Mainīsies cūku pārvietošanas nosacījumi 0
Mainīsies cūku pārvietošanas nosacījumi valsts teritorijā, kā arī no Latvijas uz citu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, paredz oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publiskotais Valsts galvenā pārtikas un veterinārā inspektora rīkojums, kas stāsies spēkā 25.aprīlī.
Rīkojums attiecībā uz cūku pārvietošana no Latvijas uz citu ĀCM skartu ES dalībvalsti paredz, ka turpmāk rutīnas jeb regulārā cūku pārvietošana – sūtījumi uz kautuvi tūlītējai nokaušanai un uz novietni audzēšanas nolūkā – starp ĀCM skartajām ES dalībvalstīm nebūs jāsaskaņo starp veterinārajiem dienestiem. Taču joprojām būs jānoformē un jānosūta “TRACES” sertifikāts. Joprojām būs arī jāsaskaņo pirmreizēja cūku pārvietošana starp ĀCM skarto ES dalībvalstu veterinārajiem dienestiem, uzsākot pirmreizēju sadarbību.
Gan attiecībā uz cūku pārvietošanas nosacījumiem Latvijas teritorijā, kā arī no Latvijas uz citu ĀCM skartu ES dalībvalsti turpmāk attieksies sekojoši nosacījumi. Sākot izvest cūkas vai vienreizējas cūku pārvietošanas gadījumā vau vienreizējās atļaujas saņemšanai cūku izvešanai – no ĀCM pirmās, otrās vai trešās riska zonas – laboratoriskie izmeklējumi būs jāveic septiņu dienu laikā pirms plānotās pārvietošanas dienas, iepriekš noteikto 15 dienu vietā.
Savukārt, veicot inspekciju regulāras cūku izvešanas atļaujas saņemšanai vismaz divas reizes gadā ar vismaz četru mēnešu intervālu, cūkām laboratorisko izmeklējumu veikšanai vairs nebūs jānoņem asinis, jo inspekcijas laikā tiks veikta cūku klīniskā izmeklēšana.
ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.