Maiga, liesa un diētiska 0
Ja maltītēs izmantojam gaļu, ir vērts pagatavot jēru, tītaru vai trusi. Šī gaļa ir ļoti vērtīga un veselīga.
“Tītara, jēra un truša gaļa ir vēlama, ja paaugstināts holesterīna līmenis asinīs un augsts asinsspiediens vai liekais svars. Šie produkti ir mazāk alerģiski nekā citu dzīvnieku gaļa, tāpēc ļoti ieteicami bērniem, senioriem un māmiņām, kas baro mazuli ar krūti,” uzsver uztura speciāliste Jeļena Zuboviča.
Gaļa nodrošina ar pilnvērtīgām olbaltumvielām, satur visas astoņas neaizstājamās aminoskābes cilvēka organismam vēlamā daudzumā un labās proporcijās, kas ļauj tās viegli uzņemt. Tajā ir arī vērtīgais B12 vitamīns, kas nepieciešams gan nervu sistēmai, gan asinsradei. Gaļa ir svarīgs dzelzs avots, tieši no tās organismā vislabāk uzsūcas šī nepieciešamā minerālviela.
Visveselīgākā ir truša gaļa. Tā ir visvieglāk sagremojama, satur daudz olbaltumvielu, pietiekami daudz dzelzs, B12 vitamīna un polinepiesātināto taukskābju, kas labvēlīgi ietekmē imunitāti, ādas un matu veselību, toties maz nevēlamā holesterīna un tauku.
Tītara gaļa pēc ķīmiskā sastāva ir ļoti līdzīga vistai – ar augstu olbaltumvielu saturu. Īpaši iesakāma fiziski aktīviem cilvēkiem un tiem, kuri vēlas palielināt muskuļu masu vai samazināt svaru.
Jauna jēra gaļa arī ir diētiska, tajā ir mazāk holesterīna nekā, piemēram, liellopa vai cūkgaļā. Savukārt bagātīgais dzelzs un lecitīna daudzums tajā labvēlīgi ietekmē holesterīna vielmaiņu un pasargā no aterosklerozes attīstības. Taču pieauguša jēra gaļā tauku saturs ir augsts, tādēļ rūpīgi jāskatās, kādu produktu izvēlamies.
* Šie trīs gaļas veidi ir hipoalerģiski, tādēļ tos ievieš kā pirmos maza bērna ēdienkartē.
* Tiem, kuriem ir dzelzs deficīta anēmija, ieteicams lietot jēra gaļu, bet, ja trūkst B12 vitamīna, – truša gaļu.
* Ieteicams ēst kopā ar svaigiem dārzeņiem, jo tie ir bagātīgi ar C vitamīnu, līdz ar to tiek veicināta dzelzs uzsūkšanās organismā.
* Visvairāk vitamīnu saglabājas, ja gaļu tvaicē vai sautē.
Tītara gaļas terīne ar cigoriņiem un pikantām bietēm (4 porcijas)
* 1 kg maltas tītara gaļas
* 200 g tītara aknu
* 200 g šķēlītēs sagriezta kūpināta bekona
* 2 olu baltumi
* 50 g saldā krējuma
* vidējs sīpols
* pusglāze sarkanvīna
* šķipsna sierāboliņa pulvera
* šķipsna malta kardamona
* sāls un pipari pēc garšas
* 3 lauru lapas
* galviņa cigoriņu salātu
* 2 tējkarotes citrona sulas
* tējkarote olīveļļas
* šķipsniņa cukura
* konservēts bumbieris (der arī baltvīnā vai saldskābā sīrupā tvaicēts svaigs auglis)
Piedevām:
* sarkanā biete
* sīpols
* 1–2 ēdamkarotes cukura
* ēdamkarote balzamiko etiķa (var ņemt arī sarkanvīna vai aveņu etiķi)
* pāris ēdamkarotes upeņu vai ābolu sulas
Gatavo terīni. Keramikas vai metāla veidni izklāj ar bekona šķēlēm tā, lai gali paliktu brīvi, tos vēlāk pārklās pāri kā vāciņu.
Uz pannas ātri apcep aknas ar kopā sagrieztu sīpolu, sāli un pipariem, pārlej sarkanvīnu, ļauj, lai šķidrums mazliet notvaicējas.
Maltajai gaļai pievieno olu baltumus, saldo krējumu, iebārsta sierāboliņu un kardamonu, masu kārtīgi samaisa.
Terīnē virs bekona šķēlēm liek malto gaļu – līdz pusterīnei. Tad seko kārta ar ceptajām aknām, pēc tam atkal maltās gaļas masa. Pārloka pāri bekona šķēles. Virspusē uzliek lauru lapas. Terīnei pārsedz folijas loksni. Cep ūdens peldē apmēram stundu 200 grādu karstā cepeškrāsnī. Kad gatavs, kukulīti izņem no veidnes, liek uz cepešpannas un iešauj uz 5 minūtēm cepeškrāsnī, lai bekons apcepas viegli brūns.
