Luminiscento, diožu vai kvēlspuldzi? Pērkam galda lampu 0
Šķiet, nav nekā vienkāršāka, kā izvēlēties galda lampu. Taču, ja patiešām vēlas piemērotu gaismekli mācību vietai skolēnam vai studentam, darba vietai tiem, kuru birojs ir mājās, jāņem vērā vairāki aspekti. Nepiemērots apgaismojums negatīvi ietekmē mācības un darba produktivitāti, un veselību.
Iegādājoties gaismekli, galvenā uzmanība jāpievērš nevis tā dizainam, bet tehniskajām īpašībām. Pats piemērotākais apgaismojums rakstāmgaldam, protams, ir dienasgaisma. Galda lampai jāspēj piedāvāt ko līdzvērtīgu, tāpēc tās gaismai jābūt maigai un vienmērīgai. Nedrīkst būt mirdzēšanas un atspīdumu, kas sākotnēji ātri nogurdina redzi, bet vēlāk redzei zūd asums.
Lampai jābūt regulējamai, lai iegūtu optimālu gaismas virzienu, savukārt tās pamatnei – masīvai, lai lampa neizkustētos no vietas, nejauši pagrūžot galda virsmu.
Svarīgi atcerēties
• Dienas laikā logu ailas nedrīkst būt aizsegtas ar aizkariem – tas kavē dabisko apgaismojumu.
• Logu rūtīm jābūt tīrām gan no iekšpuses, gan ārpuses.
• Jāizvairās no uzlīmēm un tonējošām plēvēm.
• Uz palodzes nedrīkst būt augstu telpaugu.
• Gaismas plūsmai jābūt vērstai iesāņus, nevis tieši no priekšas vai aizmugures.
• Ierīkojot apgaismojumu (griestu un galda) nedrīkst vienlaikus izmanot dažādu tipu spuldzes (piemēram, luminiscentās, diožu spuldzes un/vai kvēlspuldzes).
Luminiscento, diožu vai kvēlspuldzi?
Ražotāji piedāvā galda lampas ar visu triju veidu spuldzēm. Kvēlspuldzes savulaik bija vienīgais risinājums, ierīkojot apgaismojumu. Tieši pateicoties tām, esam pieraduši, ka uz lampas norādītie vati nosaka arī to, cik gaiša būs kvēlspuldzes radītā gaisma, lai gan patiesībā šis skaitlis norāda spuldzes patērēto jaudu, no kuras tikai daļa tiek pārveidota apgaismojumā, bet pārējā tērēta kvēldiega sakarsēšanai. Tieši augstās darba temperatūras dēļ uz lampām norāda, kādas maksimālās jaudas kvēlspuldzes tajās drīkst ievietot. Pārsniedzot pieļaujamo, plastmasas detaļas lampas plafonā gluži vienkārši sāks kust, deformēties un galu galā aizdegsies. Savukārt metāla plafons ar laiku ļoti sakarst, un, tam nejauši pieskaroties, var gūt termiskus apdegumus.
Kvēlspuldzēm bez augstās darba temperatūras ir virkne trūkumu – tās tērē salīdzinoši daudz elektroenerģijas. Tai pārdegot, pastāv risks, ka saplīst arī tās stikla kolba. Turklāt kvēlspuldzes gaisma tikai attālināti atgādina dienasgaismu.
Luminiscentās spuldzes pēc darba temperatūras sasniegšanas dod vienmērīgu, mierīgu gaismu, tērē mazāk elektroenerģijas. Tās ražo ar dažādu gaismas temperatūru, līdz ar to spēj izstarot gan siltu, gan aukstu gaismu. Var izvēlēties variantu, kur gaisma ir ļoti pietuvināta dienasgaismai. Šīs spuldzes nesakarst līdz temperatūrai, kurā var gūt apdegumus, tām pieskaroties.
Luminiscento spuldžu trūkumi – tās ir salīdzinoši trauslas, bet spuldzes kolbā ir dzīvsudraba tvaiki. Šā veida spuldzēm raksturīga arī mirgošana, īpaši, ja kalpošanas laiks ir pāri pusei. Lai šīs spuldzes stabili darbotos, tīklā nepieciešams stabils spriegums.
Optimālais risinājums uz galda novietojamam gaismeklim ir diožu jeb LED spuldzes. Tās ir pietiekami kompaktas, vienlaikus dodot gana daudz gaismas. Tās nesakarst līdz augstām temperatūrām, momentāni sasniedz maksimālo spilgtumu, un gaisma nemirgo (kvalitatīviem izstrādājumiem), tās ir ekonomiskas un ilgmūžīgas.
