes, jo varbūt augs ir slims. Pēc tam aloji pārstāda jaunā, piemērotā augsnē.

! Sukulentus pēc pārstādīšanas vismaz divas nedēļas nedrīkst laistīt!

Vasarā kokveida aloji laista biežāk, bet arī tikai tad, kad zeme ir sausa. Turklāt šajā gadalaikā to var izlikt ārā, tikai jāsargā no lietus.

Pavasarī un vasarā mēslo ar kaktusiem domātu vājas koncentrācijas mēslojumu vienreiz divās nedēļās. Nav ieteicams piebarot biežāk. Pārmēslojot alojes ar slāpekli, tās zaudē stingrumu, lapas kļūst pārāk lielas, gaļīgas, noliecas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.