LU prasa atstādināt Vētru no Augstākās izglītības padomes 0
Latvijas Universitāte (LU) prasa atstādināt Jāni Vētru no Augstākās izglītības padomes (AIP), jo viņš paudis klaji neobjektīvu viedokli par LU studiju programmu “Zobārstniecība” un pārkāpis AIP priekšsēdētāja un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Studiju programmu licencēšanas komisijas locekļa pilnvaras.
LU vēstulē Latvijas rektoru padomei norāda, ka Vētras atstādināšana no AIP nepieciešama, lai izslēgtu jebkādas šaubas par komisijas lēmumu objektivitāti, liecina LU paziņojums medijiem.
“Uzskatām, ka Jānis Vētra nepieņemamā un neētiskā veidā pārkāpis savas kā AIP priekšsēdētāja un komisijas locekļa pilnvaras. Šādas Vētras darbības skaidri norāda, ka viņš nespēj nodalīt amatus divās, savstarpēji neatkarīgās institūcijās – AIP un komisijā, paužot tendenciozu un klaji negatīvu attieksmi pret LU studiju programmu. Viņš ir ne tikai maldinājis lēmumpieņēmējus un sabiedrību, bet arī pārkāpis virkni normatīvo aktu. Ņemot vērā Vētras acīmredzamo ieinteresētību un nespēju saglabāt objektivitāti, LU kategoriski iebilst pret viņa dalību lēmuma pieņemšanā,” uzsver LU rektors prof. Mārcis Auziņš.
Vētra ir nepamatoti paudis savu viedokli par LU studiju programmas “Zobārstniecība” izveidi, kas ir komisijas kompetencē, izmantojot AIP veidlapu un reģistrējot vēstuli kā AIP izsūtītu korespondenci. Tādējādi Vētra kā AIP priekšsēdētājs AIP vārdā ir sniedzis viedokli par jautājumu, kas nav AIP kompetencē.
LU uzskata, ka AIP priekšsēdētājs var paust viedokli tikai par AIP kompetencē esošiem jautājumiem un AIP pieņemtajiem lēmumiem – šajā gadījumā LU konstatē, ka izvērtējums par studiju programmas atbilstību licencēšanas kritērijiem nav AIP kompetencē un LU nav informācijas, ka AIP būtu apspriests jautājums un pieņemts lēmums (izvērtējums) par LU studiju programmas “Zobārstniecība” ietekmi uz augstāko izglītību Latvijā.
LU vērš uzmanību, ka Vētra vienlaicīgi ieņem arī profesora amatu Rīgas Stradiņa universitātē (RSU). No viņa vēstules satura, ir skaidri redzams, ka Vētra nespēj atturēties no RSU interešu paušanas, vēloties panākt, ka RSU ir vienīgā augstskola Latvijā, kas nodrošina zobārstniecības studijas.
LU norāda, ka Vētra acīmredzami nespēj nodalīt profesionālos pienākumus ieņemamajos amatos, gan AIP vārdā paužot viedokli par komisijas kompetencē esošiem jautājumiem, gan arī lobējot RSU intereses, pildot komisijas locekļa funkcijas un kavējot LU studiju programmas “Zobārstniecība” licencēšanu.
Kā trešdien raksta “Latvijas Avīze”: kamēr sitas studiju programmas pie licencēm tiek gana viegli, LU zobārstniecības programma to gaida jau ceturto gadu. LU iztērējusi vairāk nekā 300 000 eiro, gatavojoties apmācīt jaunos zobārstus, taču IZM Studiju programmu licencēšanas komisija tieši tagad nolēmusi būt stingra un pagaidām kavējas dot atļauju skolot dentistus.
Par to, vai izsniegt LU Zobārstniecības studiju programmai licenci, kas dod atļauju to īstenot, komisija šodien lems jau trešo reizi.
Iecerētās LU zobārstniecības studiju programmas gadījums īpašs ar to, ka pirmo reizi kāds licencēšanas komisijas loceklis vēršas gan pie Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas, gan izglītības un zinātnes ministres Inas Druvietes, kā arī veselības ministres Ingrīdas Circenes, izsakot iebildumus pret studiju programmas licencēšanu.
Tā rīkojies AIP priekšsēdētājs Jānis Vētra, kurš ir arī RSU profesors un nesen kandidējis uz RSU rektora amatu. Viņš uzskata, ka šāda studiju programma Latvijā nav vajadzīga, jo zobārstus jau sagatavo RSU un šīs profesijas pārstāvju Latvijā netrūkst. Turklāt valsts attīstības dokumentos noteikts, ka dublējošas studiju programmas nav jāveido jo sevišķi resursus prasošās studiju programmās, bet zobārstniecības studiju programmas ir vienas no dārgākajām.