Mājās cepta maize: 4 receptes 0
Patlaban arvien populārāk kļūst cept maizi mājās. Uz to rosina dažādi apstākļi: kādu neapmierina veikalā nopērkamās maizes kvalitāte, citai, strādājot attālināti, uzradies vairāk laika, lai nodotos maizes cepšanai, bet vēl kāda grib ēst maizi bez konservantiem un E-vielām. Uzrunāju vairākas saimnieces, lai padalās ar savu pieredzi un maizes mīklas receptēm.
No sklandraušiem līdz rudzu maizei
Saimniece Ilona Kricka-Krauja no Mežvaldes Kuldīgas novada Rumbas pagastā stāsta, ka maizi savai ģimenei sākusi cept, kad iegādājušies lauku mājas Rendā. “Parasti nedēļas nogalēs cepu pīrāgus, plātsmaizes. Ja mīkla palika pāri, izcepu arī baltmaizi, dažkārt griķu maizi vai ar sēkliņām. Bet līdz rudzu maizei nonācu, pateicoties… sklandraušiem. Lai varētu tos cept, vajadzēja rudzu miltus. Reiz ievēroju, ka uz miltu pakas nodrukāta rudzu maizes mīklas recepte. Ja jau ir recepte, tad jāizmēģina!”
Maizi cepusi malkas plīts cepeškrāsnī. Ilona atzīst – jābūt lielai meistarībai, lai noturētu vienmērīgu temperatūru. Viņai šādas iemaņas esot, jo katra saimniece zinot savas plīts stiķus un niķus. Lai nodrošinātu cepeškrāsnī vienmērīgu temperatūru, Ilona ik pa laikam piemetusi pa malkas pagalei. “Pirmā pašceptā rudzu maize man sanāca ļoti cieta, taču apēst apēdām. Sapratu, ka esmu pārāk daudz miltu pievienojusi, iespējams, pieļāvu vēl kādu kļūdu,” spriež Ilona.
Nākamreiz maize nav bijusi cieta, taču gadījusies cita ķibele – mīkla karstajā virtuvē pārrūgusi, tāpēc uz pannas abi nelielie kukulīši saplūduši vienā lielā. “Es mīklai pievienoju raugu, nevis ieraugu. Ja izmanto ieraugu, maize jācep ļoti bieži, lai ieraugs neaizietu postā,” skaidro Ilona. “Pirmoreiz reti kurai izdosies izcept nevainojamu maizi. Liela nozīme ir gan pieredzei, gan produktiem. Ja milti ir ar lielāku lipekļa procentu, mīkla labāk uzrūgs.”
1. Rudzu maize
Ilonas Krickas-Kraujas ieteiktā recepte
• 750–800 g rudzu miltu
• 600 ml kefīra
• 60–80 ml ābolu sulas
• 30 g presētā rauga (1/3 paciņas)
• 4 ēdamkarotes cukura
• 3 ēdamkarotes ķimeņu
• 2 tējkarotes sāls
Miltus uzber uz galda, pārdala divās daļās, no kurām viena ir lielāka. Šai lielākajai pievieno cukuru, sāli, ķimenes un samaisa.
Siltam kefīram pielej ābolu sulu, tad iejauc raugu, līdz tas izšķīst. Pēc tam pakāpeniski pievieno miltus, kas sajaukti ar cukuru, sāli un ķimenēm, tad – pārējos miltus. To dara, mīklu maisot ar roku. Kad visi milti pielikti, mīklu sirsnīgi mīca ar abām rokām. Kad masa sāk atlekt no rokām, mīcīšanu pārtrauc.
Izveido klaipiņus (no minētā mīklas daudzuma sanāk četri nelieli klaipiņi), liek uz plāts, kas izklāta ar cepampapīru, uz kura uzbārstīti ar klijām sajaukti milti. Ļauj mīklai uzrūgt 2–3 stundas (telpā jābūt vismaz 20 °C). Pa to laiku iekurina malkas plīti.
Maizi cep 30–40 minūtes. Ilona teic – kad virtuvi piepilda rudzu maizes smarža, kukulīšus izņem no cepeškrāsns un apmīļo ar ūdenī samērcētām rokām. Tad pārklāj lina dvieli un atstāj uz vairākām stundām, lai maize atpūšas. Rudzu maizi neēd uzreiz pēc izcepšanas, kā to var darīt ar baltmaizi.
2. Rudzu maize ar speķi un sīpoliem
Mīklas receptei izmanto tās pašas sastāvdaļas kā rudzu maizei, tikai vajag mazliet vairāk miltu. Cik daudz – to jūt, mīcot mīklu, teic Ilona. “Es pievienoju kūpinātus cūkas vaigus vai arī cauraudzīti, ko sagriežu kubiciņos, un pielieku sagrieztus sīpolus. Gaļu mīklai pievienoju pēc izjūtas. Dažkārt rudzu miltiem piešauju klāt mazliet griķu miltu.”
Recepte viena, bet maize atšķirīga
Vidzemniece Antra Pavloviča no Matīšu pagasta Burtnieku novadā atklāj, ka ierosmi pievērsties maizes cepšanai guvusi, apmeklējot Rūjienas amatnieku biedrības Rūzele nodarbības. “Tās vadīja rūjieniete Guna Ķibere, kas mums ierādīja, kā var izcept garšīgu maize bez ierauga,” atceras Antra. “Kaut recepte ir viena, maize katrai saimniecei padodas citāda. Turklāt tiek radīti dažādi atvasinājumi no pamatreceptes.”
