‘Maija’, ‘Karina’, ‘Domino’ un citas. Jaunas ogulāju šķirnes jaunajai sezonai 0
Autore: Sarmīte Strautiņa, Dārzkopības institūts
Noslēdzoties šā gada sezonai, sākam domāt jau par nākamo, tādēļ – ieskats selekcionāru izveidotajās jaunajās ērkšķogu un upeņu šķirnēs, kas sevi apliecinājušas kā ražīgas un izturīgas.
Ērkšķogas
Dārzkopības institūts reģistrācijai pērn pieteica ērkšķogu šķirni ‘Maija’, kas, izvērtējot ērkšķogu genofondā esošos A. Vīksnes hibrīdus, tika izdalīta, pateicoties tās augstajai ražībai, izturībai pret miltrasu un augstajai ogu kvalitātei. Hibrīds ilgstoši vērtēts arī z/s Mucenieki Saldus novadā, kur arī izdalīts kā ražīgs, izturīgs pret miltrasu un ar pārstrādei piemērotām ogām.
Šķirnei ‘Maija’ ogas ienākas vidēji agri. Tās ir lielas, zaļas, nogatavojušās – gaišas, bāli zaļas, ar patīkamu saldskābu garšu un paplānu miziņu. Krūmi stāvi, kompakti, ērkšķaini. Izturība pret miltrasu laba, pret lapu plankumainībām – apmierinoša. Ziemcietība laba.
Upenes
Lietuvā pērn tika reģistrētas trīs upeņu šķirnes, kas izveidotas kopējās selekcijas programmas ar zviedru selekcionāriem ietvaros: ‘Ritmo’, ‘Domino’, ‘Viktor’. 2012. gadā Latvijā tika reģistrēta šīs pašas selekcijas programmas ietvaros izdalītā šķirne ‘Karina’.
l ‘Karina’ izceļas ar lielām ogām, gariem ķekariem, augstu ražību un patīkamu saldskābu garšu. Ogas labi atdalās no ķekara (sauss atrāvums). Ogu ienākšanās laiks vidējs. Ziemcietība laba. Šķirne izturīga pret miltrasu. Izturība pret pumpurērcēm apmierinoša. Arī izturība pret lapu sīkplankumainību, stabiņu rūsu un reversiju laba. Šķirnes piemērotība mehanizētai vākšanai tiek pārbaudīta Lietuvā. Krūmi spēcīgi, vidēji izplesti, pamatzari labi attīstīti un sazaroti. Zari elastīgi. Ogas satur 111 mg/100 g askorbīnskābes, 386,9 mg/100 g antociānu un 11,7% šķīstošās sausnas.
l ‘Domino’ izceļas ar ļoti lielām ogām, bet vidēji gariem ķekariem. Garša saldskāba ar diezgan izteiktu saldumu. No viena pumpura attīstās divi ķekari. Ražība laba. Ogas labi atdalās no ķekara. Ogu ienākšanās laiks vidēji agrs. Ziemcietība laba. Šķirne izturīga pret miltrasu, sīkplankumainību un reversiju. Izturība pret jāņogu iedegām ir laba, pret pumpurērcēm apmierinoša. Krūmi spēcīgi, plaši, veido daudz kakleņa dzinumu. Ogas satur 77 mg/100 g askorbīnskābes, 536 mg/100 g fenolu, 185,7 mg/100 g antociānu un 16,6% šķīstošās sausnas.
Krūmi ar spēcīgiem pamatzariem, vidēji izplesti. Zari samērā elastīgi.
l ‘Ritmo’ izceļas ar ļoti lielām, saldām, deserta garšas ogām. Ķekari vidēji gari. No viena pumpura attīstās divi ķekari. Ogas ienākas vidēji agri. Ogas labi atdalās no ķekara. Ražība laba. Ogu ienākšanās laiks vidējs. Ziemcietība laba. Krūmi spēcīgi, izplesti, veido vidēji daudz kakleņa dzinumu. Izturīga pret lapu plankumainībām, stabiņu rūsu un reversiju. Izturība pret pumpurērcēm laba. Ogas satur 90,3 mg/100 g askorbīnskābes, 247 mg/100 g fenolu, 173,5 mg/100 g antociānu un 16,3% šķīstošās sausnas.
l ‘Viktor’ ogas ir lielas ar labu garšu, nogatavojas vidēji vēlu. Ķekari vidēji gari, no viena pumpura attīstās divi ķekari. Ogas labi atdalās no ķekara. Ražība laba. Krūmi spēcīgi, stāvi, veido vidēji daudz kakleņa dzinumu. Šķirne izturīga pret jāņogulāju iedegām un stabiņu rūsu. Vidēji izturīga pret pumpurērcēm un reversiju. Ogas satur 193,8 mg/100 g askorbīnskābes, 267 mg/100 g fenolu un 14,9% šķīstošās sausnas.
Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops