Minskā simtiem tūkstošu cilvēku devušies protesta gājienā pret Lukašenko

“Viņš patiešām baidās par savu un sava loka drošību!” Lukašenko rada “superšķiru” 26

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Baltkrievijas vadītājs Aleksandrs Lukašenko nedēļas sākumā parakstījis likumu “Par likumu izmaiņām jautājumā par Baltkrievijas Republikas nacionālās drošības nodrošināšanu”, kas ļauj spēka struktūrām izmantot kaujas ieročus un tehniku masu protestu apspiešanā, turklāt reizē pēc būtības izvairīties no atbildības par šādu rīcību. Dokumentu jau iepriekš akceptējis Lukašenko pilnībā padevīgais parlaments.

Drīkst visu

Kā teikts Baltkrievijas prezidenta administrācijas paziņojumā: “Likumsargāšanas orgānu darbinieki nav atbildīgi par kaitējumu, ko rada to [kaujas un speciālās tehnikas] pielietojums, ja šāds pielietojums notiek atbilstoši attiecīgo orgānu darbību regulējošo likumdošanas aktu prasībām.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas attiecas uz ieročiem, tad tos var pielietot pret demonstrantiem, “ņemot vērā izveidojušos situāciju”. Formāli gan par šādu “speclīdzekļu” lietošanu masu nekārtību laikā cilvēki būtu jābrīdina, taču to var nedarīt, ja pastāv draudi spēka struktūras darbinieka vai apkārtējo dzīvībai, vai gaidāmas “citas smagas sekas”.

17. maijā pieņemtās izmaiņas tāpat piešķir represīvo iestāžu darbiniekiem likumīgas tiesības aizturēšanas laikā pārmeklēt aizturamās personas transporta līdzekli un personīgās mantas. Spēka struktūru pārstāvji var aizliegt pilsoņiem fotografēt vai filmēt notiekošo, ja tiek uzskatīts, ka tas traucē “procesuālajām darbībām, sabiedriskās kārtības nodrošināšanai, personīgai un sabiedriskai drošībai”.

Tajā pašā laikā represīvo orgānu līdzstrādniekiem nav šķēršļu, pildot dienesta pienākumus, filmēt, fotografēt vai veikt skaņu ierakstus, iegūt personiska rakstura ziņas no informācijas sistēmām bez personas piekrišanas.

Acīmredzot Lukašenko ņēmis vērā aizvadītā gada mācību, kad pilsoņu filmētie un vietnē “Nexta”, kā arī citos opozīcijas kanālos izvietotie sižeti parādīja spēka struktūru pārspīlēto vardarbību, pat zvērisku naidu pret demonstrantiem un vienkārši cilvēkiem ar baltkrievu nacionālo simboliku.

Par zīmīgu tāpat uzskatāmi Lukašenko vienlaikus izdarītie likuma “Par tiesnešu, likumsargāšanas un uzraudzības orgānu amatpersonu, valsts apsardzes orgānu darbinieku valsts aizsardzību” labojumi, kas paplašina to personu loku, kam garantēta valsts aizsardzība, līdz pat tiesībām mainīt ārieni.

Tagad tajā iekļautas arī militārpersonas, ja tās pilda uzdevumus “sabiedriskās kārtības nodrošināšanā”, Baltkrievijas prezidenta drošības dienesta un prezidenta administrācijai pakļautā Operatīvi analītiskā centra līdzstrādnieki, viņu tuvinieki un praktiski jebkurš režīmam uzticīgs varas aparāta darbinieks, kuram draudētu briesmas saistībā ar viņa darbību.

Reklāma
Reklāma

Lukašenko bailes

Masu protesti Baltkrievijā sākās pērn pēc 9. augusta valsts prezidenta vēlēšanām, kurās sevi par uzvarētāju pasludināja ilggadējais prezidents Lukašenko. Sašutuši par acīmredzamo rezultātu falsificēšanu, pilsētu ielās vasaras beigās un rudenī atkārtoti izgāja tūkstošiem cilvēku. Tika prasītas jaunas, taisnīgas vēlēšanas. Varasiestādes protestus nežēlīgi apspieda, pielietojot pārsteidzošu brutalitāti.

Šobrīd ielu demonstrācijas un akcijas atklāti vairs nenotiek, protesta noskaņojumam pārejot zemdegās. Kopumā protesta viļņa laikā arestēja vairāk nekā 30 tūkstošus cilvēku; vairākus simtus ievainoja. Bija arī bojāgājušie. Praktiski katru dienu Baltkrievijā notiek tiesas sēdes vai represijas pret opozicionāri noskaņotajiem. Vakar varas iestādes apturēja populārās ziņu vietnes “TUT.by” darbu.

Novērotāji uzsver, ka praktiski viss likumu labojumos iekļautais noticis jau agrāk, bez likumīga noformējuma, kas tagad ieviests. Neviens spēka struktūru pārstāvis par varas pārsniegšanu pie atbildības nav saukts. Varšavā bāzētā Politiskās analīzes un prognožu centra vadītājs, baltkrievu politologs Pavels Usovs opozīcijas vietnē “Belorusskij partizan” uzsvēris, ka likumu mainīšana apliecina: “Lukašenko vara ir spējīga izdzīvot tikai permanenta terora un represiju apstākļos. Lai izdzīvotu, tai sociālajai bāzei, uz kuras balstās Lukašenko – militarizēto formējumu darbinieki, ierēdņi, tiesneši, prokurori –, jāsaņem absolūti privileģēts statuss. Viņi kļūst par politisku superšķiru.

“Likums” noformē viņu pacelšanos pāri likumam un parastajiem iedzīvotājiem.” Usovs norāda, ka tā ir virzība uz sabiedrības politisku iznīcināšanu, lai Baltkrievijas iedzīvotājiem atliktu vien “tiesības” uz pilnīgu pakļāvību. Otrs mērķis ir panākt tirānijām raksturīgo – lai pēc iespējas vairāk cilvēku varas struktūrās aptraipītu sevi asinīm: “Jo vairāk būs paklausīgu izpildītāju, jo ilgāk pastāvēs režīms.”

Komentētāji konstatē, ka notiekošais liecina par Lukašenko paniskajām bailēm tikt gāztam par spīti Kremļa solījumiem viņu atbalstīt. Šādā kontekstā skatāms arī Lukašeno 17. aprīļa paziņojums par it kā gatavoto “ASV augstākās politiskās vadības apstiprināto” atentātu pret viņu un viņa dēlu.

“Viņš patiešām baidās par savu un sava loka drošību. Viņam nav reputācijas sabiedrībā, un atgriezt to nav iespējams. Tagad to var mēģināt tikai ar spēku un represijām, turpinot piegriezt skrūves,” radiostacijai “Eho Moskvi” skaidrojis Baltkrievijas jautājumu eksperts, politologs Dmitrijs Bolkuņecs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.