LTRK aicina atbalstu uzņēmumiem paredzēt neatkarīgi no pārstāvētās nozares 0
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un vairāk nekā 30 asociācijas aicina Saeimu uzņēmumiem atbalstu paredzēt neatkarīgi no pārstāvētās nozares, teikts LTRK un asociāciju atklātajā vēstulē Saeimai.
“Vispirms, vēlamies uzteikt Saeimas un valdības līdz šim operatīvo un savlaicīgo rīcību, veicot nepieciešamos pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā. Tāpat uzteicama ir ātrā reaģēšana, izstrādājot īpašu likumu ekonomikas stabilizācijai,” sacīts vēstulē.
Tāpat tajā minēts, ka vairums likuma normu ir lietderīgas un atbalstāmas, tomēr ir nepareizi un tuvredzīgi censties šauri definēt krīzes skartās nozares un atbalstu paredzēt tikai šo nozaru uzņēmumiem.
Vēstulē uzsvērts, ka
nešķirojot uzņēmumus – mazs vai liels, vietējā tirgū strādājošs vai eksportējošs, tirgotājs, ražotājs vai pakalpojumu sniedzējs, tāpat ir daudznozaru uzņēmumi, kā arī uzņēmumiem situācija atšķiras arī vienas nozares ietvaros.
“Daļai bizness ir aizliegts, daļai tirgus brūk pa dienām, citiem bizness ir nopietni apgrūtināts izejvielu piegāžu kavēšanās dēļ un slimojošu darbinieku dēļ. Kopējās globālās ekonomikas bremzēšanās rezultātā situācija tuvākajā laikā, visticamāk, pasliktināsies gandrīz visiem,” teikts vēstulē.
Uzņēmēji prasa precizēt likumprojektu “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”, paredzot visus atbalsta rīkus neatkarīgi no nozares, lai uzņēmēji varētu saglabāt darba vietas iespējami vairāk cilvēkiem.
LTRK aģentūrai LETA apliecināja, ka konceptuāli atbalsta likumprojektu, vairums normu ir lietderīgas un atbalstāmas, tomēr ir
Biedrībā uzsvēra, ka pandēmijas radītā krīze ekonomikā skars gandrīz visas nozares, nešķirojot uzņēmumus pēc lieluma, darbības vietējā tirgū vai ārvalstīs, un tā, vai tas ir tirgotājs, ražotājs vai pakalpojumu sniedzējs.
Tāpat ir arī daudznozaru uzņēmumi, kā arī vienas nozares uzņēmumiem situācija mēdz atšķirties. Tāpēc atbalsta rīki jānodrošina neatkarīgi no nozares, un tiem jāmotivē uzņēmumus turpināt darbību, jāstimulē uzņēmumus neatbrīvot darbiniekus, bet meklēt iespējas turpināt darbību kaut mazākā apjomā vai pārprofilējoties.
LTRK rekomendē atbalstu atalgojumam veidot, valstij neatkarīgi no nozares sedzot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) par darbinieku valdībā noteiktas summas apmērā.
Tāpat jānodrošina valdības fleksibilitāte krīzes vadībā. LTRK norāda, ka krīze ir sākuma posmā, tāpēc likumā jānodrošina valdībai tiesības operatīvi lemt par atbalsta veidiem, kritērijiem, atbalsta laiku un apjomu, kā arī pieņemt lēmumus par publiskajiem iepirkumiem, nodrošinot pandēmijas mazināšanai nepieciešamo infrastruktūru, preces un pakalpojumus.
“Lai pēc krīzes Latvijas tautsaimniecības rādītāji uzlabotos pēc iespējas straujāk, pats galvenais šobrīd ir saglabāt uzņēmumus, nodrošināt tiem apgrozāmos līdzekļus, tāpēc nav atbalstāma konkrētu nozaru noteikšana valsts atbalsta saņemšanai uzņēmumiem. Problēmas ir visu nozaru uzņēmumiem un būs grūti nošķirt, kurām nozarēm palīdzība nepieciešama vairāk, kurām mazāk,” pauda LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
Jau vēstīts, ka Saeima piektdien lems par valdības virzītajiem likumprojektiem saistībā ar ārkārtējo situāciju pēc Covid-19 izplatīšanās.
Valdība ceturtdien, 19.martā, atbalstīja Finanšu ministrijas izstrādāto likumprojektu par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatību, kurā vienuviet ietverts valsts atbalsta pasākumu klāsts slimības seku novēršanai, tostarp dīkstāves pabalstu izmaksu darba ņēmējiem.
Likumprojekta mērķis ir noteikt pasākumus valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai un pārvarēšanai (pasākumus), īpašos atbalsta mehānismus, kā arī krīzes izdevumus, kas tieši saistīti ar Covid-19 izplatības ierobežošanas finansēšanu.
Paredzams, ka tiks noteiktas nozares, kurām saistībā ar Covid-19 izplatību ir radušies krīzes izdevumi un kurām ir piemērojami likumā noteiktie pasākumi un īpašie atbalsta mehānismi.