Mājās gatavots iesals. Iesala un gardu cepumiņu recepte 0
Ikdienā cepu rudzu maizīti un diviem klaipiņiem iztērēju pusburciņu iesala ekstrakta. Tas ir diezgan dārgi, bet maize bez iesala mājiniekiem negaršo. Vai iesala ekstraktu vai sīrupu iespējams pagatavot mājās? Graudu man daudz, bet recepti nekur nevaru atrast. LILITA SAULKRASTOS
Iesala ekstraktu mājas apstākļos būs grūtāk iegūt, jo nav tādu iekārtu kā rūpnīcā, bet sīrupu gan var izvārīt, un tas būs daudz gardāks. Izmēģinot dažādas receptes, ņemot vērā alus brūvētāju ieteikumus un konsultējoties ar pārtikas tehnologu, tas izdevās aromātisks.
Gatavošanas procesu var sadalīt trīs posmos – graudu diedzēšana, žāvēšana un malšana, iesala vārīšana.
RECEPTE
• 1,1 kg neapstrādātu miežu, rudzu vai kviešu graudu
• 2,5 l ūdens
• 100–150 g brūnā cukura
Ideāli, ja var atrast bioloģiski audzētus miežu graudus – tie labāk dīgst, ir dzīvāki, un var izvārīt visaromātiskāko iesalu. Taču var izmantot arī kviešu un rudzu graudus, kas audzēti ar tradicionālajām lauksaimniecības metodēm.
1. Vispirms graudus diennakti mērcē aukstā ūdenī. Tad noskalo un biezā kārtā izklāj uz pannas, lieliem šķīvjiem vai citas virsmas. Uzsedz marlīti vai papīra dvieli un diedzē divas diennaktis. Graudi reizi dienā jānoskalo zem tekoša ūdens. Marlīte jāizskalo, bet papīra dvielis reizi diennaktī jānomaina. Diedzē +22…+24 °C.
! Ja telpa ir vēsa, graudi var pelēt.
2. Kad graudiem izdīguši asniņi, tos žāvē cepeškrāsnī, kaltēšanas kastē vai uz siltas plīts virsmas. Labi, ja var regulēt temperatūru: sākumā žāvēt +50 °C un temperatūru pakāpeniski palielināt līdz +70 °C. Beigās graudus var mazliet apgrauzdēt +90 °C (cepeškrāsnī ar ventilatoru). Diedzējot un žāvējot graudu svars samazinās aptuveni par 10%.
3. Ja žāvē cepeškrāsnī, durtiņām visu laiku jābūt mazliet pavērtām, citādi graudi izcepsies. Žāvēšanas ilgums atkarīgs no tā, cik biezā kārtā graudi salikti, no iekārtas jaudas un ventilācijas iespējām. Standarta izmēra cepeškrāsnī ar trim pannām vienā reizē var izžāvēt tikai 0,5 kg izdiedzētu graudu.
4. Žāvēts gana, ja, graudus paņemot rokās, tiem nobirst asniņi un saknītes. Graudus atdzesē un berzē rokās, lai nokrīt asniņi, un ar vēja vai gaisa plūsmu atdala no pabirām. To var darīt arī vidēji rupjā caurdurī. Ja graudiem paliek saknītes, gatavajā produktā, iespējams, jutīs nelielu rūgtumu.
5. Iegūtos iesala graudus nepieciešams samalt. Labi, ja ir dzirnaviņas, kur tos var viegli sadrupināt putraimiem līdzīgā izmērā. Ja tās nav pieejamas, var malt stacionārajā blenderī vai kafijas dzirnaviņās. Tad sīrups būs tumīgāks, jo daļa graudu būs ļoti smalki samalti.
6. Pie alus brūvētājiem var nopirkt jau gatavus iesala graudus. Tie maksā 1–1,85 eiro kilogramā. Variējot ar dažādiem iesala graudiem, piemēram, ņemot 1 kg gaišo un 300 g karameļu iesala graudu, var iegūt bagātīgāku garšu.
7. Kad iesala graudi sagatavoti, tiem uzlej +70 °C karstu ūdeni un samaisa. Drīz vien ūdens temperatūra nokritīsies līdz +64…+68 °C, kas ir īstā temperatūra graudu mērcēšanai. Ūdeni lej pakāpeniski, ik pa laikam apmaisot, lai neveidojas kunkuļi.
8. Kad graudi 1,5–2 stundas izturēti siltumā, to pārpalikumus nokāš smalkā caurdurī vai rupjā lina dvielī.
9. Iegūto šķidrumu vāra uz mazas uguns, pāris reižu noņemot putas un ik pa laikam apmaisot.
10. Kad sīrups sāk sabiezēt un vārās, metot lielus burbuļus, virums ir gatavs. Ja šķiet, ka trūkst salduma, var piebērt cukuru, vislabāk brūno. Aptuvenās proporcijas – 100 g uz 1 l šķidruma. No kilograma graudu iznāk aptuveni puslitrs sīrupa.
UZZIŅA
Ja graudus par 0,25–0,30 eiro kilogramā pērk no zemniekiem, puslitrs mājās gatavota iesala sīrupa izmaksā 0,50 eiro. Veikalā puslitrs iesala ekstrakta maksā 2,95 eiro.