
Mājās iemitinājies dzīvnieks. Nesaprotam, cauna vai kaķis? 0
“Mūsmājās iemitinājies dīvains, nezināms zvēriņš ar visai neparastu uzvedību: no puķu vāzes noēd ziedus, atstāj tikai stublājus. Blakus stāv saldumu trauks ar cepumiem un konfektēm, bet tur nekas nav aizskarts. Reiz no ciemiņu dāvātajām neļķēm vāzē bija palikusi tikai viena vesela un vēl desmit kāti, pārējās ziedu daļas izmētātas pa visu istabu.
Naktīs virs griestiem dzirdamas jocīgas skaņas – it kā vilktu dēļus, kaut ko grauztu… Domāju, ka tas ir žurku uzbrukums, uzstādījām lamatas, bet tās nav līdzējušas. Interesanti, ka no mājas pazudušas visas peles.” Velga Dobelē
– Iespējams, mājas bēniņus apciemo akmeņcaunas. Ziemā par to var pārliecināties pēc sniegā iemītām pēdām un mājas apkārtnē atstātiem ekskrementiem. Ķerot peles vai vienkārši draiskojoties, plēsēji parasti rada trokšņus, kas atgādina priekšmetu stumdīšanu un skaļu barības graušanu. Nav gan dzirdēts, ka akmeņcaunas kādreiz būtu apmeklējušas dzīvojamās telpas, jo iekļūšanai tām nepieciešamas lielākas spraugas nekā pelēm vai žurkām, – spriež Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Jānis Ozoliņš.
Caunas ir visēdājas – nesmādē dažādu augu un dzīvnieku barību (piemēram, ābolus, medu), ja vien tā ir pietiekami salda, sulīga un barojoša. Uzbrūk arī pelēm, žurkām, nelieliem putniņiem.
Savukārt kaķus, kas ilgi dzīvo istabā, sāk interesēt vitamīni, tāpēc mīluļi apkož puķēm lapas un ziedus.
Vainīgo varētu noskaidrot, uzstādot automātisko fotokameru, taču vienkāršāk izņem no zīmuļiem kodoliņus (grafīta serdeņus), saberzt tos pulverī un izkaisīt vietās, kuras noslēpumainais dzīvnieciņš pasācis apmeklēt. Tuvumā, piemēram, zem puķu vāzes jānoliek arī balta papīra lapa. Dzīvnieks noteikti uz tās atstās savu pēdu nospiedumus!