Konteiners kā periskops – atšķirīgais pievelk 1
– Ja radām kaut ko atšķirīgu, cilvēki pavelkas! – ar oriģinālu konstrukciju jaunais cilvēks spītīgi grib piedabūt bezrūpīgos festivālu apmeklētājus uz plastmasas atkritumu šķirošanu. No lietotas polivinilhlorīda kanalizācijas caurules, kuras diametrs ideāli atbilst plastmasas glāžu izmēram, viņš izgatavojis konteineru – periskopu. Nedaudz garāks par metru, ar savu neparasto formu tas spējis piesaistīt šā gada “Laba daba” festivāla apmeklētāju uzmanību – 35 periskopos sabiruši 70 kilogrami plastmasas, apmēram 6 līdz 7% no kopējā atkritumu apjoma.
Ervīns un viņa domubiedri, kas apvienojušies biedrībā “Aka Latvia”, vairāk uzmanības pievērš pārtikas industrijā ļoti plaši izmantotajam polipropilēna iesaiņojumam – maisiņiem, glāzēm u. c. Maisiņus pārstrādei pieņem, piemēram, viens no “Eco Baltia” grupas uzņēmumiem “Nordic Plast”, bet ar glāzēm ir sarežģītāk. Kā paskaidrojuši Getliņu atkritumu poligona darbinieki, kur nogādātas festivālā savāktās alus glāzes, par pārstrādi var runāt, sākot ar 20 tonnām.
Ar periskopiem tādu lērumu vien nesavākt, un tapa plastmasas atkritumu maltuve. Aizguvums nācis no kāda džeka Lielbritānijā, kurš aizsācis līdzīgu kustību – lietderīgais plastikāts, stāsta Ervīns. Ierīces rasējumus izgatavojis kopā ar draugu, detaļas izgrieztas ar lāzera aparatūru, tēvs visu palīdzējis salikt kopā. Darbojas tāpat kā pati vienkāršākā gaļas maļamā mašīna – lādē iekšā plastmasu, griez kloķi ar roku vai darbini elektromotoru. Maisā sabirst skaidiņas, ar kurām tiek pildīti sēžamspilveni, saukti par pufiem. Ervīnam padomā nākamvasar malšanas ierīci laist uz pilnu jaudu un ar plastmasas skaidām pildītos pufus nodot lietošanā turpat festivāla teritorijas chill jeb atpūtas zonā. Sezonai beidzoties, spilvenu saturu nodos pārstrādei.
Dedzīgo darbošanos vides labā pamanījuši arī apbalvojuma “Laiks Ziedonim 2016” rīkotāji, un Ervīns iekļuvis piecu nominantu sarakstā Rabarbera balvai. Ja vēl pašam radošo ideju autoram izdotos atrast veidu, kā vides projektos ieguldīto enerģiju un laiku pārvērst arī finanšu līdzekļos un zaļā taka nebūtu jābruģē tikai no pašu kabatas, pasākums kļūtu vēl cerīgāks.