Magnoliju stādīšana: jāsalej ar mīkstu ūdeni 0
Mums uzdāvināja magnoliju ‘Susan’. Kādā vietā tai patiks augt? VITAUTS RĪGĀ
Magnolija ‘Susan’ zied lieliem tumšsārtiem ziediem maijā, reizēm novēro atkārtotu ziedēšanu vasarā. Engurniece, magnoliju dārza saimniece Ligita Čukure brīdina, ka bargākās ziemās krūms var nosalt, tādēļ katalogos minētais augu augstums un vainaga platums jāpieņem kā teorētiska informācija, kas realitātei Latvijā var neatbilst. Piemēram, Beļģijā, kur ir siltāki laika apstākļi, vienā no lielākajiem magnoliju dārziem ‘Susan’ aug un zied visā krāšņumā, veidojot 2 metrus augstu un tikpat kuplu krūmu. Pie mums šķirne šādus apmērus nesasniedz, jo klimats padara magnoliju piezemētāku.
“Magnolijas jāstāda saulainā vietā, kuru no ziemeļu vējiem aizsargā egļu dzīvžogs, māja vai šķūnis. Tām patīk viegla, mīksta, trūdvielām bagāta un mitra augsne,” skaidro kolekcionāre.
Bedri stādīšanai rok ne pārāk dziļu, toties pietiekami platu (1×1 m), jo magnolijām ir bārkšsakņu sistēma – tās neveido mietsakni. Ja stādvietu ierīko pārāk mazu, jau pēc pāris gadiem tā būs pieaugusi pilna ar saknēm; tad jāpalielina apdobe, lai krūms neieaugtu nezālēs. Apgriežot ar lāpstu jutīgās saknes, jūtama spēcīga, patīkama smarža, taču magnolijām sakņu traumēšana kaitē.
Izrakto bedri piepilda ar kūdru un trūdzemi. Pēc iestādīšanas krūms rūpīgi jāsalej ar mīkstu, siltu ūdeni (neder dziļurbuma ūdens). Lai pasargātu no augsnes izžūšanas un straujām temperatūras svārstībām, stādu ieteicams mulčēt ar smalkās vai vidējās frakcijas priežu mizas mulču. Pirmos gadus krūmi ziemā jāpiesedz.