Lukašenko nesaskaņas ar Rietumiem skaidro ar valsts neatkarīgo politiku 0
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko savas nesaskaņas ar Eiropas Savienību un ASV izskaidro ar savas valsts neatkarīgo politiku.
“Parādījās jauna neatkarīga valsts Baltkrievija. Bet vietas zem saules jau visiem iedalītas. Un tad Lukašenko ļoti strauji, tāpat kā Gruzija un citi, sāka pieprasīt savu vietu bez saules. Un to ieņēma, varbūt kādu saspiežot, bet tā jau ir tikai pusbēda,” viņš teica intervijā televīzijas kanālam “Russia Today”. “Jo tālāk, jo trakāk. Lukašenko pārāk stingri pieturās pie neatkarības kursa,” ne bez ironijas turpināja Baltkrievijas prezidents un uzsvēra, ka “pašlaik visi vēlas saraut Baltkrieviju gabalos ‒ ekonomikas ziņā”. “Mēs neejam tirgus ekonomikas valsts kursu, kas balstīts uz tirgus īpašumiem, kur prioritāte ir privātais īpašums, kur valstij viss ir jāsarauj gabalos, jāatdod, jāizdala. Mums nav tās graujošās privatizācijas. Bet mums ir sociāli orientēta valsts ar ļoti spēcīgu sociālo politiku,” klāstīja Lukašenko.
Tomēr viņš norādīja, ka tāda sociāla ekonomika “būtiski atšķiras no tās, kādu vēlētos redzēt Rietumi”. “Mums patiešām ir stingra varas sistēma, kur nav īpašu orģiju un parlamentā ar kaušanos nenodarbojas. Kad vara nav vienota ‒ parlamenta pilnvaras, valdības pilnvaras, prezidentam nekādu pilnvaru ‒, ir vieglāk novest no ceļa, sanaidot, kauties. Bet cieš tauta. Tad ir vieglāk iebāzt kaut ko sev kabatā, privatizēt kādu uzņēmumu par grašiem,” viedoklī dalījās Lukašenko.
Runājot par Rietumu apsūdzībām, ka Baltkrievijā netiek ievērota izteikšanās brīvība un vairākuma viedoklis, Lukašenko uzmanību vērsa uz to, ka valstī ir iespēja skatīties un lasīt ārvalstu plašsaziņas līdzekļus, ir pieejams internets. “Kā es varu viņiem muti aizvērt? Esmu pats spilgtākais pretinieks visādiem aizliegumiem, žogu būvēšanai, un tā tālāk. Ja tu esi spēcīgs cilvēks, tu cīņā uzvarēsi. Ja esi vājš, tad labāk necīnies, tādēļ, ka ik reizi pats sevi un valsti iedzīsi strupceļā,” viņš sacīja. “Jūtu sevī spēku, lai cīnītos un stātos pretīm uzbrukumiem man personīgi, manai ģimenei, maniem bērniem un manai valstij,” Lukašenko turpināja. “Labi, Lukašenko ir “persona non grata”. Jūs viņu nekur nelaižat. Bet vienlaikus jūs nelaižat arī manu vecāko dēlu, arī manu vidējo dēlu un manu jaunāko dēlu jūs ierakstījāt nevēlamo personu sarakstā. Viņš pie kaut kā ir vainīgs? Viņš falsificē vēlēšanas? Mani bērni vispār nepiedalās nekādās priekšvēlēšanu kampaņās,” par Rietumvalstu rīcību, veidojot iebraukšanas aizliegumu sarakstus, sašutis bija Baltkrievijas prezidents. “Kā visus var nekritiski paņemt, ierakstīt un neielaist Eiropas Savienības teritorijā? Labi, sankcijas ir par cilvēktiesībām, bet kādēļ jūs pārkāpjat manu pilsoņu cilvēktiesības,” ES līderiem retoriski jautāja Lukašenko.
Viņā arī paziņoja, ka ES izmantoja opozīcijas demonstrācijas izkliedēšanu ar spēku pēc 2010. gada decembrī notikušajām prezidenta vēlēšanās kā “ieganstu, lai nepildītu to, ko viņi man bija solījuši”. “ES līderi man izteica daudzus nosacījumus. Mēs ar jums draudzēsimies, mums būs labas attiecības, ja jūs izdarīsiet: pirmkārt, otrkārt, treškārt, piektkārt. Un es praktiski izdarīju visu, ko viņi prasīja. Bet viņi neizdarīja neko,” pavēstīja Lukašenko. “Pēc tam viņi atrada iemeslu. Un iemesls bija tas, ka mēs izgaiņājām to pūli, kas uzbruka valdības namam. Mēs viņus neaplējām ar ūdeni, aukstajā 2010. gada 19.decembra dienā. Mēs viņus neizklīdinājām ar asaru gāzi. Mēs nemetām bumbas, nešāvām ar gumijas lodēm, kā to dara ES valstīs. Mēs vienkārši aizstāvējām valsts iestādi. ES izmantoja to kā iemeslu, lai nepildītu to, ko man solīja,” vēlreiz uzsvēra Lukašenko.
2010. gada decembrī pēc Lukašenko atkārtotas ievēlēšanas prezidenta amatā izcēlās plašas protesta akcijas, kurās tika aizturēti vairāki simti cilvēku, kas prezidentu apsūdzēja par vēlēšanu rezultātu viltošanu. Daudzi demonstranti pēc tam tika tiesāti, piespriežot pat cietumsodu. Pēc prezidenta vēlēšanām ES noteica ekonomiskās sankcijas un iebraukšanas aizliegumus pret gandrīz 250 Baltkrievijas valdības un tiesu sistēmas pārstāvjiem.