Foto: LU

LU vadība komentē Uģa Gruntmaņa viedokļa rakstu “LU vadība un tās izcilība” 0

Autors – Latvijas Universitātes (LU) administrācija, vadītājs A. Grantiņš

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Par LU vadības pārstāvju zinātnisko sniegumu

“Portālā “La.lv” publicēts Uģa Gruntmaņa raksts “LU vadība un tās izcilība”. Rakstā paustie nepatiesie un tendenciozie vispārinājumi un secinājumi lai paliek uz tā autora sirdsapziņas, bet Latvijas Universitāte (LU) uzskata par nepieciešamu norādīt uz nopietnām faktu kļūdām šajā publikācijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rakstā minētais Hirša indekss ir viens no populārākajiem zinātniskā veikuma mērīšanas instrumentiem, kas vienlaikus raksturo gan zinātnisko publikāciju skaitu, gan to citējamību. To aprēķina zinātnisko izdevumu izdevēji, bibliotēkas, vairāki bibliogrāfisko datubāzu turētāji. Indeksa vērtību nosaka to zinātnisko darbu kopa, kas ir aprēķina veicēja rīcībā. Piemēram, “Web of Science” datubāzi veido lielākoties žurnālu raksti, kuri publicēti angļu valodā.

Dabaszinātnēs tas referē 8500 žurnālus, sākot ar 1900. gadu, sociālajās zinātnēs – 3000 žurnālu, sākot ar 1900. gadu, humanitārajās zinātnēs – 1500 žurnālus, sākot ar 1975. gadu. Šo iemeslu dēļ “Web of Science” datubāzē labāk pārstāvētas dabaszinātnes, tajā nav iekļauti daudzu starptautisku zinātnisko kongresu un konferenču anonīmi recenzēti raksti, zinātnisko rakstu rakstu krājumi un grāmatas. Jāuzsver, ka arī Latvijai virkne nozīmīgās zinātniskās monogrāfijas un raksti latviešu valodā, kuru izstrāde ir Latvijas sabiedrībai nepieciešams zinātnieku pienesums, īpaši humanitārajās zinātnēs, šajās datubāzēs parasti nav atrodami.

Lai izprastu konkrēta zinātnieka devuma nozīmīgumu, it īpaši sociālajās un humanitārajās zinātnēs, daudz pilnīgāku ainu sniedz “Harzings Publish or Perish” dati, kuri balstās uz “Google Scholar” datubāzes informāciju. Tie parāda pavisam citu situāciju. Pretēji U.Gruntmaņa apgalvotajam, piemēram, LU rektoram Indriķim Muižniekam un prorektorei Inai Druvietei Hirša indekss ir 9, prorektoram Valdim Segliņam – 5, citējumu skaits Prof. I.Muižniekam ir 680, bet Prof. I.Druvietei – 380, nevis 1. Šie rādītāji pārsniedz attiecīgās nozares Latvijas zinātnieku snieguma vidējos kvantitatīvos rādītājus.

Ar pilnu LU vadības pārstāvju prof. I.Muižnieka, prof. I.Druvietes un prof. V.Segliņa, kā arī citu LU zinātnieku publikāciju sarakstu ikviens var iepazīties publiski pieejamajā LU zinātnieku publikāciju un vēstures datubāzē šeit. Gan LU rektora, gan prorektoru publikāciju kopskaits katram no viņiem pārsniedz 300 vienību. Ar ikvienu no tām ir iespējams pilnībā iepazīties LU Bibliotēkā vai pie pašiem autoriem. Līdz ar to gan Jūsu redakcijai, gan plašākai sabiedrībai ir iespēja jebkurā laikā izvērtēt U.Gruntmaņa publikācijā paustā viedokļa atbilstību patiesībai.”

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.