Foto – Shutterstock

Kā kopt lūpas, kad ārā slapjš, auksts un vējains 0

Lūpas visbiežāk problēmas sagādā aukstajos gadalaika mēnešos, kad ārā ir vējains, mitrs un auksts. Bet tās sprēgā un plaisā jebkurā sezonā, ja vainas cēlonis slēpjas organismā. Kā palīdzēt lūpām izturēt gada aukstāko mēnešu sagādāto pārbaudījumu?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Lūpas anatomiski sastāv no trim daļām: ādas, pārejas daļas un gļotādas. Sievietes uztraucas par grumbiņām uz ādas, kas visātrāk mēdz parādīties smēķētājām un tām, kuras daba apveltījusi ar izteiktu mīmiku. Tomēr, kā atzīst “Kolonnas” Lāzerklīnikas kosmetoloģe Alda Nogobode, visbiežāk problēmas rodas lūpu pārejas jeb sārtajā daļā, kur ir daudz sīku kapilāru un laba apasiņošana. Organismā ir vienota asinsrite, tāpēc veselības traucējumi atspoguļojas arī lūpās.

Kāpēc plīst un sprēgā

Mutes kaktiņi mēdz plaisāt vispārēju veselības problēmu dēļ, piemēram, ir pavājināta imunitāte, kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi, vīrusu vai baktēriju izraisīta infekcija, vitamīnu un minerālvielu rezervju trūkums organismā. To var izraisīt sēnīšu infekcija vai citas mikrofloras pārmaiņas uz ādas vai organismā. Ja ārsts pēc antibiotiku lietošanas zarnu mikrofloras atjaunošanai iesaka lietot pienskābās baktērijas, tā arī vajadzētu darīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lūpu kaktiņu iekaisuma cēlonis var būt gan mutes dobumā, gan ausīs, kaklā vai degunā, kad nebūs iespējams iztikt bez zobārsta vai otolaringologa palīdzības. Protams, problēmas var veicināt arī stress, kas mazina organisma pretošanās spējas.

Vispirms der pārbaudīt veselības stāvokli un konsultēties ar dermatologu. Nav jēgas iegādāties speciālus lūpu kopšanas līdzekļus vai vitamīnu un minerālvielu kompleksus, kamēr nav zināms, kas vainojams.

Publicitātes foto

Kā pasargāt

Lūpās ir daudz jušanas receptoru, tāpēc tās reaģē uz temperatūras maiņu, piemēram, izejot no siltas telpas, kurā ir sauss gaiss, vējā un salā. Ja lūpas tiek aprautas jau pirmajos rudens vējos, nereti problēmas turpinās arī vēlāk, tāpēc rūpēties par tām vajag jau laikus. Tiem, kuriem nav ideāls veselības stāvoklis, vispirms derētu konsultēties ar savu ģimenes ārstu.

Plaisas mutes kaktiņos visbiežāk liecina par A un E vitamīna trūkumu. Organismā izsīkušās rezerves var papildināt, A un E vitamīnu uzņemot iekšķīgi vai arī ziežot uz lūpām. Ja vājinājusies imunitāte, ieteicami vitamīnu kompleksi, kuru sastāvā ir arī cinks un citi mikroelementi. Ja āda ir sausa un lobās, galvenais ir apgādāt organismu ar A vitamīnu, taču, ja ir nestabila veģetatīvā nervu sistēma, – B vitamīnu un magniju.

Lai lūpas nekļūtu sausas un āda nesāktu lobīties, svarīgi uzņemt arī pietiekami daudz šķidruma.

Uzturoties telpā, der mitrinošs krēms, taču ejot ārā aukstā un vējainā laikā, lūpām nedrīkst aizmirst “uzvilkt kažociņu” un atturēties no ieraduma tās kodīt vai aplaizīt. Nedaudz aizsargā barojoša dekoratīvā lūpu krāsa, tomēr zem tās vajadzētu uzklāt krēmu. Protams, vairāk kopjošu vielu ir lūpu balzamā un higiēniskajā lūpu krāsā. Pēdējai ir cietāka konsistence, taču sastāvs abiem produktiem ir līdzīgs. Lai lūpas labāk pasargātu no aukstuma, jāraugās pēc līdzekļa, kura sastāvā ietilpst glicerīns, vazelīns un vairākas eļļas.