Uzliek smagumu, lai terīne mazliet nopresējas. Aukstu griež šķēlēs.
Gatavo piedevas. Sīpolu un svaigu bieti (var arī vārītu) sagriež strēmelītēs, pārslaka ar etiķi. Pannā sakarsē cukuru un, kad tas sāk karamelizēties, liek tajā sīpolu un bieti. Pievieno mazliet ābolu sulas, visu karsē, kamēr šķidrums sāk pazust un viss karamelizējas.
Cigoriņa galviņai atdala lapas, tās apslaka ar citrona sulas un eļļas mērci, kas aizdarīta ar sāli un cukuru. Cigoriņa lapām ir rūgtena garša, taču tās lieliski sader ar tītara gaļu. Labi garšo arī ar truša un teļa gaļu.
Tītara terīnes šķēles pasniedz kā uzkodu kopā ar biešu salātiem, bumbiera šķēli un cigoriņa lapām.
Trusis tadžīnā ar dārzeņiem un kastaņiem (4–6 porcijas)
* 1 kg truša gaļas
* 2 burkāni
* 1 kg ēdamo kastaņu
* 4 nelielas pētersīļa saknes
* sīpols
* 3 daiviņas ķiploka
* 200 g Briseles kāpostu
* glāze baltvīna
* glāze ābolu sulas
* ēdamkarote maigu sinepju (piemēram, Dižonas)
* pāris lapiņas salvijas
* lauru lapa
* sāls pēc garšas
* sviests apcepšanai
Tadžīna ir māla sautējamais trauks, ko plaši izmanto Marokā un citur. Produktus liek ugunsizturīgajā tadžīnas pamatnē, ko pārsedz ar augstu konusveidīgu vāku – tas nodrošina vienmērīgu sautēšanos. Jaunu tadžīnas trauku vismaz 4 stundas jāizmērcē aukstā ūdenī.
Sagriež truša gaļu, burkānus, saknes, ķiplokus un sīpolu, visu liek tadžīnā. Pievieno sāli pēc garšas. Pārlej ar sulu un vīnu, kam pievienotas garšvielas un sinepes. Liek uz uguns un sautē apmēram stundu, kamēr gaļa mīksta. Traukā visu laiku jābūt šķidrumam, tādēļ ik pa brīdim jāpalūkojas zem vāka un, ja nepieciešams, jāpielej ūdens. 15 minūtes pirms gatavības tadžīnā ieliek arī ceptus un izlobītus kastaņus: bumbuļiem iegriež krustiņus smailākajā galā, ber uz plāts un cep cepeškrāsnī 15 līdz 20 minūtes 200 grādu karstumā. Nomizo.
Briseles kāpostus novāra atsevišķi sālsūdenī, pirms pasniegšanas apcep sviestā. Ja nav iebildumu pret kāpostiņu rūgteno garšu, tos var sautēt kopā ar visu citu tadžīnā.
Jēra gaļas zupa tatāru gaumē (4–6 porcijas)
* 1 kg jēra gaļas (der pleca vai šķiņķa gabals, ribas)
* 2 burkāni
* sīpols
* 4–5 daiviņas ķiploka
* paprika
* 150 g smalko makaronu
* tējkarote kapātas ingvera saknes
* neliela čili pāksts
* mazā kārbiņa konservētu turku zirņu
* 3 tomāti vai neliela kārbiņa kapātu tomātu savā sulā
* ēdamkarote tomātu pastas
* pa saišķītim koriandra un pētersīļa zaļumu
* šķipsna kumīna sēklu
* eļļa apcepšanai
* sāls pēc garšas
Jēra gaļu sadala mazākos gabalos, katlā apcep kopā ar sagrieztu sīpolu un ķiplokiem. Pievieno tomātu pastu, kumīnu, kapātu ingveru, iegriež koriandra kātus un daļu pētersīļa zaļumu, visu apcep. Pārlej 2 litrus ūdens, uzvāra un noputo. Uz lēnas uguns vāra kādu stundu, kamēr gaļa mīksta. Apmēram 20 minūtes pirms gatavības pievieno sagrieztus burkānus un papriku. Tomātus noblanšē, nomizo, sakapā un arī pievieno zupai (vai konservētos tomātus). Pašās beigās ieliek turku zirņus un pievieno sāli pēc garšas.
Atsevišķi novāra smalkos makaronus, iemaisa jau gatavā zupā.
Pasniedzot bagātīgi pārkaisa ar koriandra un pētersīļa zaļumiem.
Interesantu garšu piedod sālīts citrons. To sagriež daivās un liek zupā katrā šķīvī.
Sālītus citronus var iegādāties dažos lielveikalos, taču iespējams pagatavot arī mājās. Citronus ar visu mizu noplaucē ar verdošu ūdeni, liek blīvi burkā un ber sāli, kamēr visi apņemti. Ledusskapī notur vismaz divas nedēļas, kamēr iesālījušies. Garša ir maigi skābena, rūgtumu gandrīz nejūt. Austrumu virtuvē šādus citronus pievieno dažādiem ēdieniem.