Madridē sāk darbu ANO klimata konference 0
Pasaulē arvien vairāk aktivizējoties diskusijām par draudošo klimata krīzi, pirmdien Spānijas galvaspilsētā Madridē sākusi darbu ANO klimata konference, kas pulcēs poliskos līderus diplomātus.
Konferencē plānots detalizētāk apspriest Parīzes klimata vienošanās prasību īstenošanu. Tajā piedalīsies valstis, kas parakstījušas ANO vispārējo konvenciju par klimata pārmaiņām.
Konferenci bija iecerēts rīkot Čīlē, bet tur notiekošo protestu dēļ konferences norise pārcelta uz Spāniju.
Sākotnēji bija plānots, ka ANO konferenci, kas veltīta klimata pārmaiņām un ar tām saistītiem jautājumiem, organizēs Brazīlija, taču pēc labējā politiķa Žaira Bolsonaru ievēlēšanas prezidenta amatā Brazīlija pagājušajā gadā atteicās no šī uzdevuma.
Pēc tam konferences organizēšana tika uzticēta Čīlei, bet tad ANO atkal nācās meklēt jaunu norises vietu.
Kā brīdinājis ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, “robeža, aiz kuras vairs atgriešanās, nav aiz horizonta”.
Runājot pirms konferences atklāšanas, viņš sacīja, ka klimata krīze ir draudīgi tuvu un politiskajiem līderiem ir jāreaģē.
“Nākamajos izšķirošajos 12 mēnešos ir būtiski svarīgi pieņemt vēl ambiciozākas nacionālās saistības, īpaši galvenajiem emisijas avotiem, lai nekavējoties sāktu siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu, kas atbilstu tempam, lai līdz 2050.gadam sasniegtu kopējo oglekļa dioksīda emisiju neitralitāti,” sacīja Gutērrešs.
“Mums vienkārši ir jāizbeidz rakšana un urbšana, un jāgūst labums no tām plašajām iespējām, ko sniedz atjaunīgā enerģija un dabā bāzētie risinājumi,” viņš piebilda.
Sagaidāms, ka konferenci Madridē apmeklēs 50 pasaules valstu līderi, tomēr viņu vidū nebūs ASV prezidents Donalds Tramps, kas paudis skeptisku nostāju attiecībā uz klimata krīzes prognozēm.
Tiesa gan, konferenci apmeklēs ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi un ASV Kongresa delegācija.
Gutērrešs konferenci brīdinās, ka pasaulei klimata jomā draud vispārēja ārkārtējā situācija.
Viņš mudinās valstis uzņemties vēl ambiciozākas saistības attiecībā uz siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu.
Ir jābeidz subsidēt fosilā kurināmā ieguve, bet pēc 2020.gada nedrīkst tikt atvērtas jaunas ogļu spēkstacijas, plāno sacīt Gutērrešs.