Lupīnas – pieticīgas un skaistas. Padomi burvīgas dobes izveidei 0
“Kad sēt lupīnas, lai tās uzzied jau pirmajā gadā? Vai tās var audzēt podos?” EVIJA Daugavpils novadā
Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste Ilma Nereta stāsta, ka pasaulē reģistrētas gandrīz 100 lupīnu sugas, kas pārsvarā savvaļā aug Ziemeļamerikas rietumu daļā, vairākas arī Vidusjūras reģionā. Latvijā lupīnas izmanto dārzu apstādījumos, lauksaimniecībā lopbarībai, kā arī zaļmēslojumam. Nozīmīgāko vietu dekoratīvajā dārzkopībā ieņem daudzlapu lupīna (Lupinus polyphyllus), kas ir daudzgadīgs, bet samērā īsmūžīgs augs, labi aug un krāšņi zied 3–4 gadus, pēc tam sāk panīkt un iet bojā, tāpēc stādījums regulāri jāatjauno. Tieši šī suga daudzviet no dārziem veiksmīgi pārbēgusi savvaļā, jo bagātīgi atražo sēklas un ir mazprasīga augšanas apstākļu ziņā.
Pavairošana
Lupīnas pavairo ar sēklām (to šķirnes – ar spraudeņiem). Lai uzziedētu pirmajā gadā, vislabāk sēt aprīlī, vēlākais maija sākumā. Lupīnas ļoti slikti pacieš pārstādīšanu, jo tām agri attīstās resna, gara mietsakne, tāpēc labāk tās sēt dobē paliekošā vietā. Sēklas sadīgst divās trijās nedēļās.
Ārzemēs gan apstādījumos, gan ziedu griešanai, pateicoties kompaktajam augumam – arī kā podu puķi, audzē Hārtvega lupīnu (Lupinus hartwegii). Šai sugai raksturīgs zemāks augums, dekoratīvas lapas, radītas vairākas šķirnes, piemēram, ‘Avalune Lilac’ (kompakta, 40 cm augsta, ziedi violetā un baltā krāsā, zied aptuveni 12 nedēļas pēc iesēšanas).
Lupīnas ir pieticīgas un viegli audzējamas – tās viskrāšņāk sevi parāda saulainā vietā, ūdens caurlaidīgā, smilšainā augsnē.
“Lai arī lupīnas veido pamatīgu mietsakni, tās var pavairot ar ceru dalīšanu vasaras beigās pēc noziedēšanas vai arī pavasarī, kad augi dzen jaunos dzinumus. Kārtīgi saauguši ceri parasti paši sadrūp vairākās daļās – izrokot stādu un pakustinot ar rokām dzinumus ar sakņu sistēmu, augs parāda, kur tas grib dalīties,” pamāca stādaudzētavas Baižas saimniece Zane Zeltiņa.
Lupīnas podos
Zema auguma daudzlapu lupīnas, piemēram, ‘Gallery Dwarf’ (ziedi sarkani, dzelteni, rozā, balti, sakopoti blīvās ziedkopās), ērti audzēt podos. Stādīšanai noder pat 1–1,5 l trauki, bet tad vasarā puķes jālaista 2–3 reizes dienā un katrā laistīšanas reizē jāmēslo ar vāju kompleksā mēslojuma šķīdumu. Audzējot 5–10 l podos, var panākt krāšņāku efektu, turklāt augi jālaista un jāpiebaro retāk – reizi nedēļā.
Lupīnām ļauj pārziemot turpat podos. Augi jānovieto uz zemes (tie nedrīkst būt uz paaugstinājuma), tiem var apkārt aplikt skujkoku zarus vai uzbērt koku lapas. Augus ar visiem podiem arī var ierakt zemē.