Māja bez žurkām. Kā izvairīties no nejaukajām grauzējām 0
Zirnekļi, čūskas un žurkas ir trīs dzīvnieki, kas uzdzen cilvēkiem šaušalas. No šīs trijotnes žurkas nodara arī lielu materiālu postu un apdraud veselību. Viduslaikos no mēra izmira veselas pilsētas, un sērgas izplatību nodrošināja žurkas.
Slikti, ja mājās ir labi iedzīvojušās žurkas, kas sagrauž ne vien koku un citus mīkstākus materiālus, bet tiek galā arī ar alumīniju, svinu un pat betonu. Veidojot savas “pilsētas”, šie dzīvnieki izgrauž ejas sienās un grīdās. Ja tās iekļuvušas sienas ārējā siltumizolācijas slānī, tur aktīvi tiek attīstīta “žurkciema” eju infrastruktūra, bojājot ēkas siltumizolāciju.
Grauzēji aizsprosto ventilāciju, ļoti bieži pārgrauž elektrības un citu komunikāciju kabeļus, radot ugunsbīstamību vai izolējot no sakariem ar ārpasauli.
Turklāt aukstajās sezonās pelēkajām žurkām mēdz piebiedroties arī to brūnās māsas.
Neielaist mājā
Lai no šā grauzēja izvairītos, pirmais solis ir neielaist žurkas mājā. Cauri sienām šie dzīvnieki parasti negraužas, bet, būdami lieliski kāpelētāji, viegli uzrāpjas pa sienu un atrod kādu spraugu pažobelē vai siltinājuma slānī. Īpaši priecīgas žurkas būs par naktī atvērtu logu. No nelūgtajām viešņām vieglāk ir izvairīties nekā tās izdabūt no mājas ārā. Tāpēc visām spraugām, piemēram, ventilācijas spraugām mājas apakšā jābūt aiztaisītām ar izturīgu metāla sietu. Ar to nosedz arī ventilācijas lūkas zem jumta un visur citur.
Inde vai lamatas?
Ja grauzēji jau iekļuvuši mājā, ar tiem var cīnīties, izmantojot indi un lamatas. Agrāk, saēdušās indes, žurkas nobeidzās zem grīdas un smakoja, bet tagad, lai novērstu šādus nepatīkamus draudus, modernās indes ražo ar īpašiem iedarbības mehānismiem. Dažas rada dzīvniekiem vēlmi daudz dzert un pamest ēkas, savukārt citas veicina ātru mumificēšanos, līdz ar to neveidojas nekādas smakas. Tāpat kā strādājot ar jebkurām indēm, arī šādā indēšanas akcijā rūpīgi jāievēro instrukcija un jābūt drošiem, ka ar ēsmu nesaindēsies citi. Žurkas jūt briesmas un bieži pamet māju, kur tās indē.
Ja grauzēju invāzija jau ir pieņēmusi lielus apmērus, ieteicams pieaicināt profesionālus žurku indēšanas speciālistus – deratizētājus. Profesionālis šajā jomā pratīs izvēlēties labāko grauzēju apkarošanas metodi.
Vispirms viņš izpētīs grauzēju atstātās pēdas, ekskrementus un ēsmu noliks vietās, kur tie mēdz uzturēties. Tiesa, reizēm nepietiek ar vienu reizi, bet nākas veikt vairākus ciklus šādiem deratizācijas pasākumiem.
FAKTI
Ķīmiskā metode žurku iznīcināšanā ir speciālu sertificētu preparātu (rodenticīdu) lietošana.
Mehāniskais paņēmiens grauzēju apkarošanai paredz mehānisko un līmes lamatu izmantošanu.
Zaļo metožu atbalstītāji deratizāciju var veikt ar foksterjera, seska, eža vai kaķa palīdzību.