Foto: Smileus/Shutterstock

LU zinātnieki teorētiskajos pētījumos veikuši aprēķinus jauniem materiāliem enerģijas iegūšanai 0

Viens no pagājušā gada nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijas Universitātē (LU) ir zinātnieku veiktie aprēķini jauniem materiāliem enerģijas iegūšanai un uzkrāšanai, pavēstīja augstskolā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

LU informēja, ka pētnieku grupa LU Cietvielu fizikas institūtā sadarbībā ar pētniekiem Teorētiskās ķīmijas institūtā un Jilin Universitātē Ķīnā veikuši teorētiskus aprēķinus jauniem materiāliem enerģijas iegūšanai un uzkrāšanai.

Pētījumos ietilpst desmit LZA korespondētājlocekļa, LU Cietvielu fizikas institūta vadošā pētnieka Roberta Eglīša un viņa vietējo un ārzemju partneru raksti, kas publicēti laika posmā no 2018.gada līdz 2020.gadam.

CITI ŠOBRĪD LASA

LU skaidroja, ka teorētisko pētījumu rezultāti iegūti vairākos projektos un ir par dažādiem materiāliem dažādos pielietojumos, bet, kā minēja institūta vadošais pētnieks Jānis Kleperis, vispopulārākais pētījums desmit teorētisko rakstu kopā ir saistīts ar elektrodu materiāliem litija jonu baterijām.

Publikācijā, kas veltīta litija jonu baterijām, ir par katodmateriālu, kuram varētu būt lielāks katoda potenciāls nekā tagad izmantotajam, proti, tajā ir nevis tradicionālie 3,5-4 volti, bet pieci volti. “Tāds materiāls tika sintezēts pagājušā gadsimta beigās, tiesa, praktiskiem pielietojumiem vēl nederīgs. Ka tas arī teorētiski ir iespējams, pirmo reizi pierādīts Roberta Eglīša darbos,” skaidroja pētnieks.

Viens no rakstiem veltīts arī organiskām Saules baterijām, kas ir alternatīvs un ekoloģiski tīrs enerģijas avots. Universitāte norādīja, ka bateriju pamatā ir organiska krāsviela, kas absorbē Saules gaismas kvantus, kuri rada elektronu caurumu pāri, kuri ātri jāatdala.

Nākotnē zinātnieki plāno pētīt arī inovatīvu veidu plastmasas iegūšanai.

Februārī LU zinātniekus godinās Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) apbalvošanas ceremonijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.