Madride vairo spiedienu pret Kataloniju 1
Spānijas drošības spēki vakar uzsāka Madrides varas iestāžu aizliegtā Katalonijas neatkarības referenduma, kas paredzēts 1. oktobrī, balsošanas iecirkņu neitralizāciju.
Katalonijas augstākais prokurors licis policijai aizzīmogot ēkas, kurās paredzēts izvietot balsošanas iecirkņus, kā arī izvietot policistus, lai nepieļautu balsošanas norisi. Katalonijas novada premjerministram Karlesam Puidždemonam Spānijas valdība piedraudējusi ar cietumu par viņa lomu neatkarības referenduma rīkošanā.
Spānijas iekšlietu ministrs aizvadītās nedēļas nogalē pārņēma vadību pār Katalonijas reģionālo policiju, lai nodrošinātu tās pakļaušanos. Reģionālajai policijai uzdots identificēt atbildīgos par referenduma balsošanas iecirkņiem. Personas, kam ir atslēgas vai zināmi ieejas kodi vēlēšanu iecirkņos, var tikt uzskatītas par līdzzinātājiem likumpārkāpuma izdarīšanā un apsūdzētas dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā un valsts budžeta naudas neatbilstošā izlietošanā, teikts varas iestāžu brīdinājumā. Spānija ir gatava izvietot Katalonijā policijas papildspēkus, lai uzturētu kārtību un iejauktos gadījumā, ja tomēr tiks rīkots referendums par reģiona neatkarību, paziņojušas amatpersonas Madridē. Policijas papildspēkus plānots izmitināt uz trim prāmjiem Barselonas ostā. Policija šonedēļ aizturēja 14 Katalonijas amatpersonas un konfiscēja aptuveni desmit miljonus biļetenu, kas varētu tikt izmantoti referenduma sarīkošanā. Barselonā tika veiktas kratīšanas vairākās Katalonijas valdības ēkās. “Šodien (otrdien) mēs varam apstiprināt, ka Katalonijā nenotiks efektīvs referendums, jo tā norises materiālā bāze ir nojaukta,” paziņojis Spānijas valdības pārstāvis Katalonijā Enriks Millo.
Katalonijas varas iestādes uzstāj, ka 1. oktobrī paredzētais balsojums notiks, kā plānots, neņemot vērā Spānijas valdības pretdarbību. Katalonijas valdības vadītājs Karless Puidždemons apsūdzējis Spānijas premjerministru Mariano Rahoju rīcībā, kas “pārsniedz cienījamas demokrātijas ietvarus, cenšoties nepieļaut referenduma rīkošanu”. Viņš salīdzināja Spānijas pašreizējās valdības uzvedību ar diktatora Franko ēras represijām un pauda viedokli, ka šāda Madrides rīcība tikai pamudinās vēl vairāk katalāņu atbalstīt neatkarību.