Foto: Fotolia

“Maisiņš nevajag?” Septiņi ieteikumi, kā nenokļūt vienreiz lietojamajā ellē 1

Drīz vien mēs noslīksim maisiņos. Vai tad ne? Novērtē faktu: katru dienu tūkstošiem cilvēku no veikaliem iznes teju kalnu ar plastmasas un polietilēna izstrādājumiem. Piena paka, ūdens pudele, siera kastīte, pelmeņu paka, dažādas uzlīmes, maisiņi un iepakojumi…

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Pēc produktu lietošanas visi iepakojuma materiāli nonāk atkritumu tvertnē. Jebkurš izbraukums dabā beidzas ar plastmasas vienreizlietojamo trauku maisu. Un labi vēl, ja aiz sevis tiek nokopta piknika vieta. Tā ir sava veida vienreizlietojamās plastmasas elle!

Dzīves bez plastmasas
Izrādās, Viņas Majestāte Elizabete II jau pirms vairākiem gadiem aizliedza visās rezidencēs un tām pietuvinātās ēdināšanas iestādēs izmantot plastmasas izstrādājumus. Karaliskā ģimene neizmanto vienreizējās lietošanas plastmasas traukus vai iepakojumus.
Uz tik radikālu rīcību karalieni pamudināja saziņa ar leģendāro dabaszinātnieku un dokumentālo filmu autoru Deividu Atenboro, kurš aktīvi iestājas pret vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu lietošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet dzīvošana bez plastmasas ir ne tikai karaliskās ģimenes privilēģija! Jebkurš cilvēks to var atļauties. Labs pierādījums tam ir Jekaterinburgā dzīvojošās Dinas Khitrovas piemērs. Vairāk nekā pirms gada viņa sacīja plastmasas iepakojumiem stingru “nē”. Savā emuārā sieviete stāsta, cik lieliski var iztikt bez plastmasas izstrādājumiem, kā uz to reaģē citi pircēji un kasieri veikalos.
Dina regulāri piedalās otrreiz pārstrādājamo materiālu savākšanas un pārstrādes darbībās, iestājas par vietējo parku un laukumu aizsargāšanu un cenšas visādā ziņā pamudināt apkārtējo sabiedrību būt apzinātākiem attiecībā pret vidi.

Ja arī tu esi nolēmis pārskatīt savas attiecības ar plastmasas izstrādājumu lietošanu, lūk, daži padomi iesākumam.

Kā atteikties no iepakojumiem
1. Iegādājies divas – trīs ekosomas pirkumiem un nēsā tās līdzi. Tādas ir viegli uzšūt savām rokām no lina, biezas kokvilnas vai džinsu auduma. Pasaki pie kases: “Paldies, maisiņš nav vajadzīgs.” Un, ja godīgi, ir ļoti patīkami, ja tavs iepirkuma maisiņš ir oriģināls.

Foto: sovkusom

2. Tāpat tev būs nepieciešami teju kādi divpadsmit ekomaisiņi dažāda smaguma produktiem. Internetā pārdotie nav izgatavoti no dabīgiem materiāliem, bet tie ir izturīgi, aprīkoti ar rokturiem un īpašu vietu uzlīmes uzlīmēšanai. Protams, tu vari izmantot jebkuru citu atkārtoti lietojamu maisu.
3. Ir speciāli maisiņi, kuri ir ļoti viegli un kurus neietekmē produktu svars. Šādus maisiņus ir viegli mazgāt un uzglabāt.
4. Polietilēna cimda vietā, kuru tu pēc mirkļa aizmetīsi prom, izmanto personisko auduma cimdiņu.
5. Augļiem un dārzeņiem var izmantot tamborētus maisiņus, un tie būs patiešām ērti!
6. Saldētus pusfabrikātus, konditorejas izstrādājumus vai putraimus iesver tieši vairākkārtīgi lietojamā trauciņā, kuru tu apdomīgi būsi paņēmis līdzi pirms došanās uz veikalu.
7. Meklē maizes izstrādājumus bez rūpnieciskā iepakojuma. Piena un kefīra produktus izvēlies kartona iepakojumā.
Protams, nav viegli atrast desu, gaļu un zivju produktus bez rūpnīcas vai veikala iepakojuma. Tur neko nepadarīt. Bet augļi, dārzeņi un zaļumi ir tās pārtikas preces, kuras viegli nogādāt mājās atkārtoti lietojamos maisiņos un somās.

Foto: sovkusom

Sākumā šķiet, ka tas ir pārāk mulsinoši, un pārdevēji vēro tevi ar pārsteigumu. Taču drīz vien viņi atpazīs savus īpašos klientus un laipni piedāvās svaigākus produktus. Kā ar jebkuru ieradumu, ir vienkārši jāsāk. Būt videi draudzīgam ir ne tikai noderīgi planētai, bet patiešām patīkami, turklāt, pat diezgan moderni!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.