Mājas māršmelovi ar kanēli 2
“Par veselīgu uzskatu to, kas pašu gatavots, jo zināms, kas gardumam pievienots,” uzskata mājražotāja un konditore Agnese Vīdnere.
Agnese par konditori kļuva pavisam nesen. Vairākums viņu pazīst kā cāļa mammu – populārā portāla Cālis.lv idejas autori, veidotāju un apsaimniekotāju daudzu gadu garumā. Agnesei ir juridiskā izglītība, vēlāk viņa darbojās interneta portālu lauciņā, taču arvien retāk juta gandarījumu. Kā pati saka, internets bija galīgi apnicis. Tad viņa atcerējās bērnībā sapņoto: gribētu izveidot savu konditoreju.
“Nezin kādēļ man vienmēr patika cept tieši saldās lietas. Torti mācēju pagatavot jau desmit gadu vecumā. Man īpaši patīk sīkumiņi, ap ko var knibināties. Tas ir līdzīgs priekam darināt rokdarbus, taču atšķirībā no īstajiem rokdarbiem, ko reti kad varu pabeigt, konditorejas darinājumi ir gatavi daudz ātrāk,” pasmaida Agnese.
Pirms pāris gadiem viņa strādāja Maskavā, ļoti labi pelnīja, bet aizgāja no darba un sāka savu ceļu. Skolojās konditorejas kursos un meistarklasēs pie daudziem labiem meistariem. Atgriežoties Latvijā, apgūto īstenoja praksē. Pērnruden izgatavoja pirmās piparkūkas. Tās tapa pēc pasūtījuma – mamma vēlējās dāvināt kolēģiem un draugiem. Pāris attēlu Agnese ielika Facebook, un ar to viss sākās! Bija tik daudz skatījumu un komentāru, ka viņa vai apmulsa. Arī es toreiz šo skaistumu ievēroju – piparkūkas bija ar glazūru smalki un graciozi izzīmētas kā beļģu mežģīnes. Vai tiešām roku darbs? “Nekā īpaša – vajag vien stingru roku, precizitāti un pacietību,” saka autore.
Saviem saldumiem Agnese pieliek firmas zīmi Canamelle. Šo vārdu izvēlējusies, jo tas senā franču valodā nozīmējot – cukurniedre, bet cukurs ir viņas gatavoto kārumu galvenā sastāvdaļa.
Kad lūdzām, lai Agnese uzdāvina 36,6 °C lasītājiem veselīgu kārumu receptes, viņa sākumā samulsa. Tajos taču tik daudz salduma un treknuma – kāds gan veselīgums?!
“Pēc tam sapratu pašu darinātās konditorejas galveno labumu – tajā liekam tikai labus produktus. Izmantoju cukuru, sviestu, saldo krējumu, šokolādi. Viss dabisks, nav emulgatoru vai citas ķīmijas. Margarīnu vai sintētisko putukrējumu vispār neuzskatu par ēdienu. Vai, piemēram, baltie vai rozīgie zefīra spilventiņi ar nosaukumu Marshmallow. Šie saldumi izsenis iecienīti amerikāņu bērnu vidū, bet arī mūsējiem ļoti garšo – gan tāpat, gan uzkarsēti uz uguns. Taču, ja izlasa, kas ir šo māršmelovu sastāvā, mati stāvus slejas! Bet gardos zefīriņus iespējams pagatavot pašam, tas ir vienkārši, izdosies jebkurai mammai.
PAGATAVOŠANA
Sākumā sagatavo formu – ietauko ar eļļu un kārtīgi uzkaisa pūdercukura un cietes maisījumu. Var izmantot parasto cepamo plāti ar zemām malām vai jebkuru citu taisnstūra formu, vēl labāk, ja tā ir no ugunsdrošā stikla.Želatīnam uzlej 120 ml auksta ūdens un ļauj uzbriest. Katliņā lej 120 ml ūdens un 120 ml gatavā cukura sīrupa, ieber cukuru, sāli, kanēli un uzvāra līdz 116 grādiem (tas notiek aptuveni 12 minūtes pēc vārīšanās sākuma). Noņem no uguns un nedaudz atdzesē. Liek iekšā uzbriedušo želatīnu un kārtīgi izmaisa.Tad masu puto aptuveni 10 minūtes, kamēr tā kļūst gaiša, palielinās apjomā, ir pufīga.
Pēc tam ļoti ātri (tiešām ļoti ātri!) masu ielej iepriekš sagatavotajā formā. Ļauj, lai sastingst četras stundas vai visu nakti.Sastingušo masu var sagriezt kvadrātiņos vai citādi, ar cepumu formiņu izspiest figūras, piemēram, sirsniņas. Gatavos zefīrus pārkaisa ar pūdercukuru, lai nesalīp.
Meistares piebilde
Ja prot, cukura sīrupu var pagatavot pats. Kanēļa vietā var izmantot citu garšvielu, piemēram, vaniļu, vai sarīvētu šokolādi, var pievienot karoti medus vai samaltus riekstus, vai citronu, apelsīnu, piparmētru, rožu esenci.
Gatavos zefīriņus var apkaisīt ar kakao, uzbērt kokosa skaidiņas, drupinātus riekstus vai uzliet izkausētu šokolādi.