Foto no Cēsu vēstures un mākslas muzeja krājuma

Goda amatā 0


1934. gada 21. oktobrī laikraksts “Latvijas Kareivis” atzina, ka “vairums nacionālo tūristu, kas līdz tam meta skatus vairāk uz ārzemēm, tagad griezuši vērību uz dzimtās zemes īpatnībām. Tas tuvina laukus pilsētām, vieno tautas intereses un saprašanos.” Tā bija noticis, arī zināmā mērā pateicoties lielās krīzes mācībām. Lieli nopelni bija arī vietējiem tūrisma entuziastiem pašvaldībās – tūristu aģentiem, kuri brīvprātīgi bija uzņēmušies šo goda amatu, rūpējoties par tūrisma lietām savā teritorijā. Laikraksts “Rīts” 1934. gada 7. novembrī vēstīja, ka iekšlietu ministrs Vilis Gulbis apstiprinājis pirmos tūristu aģentus – tieslietu studentu Aleksi Kleinhofu Jelgavā, aizsargu nodaļas vada komandieri Voldemāru Ķirsi Alojas pagastā, Ķemeru pamatskolas priekšnieku Jāni Liepiņu, miertiesnesi Teodoru Strēlertu Nītaurē un aizsargu Artūru Vajeiku Teteles pagastā. 1937. gadā Latvijā darbojās jau 250 tūrisma aģentu. Vienu no pēdējiem rīkojumiem par viņu iecelšanu sabiedrisko lietu ministrs Alfrēds Bērziņš izdeva 1940. gada 8. maijā.

“Nav uzticamāka drauga par dzimtenes dabu. Viņa mūs māca, apgaro, paceļ un nomierina. Tūrisms ir jaunam un vecam spēka avots. Jo dziļāki mēs viņā smelsim, jo bagātīgāki veldzi iegūsim. Tūrisms tuvina mūs tautai. Savstarpēja pazīšanās ved uz saprašanos un tālāk – uz kopdarbību. Lai šo dabas skaistumu sajustu, nav vajadzīga Aladīna burvju lampa. Tverat spieķi un ejat pārliecināties, ka jūsu skaistā dzimtenē ir vēl tik daudz nepazītu un neredzētu krāšņumu,” pirms 83 gadiem aicināja Latvijas tūrisma celmlauzējs Kārlis Vanags. Raksta tapšanas gaitā diemžēl neizdevās ātras ziņas par viņa turpmāko likteni. Varbūt tādas ir kādam “Mājas Viesa” lasītājam?

  • Daži Latvijas apceļošanas maršruti, populāri 20. gs. 30. gados
  • Nākat uz Kurzemes Šveici! (Rīga–Kandava–Sabile–Stende–Spāre, piecu dienu ceļojums).
  • Vai pazīstat Vidzemes Šveices burvību? (Rīga–Sigulda–Nurmuiža–Līgatne–Drabeši–Āraiši–Cēsis–Valmiera–Murjāņi–Zilais kalns–Burtnieki, piecu dienu).
  • Lejup pa Daugavas brīnišķām krācēm (Rīga–Pļaviņas, divu dienu, 15 cilvēkiem brauciens laivā maksāja ap 40 latu, turklāt laivinieks bija arī gids).
  • Uz Rīgas Jūrmalu (Rīga–Lielupe–Bulduri–Majori–Dubulti–Asari–Ķemeri, divu dienu).
Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.