Ir galda lampas, kurās LED diodes iebūvētas stacionāri, un ir tādas, kurās var ieskrūvēt standarta patronām (E27 vai E14) paredzētas LED spuldzes. Jāsaprot, ka pirmās, gadījumā ja iebūvētā spuldze sabojāsies, būs jānodod remontā vai jāpērk jauns gaismeklis.
Tāpat, izvēloties LED gaismas paneli, ieteicams izvēlēties tādu, kurā ir vismaz 12 gaismas diodes. Jo diožu vairāk, jo gaismas plūsma būs vienmērīgāka.
Gaismas plūsma un temperatūra
Savulaik uzskatīja, ka galda lampai pietiekama būs 40–75 vatu spuldzīte. Taču tas pareizi ir tikai kvēlspuldzes gadījumā.
Luminiscento un LED spuldžu gadījumā vati norāda tikai patērējamo jaudu, nekādi neraksturojot pašu gaismu. To raksturo gaismas plūsma (mēra lūmenos) un temperatūra (mēra Kelvina grādos).
Galda lampai piemērotākā gaismas plūsma būs robežās no 400 līdz 700 lūmeniem, savukārt temperatūra no 3600 līdz 3800 Kelvina grādiem. Šāda temperatūra atbilst siltam baltam gaismas tonim, kas visvairāk pietuvināts dienasgaismai, neļaujot nogurt acīm un veicinot darbspējas.
Nav ieteicams izvēlēties gaismekļus ar aukstu baltu gaismu – šāds gaismeklis negatīvi ietekmē strādājošo. Lampas ar šāda veida gaismu izmanto griestu apgaismojumam birojos vai tirdzniecības zālēs.
Bīstamā mirgošana
Iegādājoties gaismas ķermeni, jāizvēlas tāds, kura spuldzei ir pēc iespējas mazāks mirgošanas efekts. Tieši ar neapbruņotu aci bieži vien neredzamā mirgošana redzi ietekmē visvairāk, pastiprina diskomfortu. Pulsācijas efekts piemīt visiem gaismas avotiem, arī kvēlspuldzēm. To izsaka procentos, un kvēlspuldzēm tas ir 12–14 procentu. Jo jaudīgāka kvēlspuldze, jo mazāk tā mirgo. Rakstāmgalda apgaismojumam tas nedrīkst pārsniegt piecus procentus.
To, vai gaismas avots mirgo, viegli pārbaudīt ar tālrunī iebūvēto kameru. Atliek ierīci ieslēgt un pavērst pret gaismas avotu. Ja ir pulsācija, tā nekavējoties būs redzama. Kvalitatīvam gaismas avotam pulsācija nebūs redzama. Protams, šāds tests ir visai subjektīvs, un speciālisti tam izmanto speciālas precīzas ierīces.
Gaismas avota augstums un izvietojums
Par optimālo gaismas avota augstumu virs galda virsmas uzskata 350 mm. Tāpēc regulējamā gaismekļa turētāja garumam jābūt 400–500 mm. Jāņem arī vērā gaismas avota izvietojuma attiecībā pret datora monitoru. Tam jābūt virs monitora, nevis no sāniem, lai neveidotos atspīdumi. Tāpēc neliela augstuma gaismekļi nederēs, kaut arī tie šķiet simpātiski.
Lai nerastos traucējošas ēnas, labročiem gaismas avotam jāatrodas kreisajā, kreiļiem – labajā pusē.
UZZIŅA
• Galda lampas gaismu iespējams pārbaudīt jau tirdzniecības vietā, palūdzot to ieslēgt. Zem ieslēgtās lampas aptuveni 30 cm attālumā novieto baltu A4 formāta papīra lapu. Atstarotā gaisma nedrīkst žilbināt. Ja tā notiek un gaismeklim nav iespējams iestiprināt citu, piemērotāku spuldzi, jāizvēlas cits gaismeklis.
• Gaismas avota mirgošanu var pārbaudīt ar telefona kameru.
• Izvēloties spuldzi galda lampai, tās garumam jābūt tādam, lai plafons to pilnībā nosegtu. Pretējā gadījumā liekā gaisma žilbinās acis.
• Lampas pamatnei jābūt matētai, lai tā neveidotu papildus atstaroto gaismu. Abažūram jābūt pieklusinātos, nevis košos toņos, lai tas nekļūtu par kaitinošu objektu redzeslaukā.