Reklāma
Reklāma

Gada vēsajos mēnešos arī vīriešiem vajadzētu lietot lūpu aizsardzības līdzekļus. Tāpat nedrīkst aizmirst par saules aizsarglīdzekli, it īpaši dodoties slēpot.

Publicitātes foto

Lūpām patīk treknumiņš

Labs būs krēms, kam piepilināta smiltsērkšķu, hohobas vai jebkura cita eļļa. Var izmantot arī olīveļļu. Vakarā to ieteicams uzklāt vismaz 3–4 reizes. Lūpas var pabarot ar kakao sviestu, šī vai klasisko sviestu. Ērti lietojams ir krēms, kas paredzēts gan acu, gan lūpu kopšanai.

Tiklīdz lūpu stūrītī jūtama kņudēšana, ir skaidrs – radīsies aukstumpumpa, tāpēc vēlams lietot kādu no pretvīrusu ziedēm, lai tā neparādītos, jo tad lūpas tiks sabojātas uz ilgāku laiku un var pat palikt rētas.

Lūpas vēl var palutināt ar burkānu sulas un eļļas maisījumu, taču tā var iekrāsot virslūpas ādu oranžu.

Problemātiskas lūpas jāsargā no skābiem produktiem, jo tad tās iekaisīs vēl vairāk. Katrs būs ievērojis, ka, ēdot ananasu, mutes kaktiņi drīz vien kļūst jēli, jo auglis satur intensīvas iedarbības augļskābes. Tāds pats rezultāts būs, notiesājot daudz citronu.

Ko nedarīt

• Ja lūpas sagādā problēmas, ikdienā nevajadzētu lietot ilgnoturīgās lūpu krāsas, kas tās sausina vēl vairāk.

• Ziemā nav vēlams ikdienā lietot hialuronskābi saturošus lūpu spīdumus, kas liek lūpām izskatīties pilnīgākām, jo tie ir mitrinoši, tāpēc lūpas vairāk salst.

• Nereti iesaka lūpas masēt ar zobu birsti, taču, jūtot diskomfortu, labāk ar to neaizrauties, jo iekaisušām lūpām problēma saasināsies vēl vairāk.

• Lūpām nevajadzētu izmantot abrazīvus skrubjus. Der kafijas biezumi un auzu pārslas, taču medu labāk nepiejaukt, jo daudziem tas izraisa alerģisku reakciju. Vismaz pirms svarīga pasākuma ar šo produktu nav vēlams eksperimentēt.

Publicitātes foto

Kā sadziedēt

• Cerība sasprēgājušas lūpas nomaskēt ar lūpu krāsu ir veltas, it īpaši, krāsojot tās spilgtos toņos. Ja vien lūpu kaktiņu iekaisums nav hronisks, sadziedējot var izmēģināt tautas līdzekli – auss sēru, taču tās ārējā ejā var būt arī baktērijas. Prātīgāk un higiēniskāk ir ņemt talkā smiltsērkšķu vai hohobas eļļu, pantenolu vai citas dziedējošas vielas saturošu līdzekli.

• Derēs alveja ar medu, bet, ja no tās vēlamies iegūt ne tikai mitrumu, bet arī dziedējošu efektu, tai vismaz nedēļu iepriekš jābūt paturētai ledusskapī.

• Lūpas var ieziest ar krēmu, kurā iepilināta tējaskoka eļļa. Tai piemīt trejāda – pretsēnīšu, dziedinoša un antibakteriāla – iedarbība. Tīrā veidā šo eļļu drīkst klāt tikai uz plaisām.

• Sasprēgājušas lūpas mēdz dziedēt ar propolisu, kumelīšu, kliņģerīšu eļļu. Taču Alda Nogobode brīdina, ka pret tradicionāli lietotajiem medus produktiem un šiem augiem pēdējā laikā diezgan bieži novēro alerģiskas reakcijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.