Ko atbild direktori? 0
Krista Draveniece


Nu, kad Gārsenē vairs nav skolas un bibliotēka izvietota relatīvi nomaļajā pilī, lasītāji šurp nākot kūtrāk.
Nu, kad Gārsenē vairs nav skolas un bibliotēka izvietota relatīvi nomaļajā pilī, lasītāji šurp nākot kūtrāk.
Foto – Timurs Subhankulovs

1. Jūrmalas Aspazijas pamatskolas vadītāja palīdze Natālija Skrupska: Grāmatu krājumi bibliotēkā nav pietiekoši, lai katram bērnam izdalītu grāmatas līdzņemšanai uz māju, bet grāmatas ir pieejamas klasē uz vietas, kā arī ir pieejamas digitālajā veidā, ko var izmantot mājās. Šajā 2024./2025.m.g. tika nolemts izmantot pēc iespējas vairāk digitālās mācību grāmatas.

Bērni var mācīties izmantojot grāmatas klasē un digitālās grāmatas mājās. Lai iegādātos iespieddarbus katram skolēnam, būtu nepieciešams papildu finansējums, bet par cik ir pieejamas grāmatas klasēs un digitālās grāmatas mājās, šādā veidā var apgūt nepieciešamo mācību vielu.”

2. Rīgas 6. vidusskolas direktora vietniece izglītības jautājumos Laila Āboltiņa: “Visi Rīgas 6. vidusskolas skolēni augusta beigās vai septembra sākumā saņem mācību grāmatas, kuras lieto mācību stundās un arī mājās, lai gatavotos nākamajām stundām vai pārbaudes darbiem. Saņemot grāmatas, skolēni parakstās par to saņemšanu un lietošanas nosacījumiem (grāmatas jāsaudzē, ja kas saplīsis, jāsalabo, tajās nedrīkst veikt ierakstus, arī ar zīmuli ierakstītais pirms nodošanas jāizdzēš, atrunāti noteikumi, kā rīkoties, ja kāda grāmata pazudusi vai ļoti sabojāta utt.). Mācību gada beigās grāmatas atkal jānodod bibliotēkā. Skolām mācību grāmatu iegādi finansē gan valsts, gan pašvaldība.”

3. Rīgas Centra humanitārā vidusskolas direktora vietniece Z.Zīle-Saveļjeva: “Rīgas Centra humanitārajā vidusskolā katra mācību gada sākumā skolēniem nepieciešamās mācību grāmatas tiek izsniegtas, un skolēni tās lieto visu mācību gadu ( grāmatas skolā nav jāatstāj).”

4. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības izglītības iestādes “Jelgavas Valsts ģimnāzija” direktore Inese Bandeniece: “Jelgavas Valsts ģimnāzijas bibliotēka izsniedz grāmatas lietošanai mājās. Bibliotekāres sadarbojas arī ar citām bibliotēkām.”

5. Rīgas Franču liceja Direktores vietniece izglītības jomā Ilze Dedumiete: “Rīgas Franču licejā skolēniem tiek izsniegtas mācību grāmatas, kas izmantojamas mācību procesā un kuras licejā ir sagādātas, lai nodrošinātu katru skolēnu ar mācību grāmatu konkrētos mācību priekšmetos. Daļa grāmatu ir pieejamas arī elektroniskā (ne drukātā formā, ja skola apmaksā to pieejamību), tāpat, piemēram, literāru darbu lasīšanai skolēniem ir pieejama Letonicas resursu krātuve.

Svarīgi, kā skolotājs plāno mācību procesu, cik daudz no pieejamiem resursiem skolotājs izmanto, kā palīdz skolēniem tajos orientēties. Skolēniem noteikti ir vieglāk, ja pieņemsim elektroniskajā žurnālā (e- klasē) ir norādes par to, kā tiek organizēts mācību process. Ja ir mācību grāmatas skolēniem sagādātas un skolā izsniegtas, tad svarīgi, ka tās tiek izmantotas un pielietotas mācību procesā. Tieši tāpat svarīgi ir izvērtēt, kuras grāmatas iegādāties par piešķirtajiem līdzekļiem un kā tās tiks izmantotas mācību procesā. Nav pieļaujama situācija, kad mācību grāmatas ir sagādātas, bet netiek izmantotas.”

6. Rīgas Juglas vidusskolas direktore Helēna Vilkosta: “Skolēniem vairumā mācību priekšmetos, kur mācību grāmatas ir izdotas, tās rudenī tiek izdalītas. Tā kā mācību grāmatu cenas ir stipri pieaugušas, ir mācību priekšmeti, kuros grāmatas atrodas mācību kabinetos un ir izmantojamas stundā. Mūsdienās mācību vielas apguve nenotiek tikai ar mācību grāmatu starpniecību, jo ir daudzi mācību priekšmeti, kuros jauni mācību līdzekļi nav nemaz vēl pieejami, tad iepriekš izdotās mācību grāmatas derēs tikai daļēji. Ir pieejami digitālie risinājumi – soma.lv, uzdevumi.lv, māconis.lv, kā arī aktīvs darbs mācību stundā. Skolotāji gatavo savus materiālus, veido prezentācijas.

Valsts piešķirtais finansējums mācību grāmatām 2024. gadā vienam skolēnam bija 24,05 eiro, informācijai vienas mācību grāmatas cena, piemēram, 9. klases ķīmijā ir 19.49 Zvaigznes ABC izdevniecības interneta veikalā. Ir mācību grāmatas, kur jau viena gada ietvaros ir paredzētas vairākas daļas, kur katra atsevišķi maksā 16 un vairāk eiro. Domāju, ka situācija ir skaidra. Acīmredzami, ka ar esošo finansējumu skolas nevar nodrošināt liela skaita grāmatu iepirkšanu, tam nav līdzekļu. Domāju, ka nepieciešams palielināt finansējumu mācību grāmatu iegādei.”

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.