Mājās aiz atslēgas vai tomēr ne: ko nozīmē termins “totāls lokdauns”? 10
Veselības ministrija (VM) Covid-19 ierobežošanai piedāvā padarīt bargākus ierobežojumus tirdzniecībā, kā arī aizliegt norises iekštelpās, vakar pēc valdības un Krīzes vadības padomes kopsēdes sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).
Jautāta, kāpēc valdība pagaidām atturas rīkoties līdzīgi citām Eiropas valstīm, tostarp Lietuvai, kas ieviesusi tā dēvēto “totālo lokdaunu”, būtiski ierobežojot iedzīvotāju pārvietošanos, Viņķele norādīja, ka saskaņā ar epidemiologu vērtējumu epidemioloģiskā situācija Latvijā patlaban nav tik nopietna, lai ieviestu “tik ārkārtējus ierobežojumus”.
Bet ko tieši nozīmē “lockdown” jeb latviski “totāls lokdauns”? Valsts valodu centrs savā Facebook kontā skaidro termina būtību, lai paskaidrotu cilvēkiem šo vārdu salikuma patieso nozīmi.
Termins “lockdown” angļu valodā tiek lietots ļoti plaši un nekonsekventi. Covid-19 kontekstā “lockdown” pēc būtības ir izolācija, bet ir konstatēti vairāki gadījumi, kad “lockdown” tiek attiecināts arī uz maigākiem ierobežojumiem.
Piemēram, ir atļauti publiski pasākumi un pulcēšanās, bet ir noteikti dalībnieku skaita ierobežojumi.
Tātad šādos “lockdown” gadījumos runa ir par drošības pasākumiem vai ierobežojumiem, nevis izolāciju.
Ja “lockdown” Covid-19 kontestā tiek attiecināts uz stingriem pārvietošanās ierobežojumiem, Valsts valodu centrs iesaka to atveidot kā stingra izolācija mājoklī vai daļēja izolācija mājoklī atkarībā no situācijas.