Publicitātes foto

LVM apaļo kokmateriālu sortimentu pārdošanas procesa izvērtējums apstiprina tā ekonomisko pamatotību un atbilstību tiesību aktiem 5

AS Latvijas valsts meži (LVM) padome ir pabeigusi visaptverošu apaļo kokmateriālu sortimentu pārdošanas procesa izvērtējumu un, balstoties uz neatkarīgu ekspertu veikto tā atbilstības, finansiālo, ekonomisko un juridisko ekspertīzi, secina, ka LVM organizētais apaļo kokmateriālu sortimentu pārdošanas process atbilst likumu un iekšējo normatīvo aktu prasībām, kā arī ir bijis ekonomiski pamatots, laika posmā no 2016. līdz 2020. gadam uzņēmumam nodrošinot papildu 14,5 miljonu eiro peļņu. Izvērtējuma rezultātā uzņēmums ir izstrādājis un padome ir apstiprinājusi Rīcības plānu pārdošanas procesa turpmākai pilnveidošanai.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Ņemot vērā plašsaziņas līdzekļos izskanējušos apgalvojumus, kā arī apaļo kokmateriālu sortimentu pārdošanas procesa nozīmīgumu LVM stratēģisko mērķu sasniegšanā, 2020. gada 10. jūnijā LVM padome sāka konkrētā pārdošanas procesa visaptverošu auditu, pieaicinot neatkarīgu ekspertīzi – zvērinātu advokātu biroju (ZAB) Sorainen atbilstības izvērtējuma veikšanai, profesionālo pakalpojumu uzņēmumu SIA Deloitte Latvia finansiālās analīzes un ekonomiskā izvērtējuma veikšanai, kā arī Latvijas Zinātnes padomes (LZP) tiesību zinātņu ekspertu Dr.iur. prof. Jāni Kārkliņu juridiskās ekspertīzes veikšanai.

«Visaptveroša izvērtējuma ietvaros LVM padomes mērķis bija pārliecinoši noskaidrot atbildes uz šādiem galvenajiem jautājumiem: vai LVM apaļo kokmateriālu sortimentu pārdošanas process atbilst iekšējiem un ārējiem tiesību aktiem un vai tā īstenošana bija ekonomiski efektīva un atbilda akcionāra interesēm. Ekspertu darba rezultātā esam guvuši apstiprinošas atbildes uz šiem jautājumiem,» norādīja LVM padomes priekšsēdētājs Jurģis Jansons.

CITI ŠOBRĪD LASA

Padziļinātais izvērtējums apliecina, ka LVM īstenotais apaļo kokmateriālu sortimentu pārdošanas process atbilst stratēģijas dokumentiem, iekšējiem normatīvajiem aktiem, ārējiem normatīvajiem aktiem un labai biznesa praksei, bet finansiālā analīze un ekonomiskais izvērtējums parāda, ka tas ir bijis ekonomiski pamatots, atbilstošs uzņēmuma finanšu mērķiem un ir īstenots akcionāra interesēs.

Savukārt juridiskās ekspertīzes atzinums apliecina, ka LVM pārdošanas process atbilst Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumam, Publiskas personas mantas atsavināšanas likumam un Konkurences likumam.

Finansiālā analīze un ekonomiskais izvērtējums apliecina, ka, vērtējot no 2015. gada skatpunkta (ex-ante), LVM, ieviešot tehnoloģiskās koksnes produktu, iegūtu augstāku ekonomisko labumu nekā scenārijā bez tehnoloģiskās koksnes produkta. Šādu efektu LVM objektīvi varēja sagaidīt, ņemot vērā ieguvumus no ieņēmumu palielinājuma, realizējot tehnoloģisko koksni pieprasījumam atbilstošā apjomā par cenu, kas salāgota ar produkta vērtību, kā arī no tehnoloģiskās koksnes transportēšanas un citu izmaksu samazinājuma.

Vērtējot iegūto papildu peļņu no šodienas skatpunkta (ex-post), analīze apstiprina, ka tehnoloģiskās koksnes produkta pārdošana analizētajā nepilnu piecu gadu laika periodā bija rentabla, lai gan papīrmalkai, kas izmantota salīdzinājumam, 2017. un 2018. gadā bija novērojams straujš cenu pieaugums.

Ņemot vērā tās tirgus kritumu 2019. un 2020. gadā (līdz pat situācijai, ka papīrmalkas produktus tirgū vispār nepieprasīja), faktiskā papildu peļņa no tehnoloģiskās koksnes realizācijas 2016.–2020. gadā sasniedza 14,5 miljonus eiro.

Reklāma
Reklāma

«Gandrīz pusgadu ilgušais audita process un tā rezultāti LVM padomes ieskatā vērtējami kā ļoti nozīmīgi un lietderīgi: tie nostiprināja pārliecību par uzņēmuma darba atbilstību un sniedza neatkarīgu ieskatu un ieteikumus, kas stiprinās uzņēmuma darbību un pārvaldību,» turpina Jurģis Jansons.

Izvērtējuma darba rezultātā LVM ir izstrādājusi arī Rīcības plānu turpmākai apaļo kokmateriālu sortimentu pārdošanas procesa pilnveidošanai, lai to padarītu vēl caurredzamāku, tirgus dalībniekiem paredzamāku un novērstu iespējamus konkurences likumdošanas prasību riskus nākotnē.

Rīcības plāns ir balstīts uz ārējo vērtējumu secinājumiem un ierosinājumiem, kā arī uz izvērtējuma laikā vairāk nekā 400 saņemtiem priekšlikumiem no turpat 100 nozares uzņēmumiem. Tas ietver arī LVM jau agrāk plānotas darbības un ņem vērā uzņēmuma darbības ekonomiskos rādītājus un meža nozares kopējos rādītājus.

Akciju turētājs – Zemkopības ministrija (ZM) – pateicās LVM padomei un valdei par ieguldīto darbu sarežģītās apaļkoksnes pārdošanas sistēmas izvērtēšanā.

«Gribu uzsvērt, ka viena, bet noteikti ne būtiskākā, lieta bija gūt pārliecību par publiski izteikto pārmetumu (ne)patiesumu, bet otra lieta, kas, manuprāt, ir daudz svarīgāka, ir apaļkoksnes pārdošanas sistēmas padziļinātā izvērtēšana, kas sniedz secinājumus un ieteikumus šīs sistēmas tālākai uzlabošanai un iespējamo risku novēršanai nākotnē.

Šī ir būtiskākā pievienotā vērtība veiktajam izvērtējumam, par ko LVM padome ir izteikusi savus priekšlikumus uzņēmuma valdei. Akciju turētājs sekos līdzi, kā uzņēmumam sokas šo jautājumu risināšanā,» saka ZM Meža departamenta direktors Arvīds Ozols.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.