Maijā gada inflācija sasniedz 0,6%, mēneša griezumā deflācija 0
Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada maijā, salīdzinot ar šo mēnesi pirms gada, palielinājās par 0,6%. Precēm cenas samazinājās par 0,1%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotā informācija.
Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni šā gada maijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, bija cenu kāpumam viesnīcu un restorānu pakalpojumiem, personīgās aprūpes precēm un pakalpojumiem, apģērbiem un apaviem, atpūtai un kultūrai, kā arī cenu kritumam pārtikai un sakaru pakalpojumiem.
Pārtikas cenu vidējais līmenis šogad maijā, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi, ir samazinājies par 0,5%. Lielākā ietekme bija cenu kritumam dārzeņiem, kam 2013.gada maijā bija būtisks cenu kāpums. Cenas samazinājās arī tējai un kafijai, augļiem, cukuram un olām. Savukārt lielākais cenu kāpums bija vērojams pienam un piena produktiem, maizei un graudaugu izstrādājumiem, kā arī sieram.
Apģērbam cenas samazinājās par 1,1%, bet apaviem palielinājās par 8,3%. Sakaru pakalpojumi gada laikā kļuva par 2,6% lētāki, ko ietekmēja mobilo telekomunikāciju un interneta pakalpojumu cenu samazinājums.
Viesnīcu un restorānu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, pieauga par 4,3% – kafejnīcās un restorānos cenām palielinoties par 5,1%, ēdnīcās – par 2,8%, kā arī izmitināšanas pakalpojumu cenām pieaugot par 6,9%.
Frizētavu pakalpojumu cenas palielinājās vidēji par 6,2%, bet personīgās aprūpes preču cenas – par 1,0%.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem, savukārt cenu samazinājums – siltumenerģijai.
Savukārt, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, maijā patēriņa cenas samazinājās par 0,1%. Precēm vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem palielinājās par 0,2%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kritumam pārtikai, atpūtai un kultūrai, kā arī cenu kāpumam apģērbiem un apaviem, viesnīcu un restorānu pakalpojumiem.
Pārtikai tika novērots cenu kritums par 0,7%, ko var izskaidrot ar sezonu, galvenokārt augļiem un dārzeņiem, kā arī akciju ietekmi uz vidējo cenu līmeni pārējām pārtikas precēm un bezalkoholiskajiem dzērieniem.
Lielākā ietekme uz cenu kritumu grupā bija pienam, sieram un olām (-1,1%), gaļai un gaļas izstrādājumiem (-0,8%), augļiem (-1,8%), sulām un atspirdzinošajiem dzērieniem (-2,8%), cukuram(-8,2%).
Turpinoties jaunās sezonas kolekcijas nonākšanai tirdzniecībā, līdzīgi kā pagājušajā gadā, kad apģērbu un apavu cenas mēneša laikā pieauga par 0,6%, arī šogad maijā vidējais cenu līmenis grupā ir palielinājies (+2,5%). Tai skaitā gan apģērbu, gan apavu cenas palielinājušās līdzvērtīgi – par 2,9%.
Atpūtas un kultūras pakalpojumu cenas samazinājās vidēji par 0,4%. Cenu kritums tika novērots mājdzīvnieku barībai un piederumiem, dārza precēm un ziediem, savukārt cenas pieauga kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.
Dārgāki kļuva izmitināšanas pakalpojumi, kā arī pieauga cenas ēdināšanas pakalpojumiem: kafejnīcās un restorānos par 0,4%, ēdnīcās – par 0,3%.
Pārējās patēriņa grupās cenu kritums bija vērojams alum, īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm, automašīnu rezerves daļām un piederumiem, cietajam kurināmajam, personīgās aprūpes precēm. Savukārt cenas palielinājās tabakas izstrādājumiem.
Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,1%.