Publicitātes foto

LVM GEO ­ – labākais palīgs dabā gājējiem 4

Katrs dabā gājējs zinās, cik svarīgi ir spēt orientēties apkārtnē, prast atrast interesantus objektus un, galu galā, arī nenomaldīties. Šeit labs palīgs ir AS “Latvijas valsts meži” izstrādātā LVM GEO lietotne. Kā norāda LVM Biznesa risinājumu ģeotelpisko risinājumu projektu vadītāja Dana Spulle, lai arī sākotnēji LVM GEO lietotne tika veidots kā instruments LVM darbinieku atbalstam, pakalpojumu sniedzējiem darba uzdevumu saņemšanai, tā ir brīvi pieejama ikvienam interesentam, lai orientētos dabā.

Reklāma
Reklāma
Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas 15
Kokteilis
Valsts policijas šefam Armandam Rukam dienesta romāns: “Es ar šo sievieti dzīvoju kopā!”
Kokteilis
Vai Laura Grēviņa ir Guntara Rača meita? Iesaistītās puses komentējušas skandalozās runas 4
Lasīt citas ziņas

LVM GEO ir ļoti ērts rīks, kuru izmantot dažādu teritoriju un objektu apskatei. Tāpat šī lietotne ir neatsverams palīgs arī mežsaimniecisko darbu veicējiem, kuri ar tās starpniecību var saņemt darba uzdevumus un ar tiem saistīto ģeotelpisko informāciju. Kartogrāfiskais materiāls, sūtāmās datu kopas un darba uzdevumi ir pielāgojami jebkura uzņēmuma vai organizācijas vajadzībām. Lietotne arī nodrošina iespēju pieslēgt uzņēmuma vai organizācijas karšu servisus, kuriem tiek nodrošināta autorizēta pieeja, izmantojot lietotājvārdu un paroli. Šo uzņēmumiem domāto specifisko informāciju lietotājs, kurš dodas pārgājienā neredz.

Savukārt dabā gājējiem lietotnē vienkopus pieejams visplašākais karšu un datu slāņu klāsts, turklāt kartogrāfisko materiālu var izmantot gan tiešsaistē, gan lejupielādēt izmantošanai bezsaistē. Cilvēki, kuri ar karšu lasīšanu ir uz “jūs”, nereti vaicā, vai šo lietotni var izmantot arī bez attiecīgām priekšzināšanām? Atbildot uz šo jautājumu Dana Spulle teic, ka kādas īpašas iepriekš gūtas zināšanas vai speciāla izglītība nav vajadzīgas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Nepieciešama ir ierīce, kurā šo lietotni var atvērt, kā arī interese par kartēm un vēlme tās izmantot. LVM GEO lietotni pilnīgi jebkurš var bez maksas uzinstalēt un lietot savā mobilajā tālruni, pamazām to iepazīstot, līdz cilvēks pats kļūst par lietpratēju. Tas nav nekas sarežģīts, jo ikdienā liela daļa no mums jau izmanto dažādas kartes, kā piemēram, auto navigēšanai pa pilsētu.”

Publicitātes foto

Izbaudot brīvdienu piedzīvojumus dabā, lietotājs viedierīcē var sekot savam maršrutam un atrašanās vietai, dalīties ar kartes skata parametriem, izmantot dažādas koordinātu sistēmas, kas nodrošina meklēšanas, konvertēšanas un dalīšanās ar atrašanās vietu iespējamību. Tāpat iespējams apskatīt LVM tūrisma objektu un vietu fotogrāfijas, turklāt, esot vēl pie datora, sagatavot kartes izdrukas. LVM GEO karšu pārlūka lietotājiem pieejami arī rīki karšu salīdzināšanai un sapludināšanai, kas ļauj fona kartes padarīt caurspīdīgas vai salikt divas kartes blakus un, velkot atdalošo līniju, tās salīdzināt.

