Foto: no “Ukrinfo”

Lvovā nogāž pieminekli padomju armijai 4

Ukrainas rietumu pilsētā Ļvivā (Ļvovā) pēc vairāku dienu ilgas pūlēšanās svētdien nogāzta 30 metru augstā betona stēla, kas bija “Padomju bruņoto spēku kauju slavas pieminekļa” daļa, vēsta Ukrainas masu informācijas līdzekļi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Ļvovas pašvaldības vadība žurnālistiem norādījusi, ka lēmums demontēt granīta plāksnēm apšūto betona pilonu pieņemts pēc tam, kad eksperti devuši slēdzienu, ka tas nonācis avārijas stāvoklī, jo dekoratīvās granīta plāksnes bija sākušas atdalīties no betona pamatnes un radīja draudus apkārtējiem.

Sagatavošanas darbi memoriālā kompleksa stēlas likvidēšanai sākās šī gada janvārī. Darbus veica pašvaldības nolīgts uzņēmums. Demontāžu sāka pagājušās nedēļas vidū un tā prasīja vairāku nakšu darbu. Ziņu aģentūra “Unian” vēsta, ka pasākumu apgrūtinājis jebkādas tehniskās dokumentācijas trūkums par to, kā piemineklis veidots. Sākumā bija plāns to nogāzt ar troses un vinčas palīdzību, taču no tā atteicās, jo betona stabs varētu uzgāzties vilcējam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt izrādījās, ka pieminekļa karkasu veido ļoti resni armatūras stieņi. Tos bija vispirms jāpārgriež, taču to varēja izdarīt tikai pēc tam, kad noņēma sedzošās granīta plāksnes un nodauzīja betonu. Kritiena amortizācijai vietā, kur pēc armatūras pārgriešanas bija jānogāžas 30 metru augstajam stabam, tika izveidots “spilvens” no smilšu maisiem.

“Padomju bruņoto spēku kauju slavas pieminekli” Ļvovā atklāja 1970. gadā un toreiz tā autori izpelnījās gan Ukrainas PSR Valsts prēmiju, gan PSRS Mākslas akadēmijas zelta medaļu. Tomēr jau pirms trim gadiem Ļvovas pašvaldības deputātu iniciatīvas grupa aizrādīja, ka šāda pieminekļa klātbūtne ir pretrunā Ukrainas dekomunizācijas likumam. 2017. gadā Ļvovas pilsētas dome izveidoja īpašu darba grupa memoriāla tālākā likteņa lemšanai. Tikmēr 2018. gadā kāds uz stēlas uzrakstīja: “Piemineklis okupantiem” un ukraiņu patriotiskās kustības OUN aktīvisti nodauzīja no tās uzrakstu “Nacisma uzvarētājiem”. Tā paša gada februārī pilsētas izpildkomiteja apstiprināja lēmumu, ka 30 metru augstā stēla demontējama, jo atrodas avārijas stāvoklī.

Ļvovas pašvaldības vadītāja vietnieks pilsētas attīstības jautājumos Andrejs Moskaļenko aģentūrai “Ukrinform” norādījis, ka jautājumā, ko darīt ar memoriālā palikušajām karavīra – atbrīvotāja un mātes – dzimtenes bronzas figūrām, kā arī varā kaltiem ciļņiem rotāto memoriālo sienu, tiks sarīkots arhitektu konkurss.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.