Foto: Romolo Tavani/SHUTTERSTOCK

Mājas celtniecība ziemā: jā vai nē? 0

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Bieži vien, plānojot kādas ēkas celtniecību, rodas jautājums, kurā gadalaikā vislabāk sākt darbu. Šāds formulējums gan nav īsti korekts. Pareizāk būtu vaicāt, kurš gadalaiks kuriem darbiem piemērotākais. Katrā no situācijām ir savas priekšrocības un arī savi trūkumi. Kā jebkurā jomā, arī celtniecībā ir procesi, kurus labāk veikt, piemēram, vasarā. Taču ir arī darbi, kas paveicami jebkurā gadalaikā. Piemēram, projektēšana – to neietekmē ne karstums, ne lietus, ne sniegs.

Vasara

Šajā gadalaikā iespējami praktiski visi celtniecības darbi. Kādu no procesiem var iekavēt vienīgi ilgstošas lietavas vai neraksturīgs karstums vai sausums. Vasara ir izdevīgs gadalaiks arī tāpēc, ka diena ir ļoti gara, nav jārada papildu komforta apstākļi, piemēram, veicot iekšdarbus.

Trūkumi

CITI ŠOBRĪD LASA

• Ja laikus nebūsiet vienojies ar celtnieku brigādi, vasarā sameklēt labus meistarus būs teju neiespējami, jo viņiem darbs parasti ir saplānots no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Līdz ar to var nākties būtiski pārmaksāt vai iztikt ar strādniekiem, kurus izdosies nolīgt.

• Būvmateriālu cenas šajā laikā ir visaugstākās. Var arī gadīties, ka materiālu piegādātāji pasūtījumu pieņems, taču vajadzēs gaidīt rindā, līdz materiāli būs pieejami.

Rudens

Arī šis gadalaiks ir piemērots celtniecībai, īpaši rudens sākums, kas ir labs laiks, lai veiktu vietas ģeoloģisko izpēti. Vairs nav karsts, un vēl stipri nelīst – ideāls laiks betonēšanai. Būs pietiekami daudz laika, lai betons iegūtu nepieciešamo stiprību. Var mūrēt sienas un ierīkot jumtu, lai uzbūvētās konstrukcijas pasargātu no pārliekā mitruma rudens beigās un ziemas sākumā.

Ziema

Lai arī pirmajā mirklī šķiet, ka ziemā ar celtniecību labāk nenodarboties, tā gluži nav, jo ziemā iespējams kvalitatīvi paveikt ne vienu vien celtniecības procesu.

Vidēji mājas celtniecība ilgst 9–10 mēnešus. Sākot darbu ziemā, šo laiku iespējams samazināt. Daudzi pieprasītie meistari ziemā nav tik noslogoti, un iespējams viņus nolīgt. Arī dokumentācijas kārtošana aizņem mazāk laika, jo nav tik daudz citu projektu, kas tāpat jāizveido vai jāsaskaņo.

Ziemā arī būvmateriālu cenas ir zemākas. Iemesls ir gaužām vienkāršs – samazinoties pieprasījumam, pārdevēji bieži vien rīko dažādas akcijas un piedāvā atlaides. Tā iespējams ietaupīt 10–15% no kopējām izmaksām.

Reklāma
Reklāma

Lai arī tas šķiet neierasti, rakšanas darbus labāk veikt tieši ziemā. Jā, zemes virskārta ir sasalusi, taču modernajai celtniecības tehnikai tas nav būtisks šķērslis. Savukārt ekskavatoru un buldozeru būs vieglāk nogādāt būvlaukumā. Arī izraktās būvbedres un tranšejas labāk saglabās savu formu. Tāpat ziemā kokmateriālus nebojā pelējums, trupe. Turklāt pie būvlaukuma pa pietiekami sasalušu grunti, ja objekts tālāk no ceļa, var viegli piebraukt smagākas kravas automašīnas un pievest celtniecības materiālu krājumus.

Trūkumi

• Zemā gaisa temperatūra var ietekmēt darba ātrumu un produktivitāti.

• Jārēķinās ar sniegu un jāierīko nojumes, aizsegi, apsildes ierīces. Tas palielina darbu izmaksas.

• Lai arī ir tehnoloģijas, kas ļauj strādāt ar cementa maisījumiem arī ziemā, tomēr no pamatu liešanas, ķieģeļu un bloku mūrēšanas vajadzētu atturēties.

• Vairums fasādes apdares darbu nav iespējami, kad gaisa temperatūra ir būtiski kritusies. Ja telpās nav apkures, arī iekštelpu apdari nevarēs veikt.

Pavasaris

Foto: SHUTTERSTOCK

Vairākums speciālistu uzskata, ka pavasaris ir īstais laiks, lai ķertos pie celtniecības. Šādam lēmumam ir ļoti daudz priekšrocību. Lai arī būvmateriālu cenas vairs nav tik zemas kā ziemā, pēc tiem vēl nav izteikta pieprasījuma kā vasarā. Ja ir projekts, brigāde un materiāli, pavasarī nav kavēkļu, kas varētu bremzēt celtniecību, ja nu vienīgi neparedzami laika apstākļi, kas var gadīties jebkurā gadalaikā.

Trūkumi

• Jārēķinās, ka pavasarī ir augsts gruntsūdens līmenis, līdz ar to var būt apgrūtināta pamatu un tranšeju rakšana.

Darbu secība

Dokumentāciju – projektu, saskaņojumus, atļaujas – speciālisti iesaka sagatavot līdz ziemai. Savukārt ziemu velta meistaru nolīgšanai un lielākās daļas materiālu iegādei.

Betonēšanas darbus vislabāk ieplānot pavasarī vai pašā rudens sākumā. Svarīgi atcerēties, ka ielietos pamatus uz ziemu nevajadzētu atstāt nenoslogotus, jo sals un grunts kustības tos var pamatīgi sabojāt. Pamatu liešanu vēlams plānot tā, lai mēnesi pēc ieliešanas varētu uzbūvēt arī sienas.

Mūrēšanas darbi – no sienu mūrēšanas vajadzētu atturēties, ja gaisa temperatūra ir zemāka par 5 grādiem. Ja būvējat guļbaļķu māju, ziema ir ideāls gadalaiks sienu celtniecībai: gaisa mitrums ir neliels un dienas/nakts temperatūru svārstības nav lielas, baļķi jāved ar lieljaudas automašīnām, līdz vasarai sienas jau būs nosēdušās, un varēs ķerties pie apdares. Montējot karkasa ēkas sienas, gadalaikam nav būtiskas nozīmes. Darbu kavēt var vienīgi bagātīgi nokrišņi.

Jumta konstrukciju montāža – līdzīgi kā ar mūrēšanu. Izņēmums ir vienīgi mīksto jumta materiālu montāža, kas jāveic siltā laikā.

Kanalizācijas un ūdensvada montāžu arī labāk veikt siltā laikā, jo cauruļu gumijas uzmavas salā kļūst cietas, un savienojot tās var sabojāt.

Iekšdarbi – pie tiem var ķerties, kad pabeigta jumta montāža un ielikti logi. Ja vēl nav apkures, iekšdarbi būs jāatliek līdz siltajam gadalaikam. Ja apkure ierīkota, darbus var turpināt, pat ja kļūst aukstāks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.