Dana Spulle stāsta, ka ekrānā redzamais punktiņš kartē parāda cilvēka atrašanās vietu, un šo funkciju galvenokārt izmanto tie dabā gājēji, kuri vairāk pārvietojas kājām. “Redzot, ka šis punktiņš tuvojas, teiksim, kartē atzīmētam purvam, uzreiz būs skaidrs, kas sagaida priekšā,” skaidro ģeotelpisko risinājumu projektu vadītāja. “Ir iespējams pārslēgt dažādas fona kartes. Tā karte, ko var skatīties ekrānā nav viena, ir dažādas iespējas. Piemēram, var skatīties vēsturiskās kartēs, no gaisa uzņemtajās ortofotokartēs, ir arī pievienoti ļoti daudzi dati kā aizsargājamās dabas teritorijas, mežaudzes un citi. Šī lietotne ir kā grāmata, ko slāni pa slānim šķirstot, var atklāt priekš sevis daudz jauna un doties dabā. Nonākt kādā vietā, pavērot apkārtni sev apkārt un tad pārslēgt telefonā datu slāņus, un uzzināt daudz interesanta par attiecīgo vietu,” tā Dana Spulle.

Reklāma
Reklāma

Savukārt dabas pētnieks, sargs un, kā pats saka, gids pēc sirds aicinājuma Māris Olte saka, ka ar šo lietotni katrs var iemācīties lasīt karti. “Man pašam LVM GEO patīk, es to lietoju. Kad eju dabā, tad vietā, kurā neesmu bijis, varu paņemt un apskatīties, varu tur iziet vai nevaru. Var redzēt to reljefu, saprast, vai purvs ir gluds, vai tomēr tur ir kaut kādas pārejiņas. Tas ļoti noder.”

Taujāts, kādi ir galvenie ieguvumi LVM GEO lietotājiem, Māris Olte teic: “Skopulim tas dod iespēju bez 10 eiro gadā lietot “Jāņa sētas kartes”. Vietvārdu meklētājiem tā būs iespēja šajās kartēs atrast ļoti skaistus vietējos nosaukumus, viņi tiešām pie tā ir piestrādājuši. Tūristiem ļoti noderēs fona kartēs kā otrais no apakšas esošais hibrīdsalikums, kur ir gan nedaudz reljefs redzams, gan mežu un pļavu kontūras – pēc tām var ļoti labi projektēt maršrutus. Vēsturniekiem ļoti interesants būs reljefa modelis, kurā var redzēt vecas ceļu vietas, vecus laukus, arīdzan kaut kādas neparastas struktūras, līdz kurām var aiziet un apskatīties dabā, kas tad tur īsti ir. Tādā veidā es arī esmu atradis priekš sevis ļoti daudzas interesantas un saistošas vietas. Tūristam der zināt, ka eksportējot GPS failus LVM GEO, var redzēt savas vēlamās dabas takas tiešsaistē. Vienīgi jārēķinās, ja zonas pārklājums nav pārāk labs, mobilajos tālruņos tās reizēm var arī uzkārties.”

Arī Dana Spulle norāda uz lietotnes plašajām iespējām. “Viena no pēdējā laika aktualitātēm ir iespēja mobilajā lietotnē pašiem pievienot jau iepriekš sagatavotu maršrutu attiecīgā formātā un redzēt, kur tev jāiet. Var doties pārgājienā, var plānot jaunu maršrutu, apmeklēt kartē iezīmētās LVM tūrisma, atpūtas un ugunskura vietas, redzēt takas, uz kurām ir kāpnītes. Ja ģimenē ir mazāki bērni, kas vēl pārvietojas ratiņos, vecāki, redzot grūtības, kādas var sagādāt kāpnīšu pārvarēšana, šīs takas var neizmantot. Tāpat atzīmēta LVM mežu teritorija, un, tā kā latvieši ir liela sēņotāju tauta, cilvēki var zināt, ka šajā vietā droši var sēņot, ka neesat iegājuši privātā teritorijā. Turklāt tas, ko paši saglabāsiet savā telefonā citiem nebūs redzams.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.