Foto – Alexxxey/Shutterstock

Mājas apsildīšana ar elektrību. Dažādu apkures veidu plusi un mīnusi 0

Vēlos māju apsildīt ar elektrību. Kādi būtu iespējamie varianti? VILMA Skultē

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Savulaik telpu apsildīšanai ar elektroenerģiju bija iespēja lietot vien elektriskos sildītājus: reflektorus, ventilatorus vai eļļas radiatorus. Ar šīm ierīcēm nevar nodrošināt pilnvērtīgu mājas apkuri, turklāt rēķins par elektroenerģijas patēriņu būs milzīgs.

Cietā kurināmā katla vietā – elektriskais

CITI ŠOBRĪD LASA

Racionālāk ierīkot apkures sistēmu ar radiatoriem un šķidruma siltumnesēju, gāzes vai cietā kurināmā katlu aizstājot ar elektrisko. Turklāt moderni elektriskie katli ir aprīkoti ar elektronisku vadību, pateicoties kurai ierīce strādā automātiskā režīmā. Atkarībā no vēlamās gaisa temperatūras optimāli tiek izvēlēta apsildes jauda.

Šādai sistēmai noteikti vajadzīgs cirkulācijas sūknis, pretējā gadījumā katla jauda tiks tērēta nelietderīgi, telpas sils nevienmērīgi, siltuma apmaiņa notiks lēnām, bet elektroenerģijas patēriņš būs neadekvāts iegūtajam siltumam. Šo pašu iemeslu dēļ sistēmai jābūt slēgtai un aprīkotai ar izplešanās trauku. Daudzi ražotāji cirkulācijas sūkni jau sākotnēji iebūvē elektriskā apkures katla konstrukcijā.

Foto – Studiovin/Shutterstock

Elektrisko katlu priekšrocības:

* zemas ieguldījumu izmaksas

* nav nepieciešams dūmvads

* nav nepieciešamas papildu palīgtelpas un katlutelpas

* neliels svars un izmēri

* vienkārša un droša montāža, ekspluatācija un apkope

Trūkums:

* nepieciešams pietiekamas jaudas elektroenerģijas pieslēgums.

Piemēram, vienfāzes katls ar 4 kW jaudu derēs, ja apsildāmā platība ir 30–50 kvadrātmetru. Darbības laikā tas patērē aptuveni 18 A stipru strāvu, tāpēc drošinātājam jābūt 25 A, bet vadu šķērsgriezuma laukumam – 3 x 2,5 mm2. Tāda paša veida 8 kW katls būs piemērots 60–100 m2 lielas mājas apsildīšanai, taču darbības laikā tam nepieciešama ap 34 A stipra strāva, tāpēc drošinātājam jābūt 40 A, bet vadu šķērsgriezuma laukumam – 3 x 6 mm2.

Ja mājas platība ir lielāka, lietderīgāk izmantot elektriskos apkures katlus, kas paredzēti trīsfāzu strāvas pieslēgumam. Piemēram 8 kW katla gadījumā tā patērētās strāvas stiprums būs 3 x 12 A, drošinātājam jābūt 16 A, bet minimālais vadu šķērsgriezums – 5 x 1,5 mm2.

Elektrisko apkures katlu cenas atkarīgas no to jaudas, sildelementu tipa, komplektācijas, protams, arī no ražotāja. Internetā atrodamie lētākie modeļi, kuros kā sildelementi izmantoti teni, maksā no 460 eiro. Elektrodu tipa katli nopērkami, sākot no 250 eiro. Tiesa, aptuveni tikpat maksās šā katla vadības bloks.

Reklāma
Reklāma

Elektrodu tipa katli

Lai arī elektrodu tipa katli ir neliela izmēra un ražotāji uzsver, ka to lietderības koeficients ir 98%, ierīkojot šādu apkures sistēmu, jāņem vērā, ka siltums tiek panākts, iekustinot jonus speciālā siltumnesējā (jonu šķīdumā). Parasts ūdens nederēs – būs jāiegūst strāvu vadošs jonu šķīdums. Speciāli jonu katliem domātais siltumnesējs maksā aptuveni divus eiro par litru.

Lai sistēma darbotos, šķīdumā jābūt nemainīgam elektrolītu sastāvam un tīrībai. Tāpēc sistēmas un arī pats katls būs regulāri – vismaz reizi gadā – jāskalo. Sistēmā veidojasarī sāļu nosēdumi. Tāpat sistēmas darbība nav iespējama, ja mājas elektrotīkls nav pietiekami kvalitatīvi sazemēts.

