Dzīve bez pultīm un slēdžiem? Kas ir gudrā māja? Saruna ar lietuvieti Raimundu Skurdeni 0
Mājai jāstrādā cilvēku labā
Kas ir “gudrā māja”? Vai māja, kura pati domā? Vai māja, kura palīdz domāt cilvēkam? Vai māja, kura palīdz cilvēkam neko nedarīt? Tehnoloģiskā revolūcija tuvojas straujiem soļiem, un, iespējams, jau pavisam tuvā nākotnē dzīvosim mājās, kuras būs gudrākas par mums pašiem. Par nākotnes mājām tagadnē sarunājos ar automatizēto ēku vadības sistēmu centra “JUNG” pārstāvniecības Austrumeiropā vadītāju Raimundu Skurdeni.
– Mēs zinām gudros kafijas automātus, gudros pulksteņus, ir arī gudrie rīsu vārītāji un daudzas citas viedas ierīces. Kas ir gudrā māja, un ko tā dara?
– Gudrie kafijas automāti, pulksteņi u.c. ierīces ir nesaistītas, kas spēj darboties neatkarīgi viena no otras. Savukārt gudrā māja ir plaša un vienota sistēma, kas mājoklī esošās ierīces un uzstādītās tehnoloģijas apvieno vienā sistēmā. Gudro māju galvenā ideja ir laika ietaupīšana. Nevis jums ir jāstrādā mājai, bet mājai ir jāstrādā jūsu labā.
– Vai gudrā māja var dzīvošanu, rēķinus padarīt lētākus?
– Neapšaubāmi! Gudrā māja samazina, piemēram, apkures rēķinus. Tā apkures sistēmai liek strādāt ļoti ekonomiskā režīmā – apkure strādā tikai tajā laikā, kad esat mājās, kad tas patiešām ir nepieciešams, nevis tad, kad mājās neesat. Ja sistēma ir labi izplānota, ar šādu mājoklī ierīkotu tehnoloģiju ir iespējams ieekonomēt pat 30 – 40% elektroenerģijas. Tas ir ļoti daudz! Tomēr būtiski, lai sistēma nebūtu pirkta veikalā, jo tā var nebūt tik profesionāla un kvalitatīva kā pie profesionāla ražotāja.
– Vai par gudrām mājām var saukt tās, kuras var kontrolēt ar vienu pulti, kā tas ir redzēts filmās?
– Pults, kas kontrolē visu mājoklī notiekošo, ir tikai viena no visām gudro māju funkcijām. Gudrās mājas tehnoloģijas parasti strādā automātiski, un kontroles ierīces ir vajadzīgas vien tad, ja mājas darbībā nepieciešams iejaukties manuāli, piemēram, kad kļūst nedaudz par karstu. Viena gudra pults vien neveido gudro māju, tā ir tikai pults visā lielajā mājokļa sistēmā. Mājai jāstrādā automātiski, nevis ar pults podziņu spiedieniem.
– Ja es nopērku gudro ierīci, to pašu kafijas automātu, kuru gudro māju ierīkotāji nav izstrādājuši – to var saukt par vienu no gudrās mājas ierīcēm? Vai tai jābūt savienotai vienā sistēmā?
– Atsevišķi šāda ierīce nekļūst par gudrās mājas sastāvdaļu. Tomēr to ir iespējams iekļaut mājokļa vienotajā sistēmā, bet rodas jautājums – vai šādu mazu ierīci ir nepieciešams pievienot visai mājokļa sistēmai? Lielākoties gudro māju sistēmās ietilpst daudz apjomīgākas un svarīgākas māju darbinošas tehnoloģijas – apkures sistēma, ventilācija, apgaismojums, drošības sistēma, multimediju ierīces utt. Visu gudro ierīču problēma ir tā, ka to darbināšanai nepieciešamas lietotnes. Ja jums ir 20 gudrās ierīces, jums vajag 20 lietotnes, ar kurām tās ir jākontrolē. Tā vairs nav gudrā māja, bet trakomāja!
– Cik daudzas ierīces, mājas funkcijas var kontrolēt?
– Kontrolēt var pilnīgi visu, kas ir savienots ar elektrību, bet ne visas ierīces jums ir nepieciešams kontrolēt. Jādomā gudri un reālistiski.