Latus pret eiro varēs mainīt 627 vietās visā Latvijā 1
No 10. decembra Latvijas iedzīvotāji varēs aptaustīt un iebērt savos maciņos jaunās eiro monētas. Latvijas Bankas filiālēs Rīgā, Daugavpilī un Liepājā vai 240 komercbanku filiālēs, vai 302 “Latvijas Pasta” nodaļās visur Latvijā, dodot 10 latus, dažādas vērtības monētās varēs pretim saņemt 14,23 eiro, tostarp divas 2 eiro, četras 1 eiro, septiņas 50 centu, astoņas 20 centu, septiņas 10 centu, piecas 5 centu, sešas 2 centu un sešas 1 centa monētas. Maksājumiem tās gan būs derīgas tikai no nākamā gada 1. janvāra.
Kā vēsta Latvijas Bankā, iepazīšanās nolūkā ar jauno naudu līdz gada beigām viens cilvēks šādi varēs apmainīt ne vairāk kā 50 latus.
Naudas maiņa 627 vietās
Ja vien nav īpašas nepieciešamības, šogad eiro var vēl negādāt tāpēc, ka nākamgad – no 1. līdz 14. janvārim – par pirkumiem būs iespējams maksāt gan latos, gan eiro. Vienīgi naudas atlikumu pircējiem izdos eiro.
Savukārt no nākamā gada 1. janvāra skaidru naudu jau neierobežotā daudzumā varēs apmainīt 627 vietās Latvijā, tostarp minētajās Latvijas Bankas un komercbanku filiālēs, kā arī “Latvijas Pasta” nodaļās.
“No 618 pasta nodaļām naudas maiņai minētās 302 izraudzītas tajās vietās valsts teritorijā, kur nav banku filiāļu,” vēsta “Latvijas Pasta” valdes priekšsēdētājs Arnis Salnājs.
Laika būs atliku likām
“Skaidru naudu mainīsim rāmā garā un prātīgi,” iedzīvotājus aicina Finanšu ministrijas Eiro biroja vadītāja Arina Andreičika, “naudas maiņas vietu valsts teritorijā būs gana daudz un laika būs atliku likām, tāpēc jau janvāra pirmajās dienās cilvēkiem nevajadzētu pa galvu, pa kaklu skriet uz banku vai pasta nodaļu, nīkt rindās, lai apmainītu skaidro naudu.”
Arina Andreičika domā, ka cilvēkiem, kuriem nauda glabājas bankas vai “Latvijas Pasta” norēķinu kontos un kuri maksājumiem izmanto bankas maksājumu karti vai internetbanku, vispār nebūtu par ko uztraukties. No nākamā gada 1. janvāra banku vai “Latvijas Pasta” norēķinu kontos uzkrātie lati automātiski pārvērtīsies eiro pēc oficiāli noteiktā kursa. Pašlaik mājās glabāto skaidro naudu var ieskaitīt kontā 322 komercbanku filiālēs un 210 bankomātos, kā arī, ja konts atvērts “Latvijas Pastā”, 546 tā nodaļās.
Jau pirmais viltojums
Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs paredz, ka pārejas uz eiro un skaidras naudas maiņas laikā var sarosīties blēži. Izmantojot cilvēku lētticību vai citas viņu vājības, mēģinās izmānīt no viņiem naudu vai iesmērēt viltotas banknotes. Par to liecina Igaunijas pieredze, kur blēži naski uzdarbojās pārejas laikā. “Pašlaik policijā gan zināms tikai viens šāds gadījums, kad kāds blēdis veikli apmainījis viltotu 200 eiro banknoti pret 50 latiem. Taču paredzu, ka naudas maiņas laikā Latvijā tas varētu nebūt vienīgais,” saka Artis Velšs.
Viņaprāt, naudas lietās visneaizsargātākie mēdz būt vecāka gadagājuma ļaudis, vientuļnieki vai cilvēki ar veselības traucējumiem, kuriem trūkst vajadzīgās informācijas un kuriem nereti pat nav kam to prasīt. “Tā kā daudzi vēl nezina, kā izskatās eiro, blēži to var izmantot, piedāvājot “izdevīgāku” maiņas kursu vai uzdodoties par kādas sociālās palīdzības iestādes pārstāvi, mēģinot izvilināt no cilvēka, kur viņš mājās glabā naudu vai kāds ir viņa maksājuma kartes kods vai norēķinu konta numurs,” skaidro Artis Velšs. Tāpat cilvēkiem, kuri šajās dienās pārdod automašīnu vai dzīvokli, būtu ieteicams nepieņemt no pircēja skaidru naudu, kas var būt viltota.
Lietpratēji stāsta, ka krāpnieki pie saviem noskatītajiem upuriem parasti ierodas nevis skrandās tērpti, bet ļoti patīkamā izskatā, viņiem ir šķietami ticami dokumenti, kas it kā apliecina viņu piederību, piemēram, kādai labdarības vai sociālās palīdzības organizācijai. Tāpat viņi apveltīti ar runas dāvanām, kuras lieti noder, lai vientiesīgam cilvēkam dažu minūšu laikā iepūstu galvā dzīvu gaili. Tāpēc ieteikums – vispirms noskaidrot, kā un kur maina naudu, un tikai pēc tam rīkoties.
Arī Artis Velšs iesaka cilvēkiem nestrēbt karstu, lieki neskraidīt apkārt ar lielām skaidras naudas summām, tāpat būtu ieteicams vispār neielaist mājā svešiniekus. Skaidru naudu var mainīt tikai publiski izziņotajās vietās, apmaiņai būtu ieteicams izvēlēties gaišas dienas stundas, līdzi uzaicinot piederīgos vai kādus uzticamus cilvēkus.
Ja rodas aizdomas par krāpšanu, nekavējoties jāzvana policijai – tālrunis 112.