LTRK sāk vākt parakstus pret mikrouzņēmumu nodokļa likmes celšanu 0
Aizstāvot Latvijas mazā biznesa intereses, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) uzsāk parakstu vākšanu pret Saeimas deputātes Elīnas Siliņas virzīto un Saeimas 1.lasījumā apstiprināto priekšlikumu mikrouzņēmumu nodokļa likmi paaugstināt līdz 15% sākot no 2015.gada, portālu “LA.lv” informēja LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
LTRK norāda, ka ikviens Latvijas uzņēmējs un iedzīvotājs aicināts vērsties “Uzņēmēju namā”, Rīgā, Kr.Valdemāra iela 35, kā arī LTRK reģionālajās nodaļās, lai ar parakstu paustu atbalstu mikrouzņēmumu darbības atbalstam Latvijā. Tāpat iespējams arī sūtīt e-pastu uz adresi “[email protected]”, norādot personas vārdu un uzvārdu. Savāktos parakstus nogādās Saeimas deputātiem, prasot apturēt priekšlikuma tālāku virzību.
“Tirdzniecības un rūpniecības kamera kā mikrouzņēmumu atbalsta pasākumu iniciatore, līdzautore un virzītāja šogad izvirzīta prestižajai Eiropas Uzņēmējdarbības Veicināšanas balvai – tas nozīmē, ka Eiropas līmenī augstu novērtēts Latvijas veikums sīkbiznesa atbalstā,” akcentē LTRK vadītājs, paužot neizpratni, kādēļ šobrīd – vien trešajā programmas darbības gadā – pašmāju deputāti vēlas iznīcināt teicami strādājošu atbalsta programmu.
Pēc Endziņa domām, izveidotā mikrouzņēmumu nodokļa sistēma pielīdzināma bērnu un jaunatnes sporta skolām. “Likvidējot jaunatnes sportu, ir bezcerīgi cerēt uz labu sabiedrības veselību un augstiem sasniegumiem profesionālajā sportā. Ja nepārdomāti tiks pacelts nodoklis mazajam biznesam, nav ko cerēt uz Latvijas “Skype” un vidēja, liela mēroga nodokļu maksātāju pieaugumu,” uzskata LTRK vadītājs.
Viņaprāt, tā vietā, lai izstrādātu priekšlikumus Nacionālā attīstības plāna vadmotīva “ekonomikas izrāviens” panākšanai Latvijas tautsaimniecībā, deputāti nāk klajā ar iniciatīvām, kas atkal iedragā uzņēmējos vāro “tiesiskās paļāvības” principu un ir apgriezti proporcionālās valsts definētajam ekonomikas izrāviena mērķim.
“Nosakot salīdzinoši zemu un sīkbiznesam draudzīgu nodokļa likmi, tika iedots “burkāns” ēnu ekonomikā strādājošajiem uzņēmējiem, un “burkāna”, ne “pātagas”, stimuli uzņēmējdarbībā strādā vislabāk,” uzskata Endziņš, atzīmējot, ka ieguvējs no šī soļa ir arī valsts budžets, kuru papildina stabili ieņēmumi no sīkbiznesa nodokļa. Valstij samaksātais nodoklis aug ar katru gadu. Jau šodien mikrouzņēmumi valstij samaksājuši vairāk nekā pagājušajā gadā kopā.
Uzņēmēji piedāvā tautsaimniecībai draudzīgākas izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa likmē, veicinot mikrouzņēmumu izveidi un izaugsmi, ko pirms aptuveni gada rosināja arī Saeimas deputāts Romāns Naudiņš.
“Paaugstinoties uzņēmumu apgrozījumam, palielinot mikrouzņēmumos atļauto darbinieku skaitu no pieciem līdz deviņiem un to atalgojuma slieksni, kā tas ir citviet Eiropas Savienībā, iespējams pakāpeniski celt arī mikrouzņēmumu nodokļa likmi, lai apgriezienus uzņēmis sīkbiznesa pārstāvis, pārejot uz vispārējo darbaspēka nodokļu likmi, ir veselīgs un dzīvotspējīgs, nevis saņem ledus aukstu dušu!” norāda Endziņš.
Jau vēstīts, ka par spīti uzņēmumu iebildēm, valdošā koalīcija nesen atbalstīja ierosinājumu pakāpeniski palielināt mikrouzņēmuma nodokli, sākot no 2015.gada, līdz 2017.gadā tas sasniegs 15%. Šo priekšlikumu virzīja Saeimas neatkarīgo deputātu grupa, tostarp Saeimas deputāte Siliņa.
Viņa skaidroja, ka mikrouzņēmumu nodokļa likme tiks palielināta no 9%, kā tas ir patlaban, līdz 11% 2015.gadā, savukārt 2016.gadā mikrouzņēmumu nodokļa likme būtu 13%, bet 2017.gadā – 15%. Tāpat Siliņas priekšlikumi paredz palielināt iemaksu daļu, kas tiek novirzīta sociālajai apdrošināšanai.