Māja no skaidām. Vajag tikai prasmīgu būvētāju! 3
Zāģētavās dažreiz sakrājas neizmantotu skaidu kalni. Kamēr tās nav sapuvušas, koka skaidas ir labu labais materiāls skaidbetonam. Vajag tikai kādu prasmīgu būvētāju, kurš grib izveidot patiešām siltu un videi draudzīgu māju. Nav jau uzreiz jāceļ māja, var uzcelt darbnīcu, viesu namiņu vai kādu mājas sienu, tā parādot cieņu senajam materiālam un… savām meistara spējām.
Vecās labās receptes
Vienas no lētākajām (bet ne sliktākajām) ulmaņlaikos skaitījās skaidbetona ēkas, kuru nesošās konstrukcijas veidotas no tievajiem apaļkokiem, kas palika pāri, izstrādājot mežu. Vainagiem izmantoja nomizotas koku galotnes ar diametru tievgalī virs 15 cm. Vēlams, lai visi kokmateriāli ir vismaz gadu žuvuši. Vispirms uz akmens virspamatiem uzlika hidroizolāciju. Ja vēlējās ieturēt smalku etnogrāfisku stilu, tai noderēja darvā samērcēta bērza tāss, arī darvota jumta pape. Uz virspamatiem novietoja vainagu ar notēstu apakšpusi, kur vienādos attālumos izveidotās ligzdās stiprināja statņus. Augšējam vairogam arī izmantoja apaļkoku ar 15 cm diametru tievgalī. Tur pielīdzināja statņu un griestu siju gultnes, iestrādāja ligzdas un konstrukciju sastatīja. Par statņiem ārsienās izmanto apaļkokus ar 10 cm diametru tievgalī. Starpsienām noder galotnes ar 7,5 cm diametru tievgalī. Pēc tam kad konstrukcija no vainaga un statņiem sastādīta, logu un durvju aplodas iestiprinātas, griestu sijas uzliktas, sākas sienu betonēšana.
Lai iegūtu vajadzīgo sienas biezumu, koka konstrukcijas no sāniem bija jānosedz ar skaidbetona kārtu. Biezumu nodrošināja, statņos daļēji iedzenot naglas un to galviņas atstājot vajadzīgajā garumā. Pret naglu galvām atbalstītos veidņu dēļus kopā saturēja vairāki U veida metāla klamburi, kurus uzmauca veidņiem. Būvnieki veidņiem izmantoja katrā sienas pusē četrus 15 cm platus dēļus, jo pieredze liecināja, ka viss iejauktais skaidbetons jāizstrādā stundas laikā.