Konvektori – pie sienas vai grīdā

Foto – Erik Svoboda/Shutterstock

Ja nav vēlēšanās ierīkot cauruļvadus un gādāt par siltumnesēja cirkulēšanu radiatoros, var izvēlēties siltuma konvektorus. Tie ārēji atgādina radiatorus, taču tajos paslēpti sildelementi un elektriskās sistēmas, kas uzsildīs gaisu telpā līdz vēlamajai temperatūrai, vienlaikus radot silta gaisa plūsmu. Konvektori var būt stiprināmi pie sienām vai iebūvējami grīdā.

Ierīces apakšā ir atveres aukstā gaisa ieplūdei, augšpusē – spraugas vai regulējamas žalūzijas, pa kurām izplūst sasilušais gaiss, turklāt plūsmai var nodrošināt vēlamo virzienu. Ierīces apakšējā daļā pie ieplūdes kanāliem izvietoti sildelementi. Sākotnēji tās bija atklātas elektriskās spirāles, kurām bija ļoti daudz trūkumu. Šādi sildelementi praktiski vairs netiek izmantoti. Mūsdienu sildelementos spirāles ir paslēptas alumīnija korpusā ar daudzām ribām, lai siltuma apmaiņas laukums būtu pēc iespējas lielāks. Tāpat iespējami sildelementi, kas pilnībā izgatavoti no alumīnija.

Foto – StockPhotosArt /Shutterstock

Konvektora priekšrocības:

* jūtams siltums jau tūlīt pēc ierīces ieslēgšanas

* korpuss nekad nesasilst vairāk par 60 ºC, un ierīces var izmantot arī bērnistabās

* nav atklātu spirāļu, tāpēc nav iespējama putekļu piedegšana, līdz ar to nav nepatīkamu smaku

* var būt aprīkoti darbam mitrās telpās

* neaizņem daudz vietas

Trūkumi:

* stiprās gaisa plūsmas aukstās telpās, iesākot sildīšanu, pie grīdas var radīt caurvēja efektu

* gaisa plūsmas istabā pārvieto lielu putekļu daudzumu

* pie sienas piestiprināts konvektors nespēs pildīt savu uzdevumu, ja sienai nebūs pietiekamas siltumizolācijas

* ierīce nav efektīva, ja griestu augstums pārsniedz 3 metrus. Šādā situācijā pie griestiem var veidoties sasiluša gaisa zona, kas nepārvietojas, un pie grīdas būs auksts

Konvektors ar elektronisku termostatu un temperatūras režīmiem nopērkams par aptuveni 60 eiro.

Siltās grīdas

Elektriskās siltās grīdas – vēl viens veids, kā mājās ierīkot elektrisko apsildīšanas sistēmu. Uz stabilas virsmas klāj piemērotu metāla foliju, izvieto sildelementa vadus, kurus iekļauj dažus centimetrus bieza betona slānī. Virs tā var klāt, piemēram, flīzes. Ir sildelementu paneļi, kuriem betona kārta nav vajadzīga. Pietiks, ja tiks lietota biezāka flīžu līmes kārta. Siltās grīdas rada ļoti mājīgu gaisotni, tomēr speciālisti uzsver, ka tas nebūt nav ekonomiskākais ēkas apsildīšanas paņēmiens. Silto grīdu ierīkošanas izmaksas atkarībā no grīdas konstrukcijas un nepieciešamajiem materiāliem ir 15–30 eiro/m².

Infrasarkano staru sildītāji

Jebkurš sildītājs pēc savas būtības ir arī infrasarkano staru (siltuma staru) avots. Taču infrasarkano staru sildītājā šis siltuma nodošanas princips ir īpaši izteikts. Ierīces izveidotas tā, lai darbības laikā pašas nesasniegtu bīstami augstas temperatūras. Sildītāji veido noteiktā virzienā vērstu infrasarkano staru plūsmu. To sildelementi var būt izgatavoti no keramikas vai citiem piemērotiem materiāliem. Infrasarkano staru sildītāju cena ir, sākot no 8 eiro par vienkāršāko ierīci.

Infrasarkano sildītāju priekšrocības:

* nesasniedz bīstami augstas temperatūras

* veido noteikta virziena siltuma plūsmu

Trūkumi:

* nokļūstot ierīces darbības zonā, jūtama siltuma plūsma

* tiem, kas ir ļoti jutīgi pret šāda veida starojumu, rodas diskomforta sajūta vai alerģiskas reakcijas

Infrasarkano staru sildītājs, digitālajā versijā 1,5 kW modelis maksā virs 200 eiro. P

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.