Mājas, kur atpūsties un atgūt spēkus 0
Didzis un Sigita Muižnieki ar abām atvasītēm – sestās klases skolnieci Antei un otrās klases audzēkni Reini – dzīvo Ķekavas pagasta Krogsilā “Gibžu” mājās tikai divpadsmit kilometrus no Rīgas. Didzis strādā saldējuma biznesā un izmācījies par pirtnieku, Sigita ir “Lattelecom” projektu vadītāja. No vecākiem mantotajās mājās viņi rod mieru un atpūtu.
Nams, kurā šobrīd mīt Muižnieku ģimene, celts 19. gadsimta sākumā. Didža vecāki uz šejieni dzīvot pārcēlušies 1975. gadā. Vecāki jau viņsaulē. Bet nams bija stipri cietis no laikazoba, tāpēc 2001. gadā Muižnieku ģimene nolēma to pārbūvēt. Mazās, šaurās istabiņas apvienoja un izveidoja plašas, dzīvošanai ērtas telpas. Iepriekš namam bija pusotrs stāvs, pēc renovācijas un jumta pacelšanas – divi. Nu mājā pietiek vietas visiem. Ierīkotas trīs guļamistabas, plaša atpūtas telpa, kas savienota ar ēdamistabu, arī parocīga virtuve. Māja iekārtota ar oša koka mēbelēm, kuras izgatavojis kāds prasmīgs meistars no Ulbrokas. Arī vijīgās kāpnes ar neparastas formas margām ir viņa darbs.
Viskošākā no telpām ir jaunākā ģimenes locekļa, astoņus gadus vecā Reiņa istaba. Sekcija, kurā ērti savietotas visas otrklasniekam svarīgas lietas, ir koši zilā un sarkanā krāsā. Ar tieši tādas pašas krāsas akcentiem izrotāti arī salonā “Alan Deko” speciāli Reiņa istabai šūdinātie aizkari. Meitas Anetes guļamistaba nesen piedzīvojusi būtiskas pārmaiņas – no rozā Bārbijas istabas pārtapusi par tumši brūnos un gaišos toņos ieturētu lielas meitenes mājvietu. Saimnieks Didzis gan sūkstās, ka kopš mājas remonta pagājuši jau desmit gadi un tās iekārtojumu vairs nevar saukt par modernu, bet nama kopējā noskaņa aizvien ir ļoti gaiša un relaksējoša.
Muižnieku lielākais lepnums ir pirms četriem gadiem celtā Flinstonu stilā iekārtotā pirts. Viss sācies ar to, ka drīz pēc mājas remonta ģimene nolēma iztīrīt un padziļināt dīķi.
Kad dīķis bija izrakts un padziļināts, radās iecere tā krastā izveidot atpūtas vietu ar kamīnu. Kad arī tā veiksmīgi bija ierīkota, ģimene sāka ilgoties pēc savas pirts. Nogāzē pie mājas to cēla no 2004. līdz 2008. gadam. Ļoti veiksmīga izvērtās sadarbība ar dabiskā koka apstrādes meistaru Hariju Stradiņu no Alūksnes. Viņu Didzis un Sigita sastapa kādā mābeļu ražotāju izstādē un tūdaļ saprata, ka atraduši cilvēku, ko meklējuši. Harijs uzklausīja saimnieku vēlmes un no ozolkoka izgatavoja pilnīgi visas pirts mēbeles un aksesuārus – galdu, bāra leti, solus, bāra krēslus, skapīšus u.c. Izkala arī kopējam stilam pieskaņotu metāla izlietni.
Mēbeles Harijs Stradiņš izgatavo no koku stumbriem un zariem, turklāt saglabājot koka dabisko faktūru – kukaiņu nospiedumus, iedobumus, ieaugušus svešķermeņus. Piemēram, Muižnieku pirtī galda virsmu caurvij ķēde. Koka stumbrā tā varētu būt ieaugusi jau pirms aptuveni divsimt gadiem. Turklāt defektus meistars prot pārvērst par efektiem. Vietas, kur koks bijis bojāts, eleganti apdarinātas ar metālu. Mēbeles Muižnieku pirtij viņš gatavojis veselu gadu.
Pirts beidzot bija pabeigta, bet tai nebija sava pirtnieka. Tad Didzis nolēma apgūt pirtnieka prasmes. Nu viņš labprāt per gan sievu un bērnus, gan ģimenes draugus. Ģimene pirtī ejot katru nedēļu. Te var baudīt gan slapjā tvaika, gan turku pirti. Turku pirti papildina arī gaismas terapija un mūzika. Kā skrubi saime izmanto sāli un smiltsērk-šķus, ierīvējas ar medu. Pēc tam dzer zāļu tēju un smilts-ērkšķu sulu. Kopš bērni regulāri iet pirtī – jau divus gadus –, nav slimojuši.
Didzis teic – ciemos pie viņiem labāk vajadzēja braukt vasarā. Tad viss ap māju būs sazaļojis, krāšņi ziedēs puķes. Un bērni nebūs dabūjami ārā no dīķa.
Uzziņa • Dabas formas mēbeles pirtī – Harijs Stradiņš (www.stradinsh.com) • Akmens flīzes – veikals “Apariči” Rīgā • Aizkari mājā – salons “Alan Deko” Rīgā
|