Maize ir kļuvusi dārgāka vai lētāka? Katrs eksperts saka savu 52
Maize ir kļuvusi dārgāka vai lētāka? TV24 raidījumā “Uz līnijas” skaidro Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.
Viņš skaidro, ka mums ilgu laiku bija cenu kāpums. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, cenas ir samazinājušās tikai 40% preču.
Cenas turpina kāpt visam, kas tiek ražots no graudiem – maizei, makaroniem utt. “Protams, ka šiem produktiem ir relatīvi liels īpatsvars cilvēku patēriņā,” viņš atzina.
Jautāts, kāpēc šajā jautājumā atšķiras viedokļi, jo Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe nesen teica, ka graudiem ir vērojams cenas kritums, tādēļ arī maize kļuvusi nedaudz lētāka, Danusevičs norāda, ka tas, iespējams, ir tāpēc, ka skatītas iepirkuma cenas, taču tirgotāji fiksē tās cenas, kas ir veikalos.
Viņš min, ka, piemēram, baltmaize par kilogramu maksā 3,10 eiro, bet rupjmaize 2,97 eiro. Pirms gada rupjmaize maksājusi 1,01 eiro kilogramā.
“Es neredzu, kur viņa redz cenas samazinājumu,” neizpratnē bija Tirgotāju asociācijas prezidents.
Jau vēstīts, ka šī gada otrajā ceturksnī, salīdzinājumā ar gada pirmajiem trim mēnešiem, cenas samazinājušās 70% izvēlēto pārtikas produktu.
Salīdzinājumā ar otro ceturksni 2022.gadā pārtikas cenas samazinājušās 40% izvēlēto produktu.
Šī gada jūnijā siera “Krievijas” cena pieaugusi par 3,6%, kamēr siera “Holandes” cena sarukusi par 2,5%. Vienlaikus vidējā izmēra olu cena jūnijā, salīdzinot ar martu, sarukusi par 21,6%.
Jūnijā cena kritusi arī pienam, kas maksāja par 29,8% lētāk nekā martā. Savukārt krējuma cena sarukusi par 7,4%, sviesta cena samazinājusies par 10,7%, saldā krējuma – par 4,6%, bet biezpiena cena jūnijā sarukusi par 9,9%.
Tikmēr par 20,4% samazinājusies sardeļu cena, savukārt cīsiņu cena samazinājusies par 29,9%. Vistas broilerim cena sarukusi par 5,1%.
Vienlaikus apkopotā informācija liecina, ka baltmaizes cena jūnijā sarukusi par 8,3%, kamēr rudzu maizes cena pieaugusi par 2,1%.