Būdama mājražotāja, Antra savulaik maizi cepusi pārdošanai, bet tagad – tikai ģimenes patēriņam. “Lai neapniktu viena un tā pati maize, dažkārt mīklai pievienoju kamas miltus, citkārt klijas, vēl kādreiz sēkliņu maisījumu.”
Ja maizi cep formās, Antra mīklu gatavo mīkstāku, ja taisa kukulīšus, tad mīkla ir blīvāka. “Esmu novērojusi, ka veikalā pirktā maize, piemēram, karašiņa, kas man ļoti garšo, jau pēc trim četrām dienām sapelē. Mana maize istabas temperatūrā var stāvēt nedēļu vai pat ilgāk, un nav nekādas vainas.”
Kad vaicāju, kas noteikti jāievēro, lai cepot maize izdotos, Antra atbild – pirmkārt, jābūt siltai virtuvei, jo vēsā telpā mīkla pienācīgi neuzrūgs un kukulītis neizdosies pufīgs. Otrkārt, miltiem jābūt ar augstu lipekļa saturu, un, treškārt, saimniecei, mīcot mīklu, jābūt dusmīgai, tad mīkla labi rūgs. “Es izmantoju vai nu pilngraudu kviešu miltus, vai arī augstākā labuma kviešu miltus. Pērku arī bioloģiskos rudzu un miežu miltus, ko ražo z/s Adzelvieši no Burtnieku novada.”
Antra mīklai izmantojot vairāku veidu miltus. “Ja pievieno pārāk daudz auzu miltu, maize būs irdenāka, griežot drups, jo auzu miltiem nav lipekļa. To saimniecību satur kopā kviešu milti,” skaidro mājražotāja. “Izmantoju arī šādu kombināciju: 1 kg kviešu miltu, 500 g auzu vai kamas miltu un 100 g kviešu kliju, sēkliņu maisījums (ķirbju, saulespuķu, linsēklas).”
Antra uzsver – jābūt pieredzei, lai, mīcot mīklu, sajustu īsto konsistenci, lai no mīklas varētu izveidot kukulīti, tas karstumā neizplūstu un nekļūtu par plāceni.
3. Kviešu maize
Antras Pavlovičas ieteiktā recepte
• 1 l ūdens
• 800 g kviešu miltu
• 100 g kviešu (vai rudzu) kliju
• 50 g auzu pārslu
• 30 g rudzu miltu
• 30 g presētā rauga
• 3 ēdamkarotes sēkliņu maisījuma
• 2 ēdamkarotes cukura
• 1 ēdamkarote sāls
Raugam pielej siltu ūdeni, lai tas atdzīvotos. Sajauc visus sausos produktus, pielej siltu ūdeni un atdzīvināto raugu un mīca mīklu 15–20 minūtes. Kad tā atlec no rokām, beidz mīcīt. Bļodu pārsedz ar lina dvieli un atstāj uz kādu pusstundu, lai mīkla uzrūgst. Pēc tam liek metāla formās, kas ietaukotas ar eļļu, un patur uz galda 15–20 minūtes. Jo rauga mīkla tiek vairāk atspaidīta un uzraudzēta, jo būs pufīgāka, skaidro Antra.
Maizi cep elektriskās plīts cepeškrāsnī (tai noteikti jābūt ar ventilatoru!) 200 °C aptuveni 45 minūtes. Ja nav ventilatora, maizes viens gals var izcepties ātrāk, bet otrs gals palikt pusjēls. Antra neiesaka maizi cept gāzes plīts cepeškrāsnī, jo tajā esot nevienmērīga temperatūra.
No viena veida miltiem
Kafejnīcas Dores virtuve saimniece Gunta Eglīte no Priekuļiem Priekuļu novadā kārojusi maizi no tīriem rudzu miltiem, ko veikalos nemaz nav tik viegli atrast. “Parasti piejauc kaut ko klāt, galvenokārt kviešu miltus, protams, pievieno arī E-vielas, konservantus,” zina teikt Gunta. “Man ļoti garšo Ķelmēnu rudzu maize un arī dažādas sēkliņas. Kad tiku pie ierauga, nopirku pilngraudu rudzu miltus un izcepu pirmos klaipiņus.”
Nesen viņa sākusi cept arī griķu maizi. “Netaisu miltu maisījumus. Ja griķu maize, tad no zaļo griķu miltiem. Mīklai pievienoju tikai sēkliņas.”
4. Sēklu maize
Guntas Eglītes ieteiktā recepte
• 1 l silta ūdens
• 1 kg rudzu pilngraudu miltu
• 250 g maizes ierauga
• 120 g cukura
• 20 g sāls
• 300 g sēklu maisījuma (ķirbju, sezama, saulespuķu un linsēklas)
Vispirms bļodā ieber sāli un cukuru, pārlej siltu ūdeni un maisa, lai izšķīst sāls un cukurs. Tad pievieno miltus, sēklas, ieraugu un masu maisa ar koka karoti. Gunta mīklu nekad nemīcot ar rokām, bet maisot ar karoti, jo šķietot, ka tā esot vieglāk.
Kad mīkla gatava, liek metāla formās un atstāj uz 5–6 stundām raudzēties telpā, kur jābūt vismaz 20 grādu temperatūrai. Cep cepeškrāsnī ar ventilatoru 200 °C aptuveni stundu un 31 minūti. Gunta nosmej, ka tai vienai minūtei tiešām esot nozīme.