LZP: Premjeram jāprasa veselības ministres demisija un jāpārņem veselības aprūpes kontrole vai pašam jāatkāpjas 28
Pēdējo dienu notikumi valdībā, īpaši asā komunikācija starp premjerministru Krišjāni Kariņu (JV) un veselības ministri I.Vinķeli (AP), kā arī galvenā infektologa, profesora Uga Dumpja paziņojums par valdības nenopietno izturēšanos pret Covid 19 ievešanas draudiem no ārvalstīm, sabiedrībā radījusi pamatotu satraukumu par spēju operatīvi un organizēti koordinēt situāciju valstī.
Epidemioloģiskā situācija ik dienu pasliktinās, jaunais koronovīruss sācis nekontrolētu izplatību sabiedrībā, tāpēc Latvijas Zaļā partija (LZP) aicina premjerministru pārņemt veselības aprūpes kontroli savā pakļautībā vai arī pašam no amata jāatkāpjas.
Turpinoties koronovīrusa uzliesmojumam Latvijā, situācija tuvākajā laikā veselības aprūpes jomā var kļūt kritiska, ne tikai saistībā ar koronovīrusa Covid 19 apkarošanu, bet arī ar veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu kopumā.
Tāpēc LZP aicina premjeru K. Kariņu uzņemties pilnu atbildību par veselības jomas pārraudzību, pieprasot ministres I. Viņķeles demisiju.
Kā arī nekavējoties sākt strādāt pēc vienota, skaidra Covid 19 radītās krīzes pārvarēšanas plāna, ar kuru iepazīstināt gan Saeimu, gan arī visu sabiedrību, vairāk ieklausīties adekvātos Saeimas opozīcijas priekšlikumos, jo tikai kopā būs pa spēkam tikt galā ar šo krīzi.
Situācijas stabilizācijai aicinām valdību uz nekavējošu rīcību sekojošos jautājumos:
-izveidot vienotu krīzes vadības centru, pieaicinot medicīnas un ekonomikas profesionāļus;
-paredzēt papildus līdzekļus budžetā ārstu piesaistei un motivācijai Covid 19 radītās veselības krīzes pārvarēšanai;
-uz krīzes laiku pārņemt lielās viesnīcas valsts valdījumā, pēc iespējām pielāgojot tās Covid 19 pacientu ārstēšanai un aprūpei, lai papildus gultasvietas nebūtu jāveido teltīs vai hallēs;
-apturēt iecerēto nodokļu reformu līdz Covid 19 izraisītās krīzes beigām;
-pārskatīt valsts 2021. g. budžetu un izņemt aktivitātes, kuras nav primāras nepieciešamības;
-uz Covid 19 krīzes pārvarēšanas laiku nofiksēt vienādas algas valsts pārvaldes darbiniekiem un apturētajiem uzņēmējdarbības sektoriem;
-veikt centralizētu, valdības kontrolētu iepirkumu sejas maskām, respiratoriem, aizsargtērpiem un medikamentiem, izveidojot atsevišķu iepirkumu komisiju, kurā iekļautu arī Valsts Kontroles pārstāvjus un komisijai piešķirot ārkārtas pilnvaras;
-izveidot pārtikas un pirmās nepieciešamības preču atbalsta mehānismu mazturīgākajiem un sociāli neaizsargātajiem sabiedrības locekļiem;
-pacelt 2021. g. budžeta deficītu, veicot aizņemšanos starptautiskajos tirgos, izlaižot papildus obligācijas. Par iegūtajiem līdzekļiem nekavējoties realizēt tūlītējas ekonomikas sildīšanas programmas un sākt realizēt finansiāla atbalsta programmu grūtībās nonākušajiem iedzīvotājiem.