Noderīgi padomi, kā māju “ietērpt” svētku mirdzumā: ne vienmēr vairāk ir labāk! 1
Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Svētki jau tepat pie namdurvīm. Pēdējais laiks mājokli ietērpt svētku dekoros un gaismiņās. Kā to izdarīt skaisti, tomēr arī piedomājot par energotaupību, padomus sniedz “December Design” vides dizaineris Kristaps Štobis.
Lai lieki netērētos, šī brīža ekonomiskajā situācijā mājokļa svētku izgaismošanai, kur vien tas iespējams, ieteicams izmantot sensorus. Tas sniedz iespēju nakts laikā gaismiņas izslēgt vai atstāt vien kādu nelielu dekoru.
Būtiski arī pievērst uzmanību, ka ne vienmēr lielāks spilgtums nozīmē arī lielāku jaudu. Ir vērts iepirkumam ziedot ilgāku laiku un atrast tādas virtenes, kuru lampiņām ir pulēts stikla cokols – tās ir gana spožākas par citām.
Lai dekori būtu droši, noteikti jāpievērš uzmanība IP marķējumam un cipariem aiz tā. Sākot no IP 28, gaismekļi ir droši pret mitrumu, no IP 44–IP 60 pret visiem kaitīgajiem āra apstākļiem.
Kristaps iesaka iegādāties tādas virtenes, ko iespējams savienot ķēdē. Tas nozīmē, ka virtenes galā ir paredzēts pieslēgums nākamajai virtenei. Šādi var izveidot līdz pat 50 m garas virtenes, kam ir tikai viens rozetes pieslēgums. Tas īpaši svarīgi āra apstākļos – jo mazāk strāvas pieslēguma vietu, jo drošāks noformējums. Savukārt virteņu savienojumu vietas ieteicams pārklāt ar kontaktsmēri (var iegādāties visos būvmateriālu veikalos), lai pasargātu no kondensāta ietekmes.
Ne vienmēr vairāk ir labāk
Dizaineris novērojis, ka ļoti bieži nākas redzēt mājokļa izgaismojuma risinājumus, kas ar savu raibumu un disonējošajiem krāsu salikumiem drīzāk rada nervozu iespaidu, nevis harmonisku svētku sajūtu. “Novērtēju cilvēku centienus izdaiļot savus namus, tomēr, ja domājam par ārtelpu, jebkurā sezonā (ne tikai Ziemassvētkos) jāpievērš uzmanība tam, kā izvēlētie gaismu dekori piestāvēs ne tikai durvju vai logu ailām, bet visam namam un arī kaimiņu namiem kopumā,” skaidro Kristaps. Ideāli būtu, ja kaimiņi varētu savā starpā kooperēties un veidot saskaņotus risinājumus (varbūt pat iegādāties nepieciešamo kopā, līdz ar to saņemot lielākas atlaides), nevis sacensties savā starpā, kuram spilgtāk vai košāk. Tad ieguvēji būtu visi ciemata vai pilsētas rajona iedzīvotāji.
Viņš aicina nepieļaut tipisko kļūdu, kad jau īpašumā esošajām spuldzītēm katru gadu piepērkam klāt kaut ko jaunu, modernu, bet gluži nesaskaņotu ar iepriekšējo. Tādējādi veidojas haotisks kopskats, kur vienā jūklī saplūst dažādi toņi, spektri un spilgtumi. Ja vēlamies lampiņu klāstu papildināt, jāpievērš uzmanība tam, kādā krāsā un tonī ir lietošanā esošās virtenes. Turklāt būtiski ir apskatīt norādes uz virteņu marķējuma, kas norāda spuldžu gaismas siltumu – K (kelvini) un spilgtumu – lm (lūmeni), un jaunās pirkt ar tādiem pašiem cipariem, lai kopskats veidotos harmonisks. Tas pats sakāms par izvēlētajiem toņiem. Koka fasādēm piestāvēs sudrabainās gaismas ar dažiem citas krāsas (sarkans, zaļš) akcentiem, mūra fasādēm var izmantot nedaudz drosmīgākus salikumus, bet ne vairāk par trim krāsām.
Veidot individuālus gaismas objektus
Pagalmam Kristaps iesaka izvēlēties dažāda veida virtenes un veidot pašiem savus gaismas objektus. Piemēram, ja saimniecībā atrodamas vecas ragavas, ratu ritenis, grozs, kamaniņas u. tml. lietas, tās var kalpot par lielisku pamatu, ko apvīt ar virtenēm. Rezultātā iegūsim oriģinālu dekoru un nevajadzēs tērēt naudu par Ķīnā ražoto, banālo briedīti.
Arī dekoratīvas formas koki, kas ziemas sezonā ir bez lapu rotas, var kalpot par pateicīgu karkasu virteņu izvietošanai.
Tradicionāli virtenes izvieto pa ēkas jumta dzegas perimetru, ap logu un durvju ailām, bet nevajag katru gadu rīkoties vienādi. Citādu efektu un jaunu noformējumu ar jau esošajām virtenēm var panākt, tās izvietojot, piemēram, pa pagalma diametru vai savienojot vienu mājas stūri ar kādu attālāku koku vai lapeni utt. Tad veidojas interesanti figurāli efekti, kas izmaina arī ēkas un pagalma kopskatu.
Savukārt iekštelpās labāk izmantot dabisko sveču gaismu. Lai gan ugunsdzēsības dienests mudina atteikties no svecīšu lietošanas, Kristaps uzskata, ka nekas nerada tādu patiesu Ziemassvētku noskaņu kā sveču liesmiņas un skuju smarža. Protams, degošas sveces nedrīkst atstāt bez uzraudzības. Ja to nevar garantēt, var izlīdzēties ar šobrīd aktuālajām svecēm ar mākslīgo sveces liesmu (ar baterijām).
Tiem, kas nesen ievākušies jaunā mājoklī un dekorēs pirmo reizi, Kristaps iesaka sākumā būt atturīgiem un izdekorēt pašu minimumu, bet svētku laikā nofotografēt mājokli no visām pusēm. Tad bildēs būs skaidri redzams, kas vēl būtu nepieciešams, ko papildināt, bet ko nākamreiz darīt citādi. Janvārī, kad svētki būs garām, ir vērts veikalos pārlūkot atlaižu plauktus – tā ir lieliska iespēja izdevīgi iegādāties svētku dekorus nākamajam gadam.
“Katrā no mums ir brīnums. Bet vai ļaujam tam sevī pamosties? Smelsim iedvesmu, atgriežoties pie kaut kā tīra un skaista, lai svētku noformējumi veidotos klasiskajā, omulīgajā noskaņā – ar dabiskajām faktūrām, sudraba toni, daudzveidīgi zaļajām skuju nokrāsām un sarkano kā akcenta krāsu,” aicina Kristaps Štobis.