“L&T”: Atņemot PET pudeles, augs izmaksas 0
Ieviešot depozīta sistēmu, kur paredzēts iekļaut PET, stikla un metāla bezalkoholisko dzērienu, alus un dzērienu ar zemu alkohola saturu iepakojumu, pieaugs atkritumu apsaimniekotāja izmaksas, ekspresintervijā biznesa portālam “Nozare.lv” atzina atkritumu apsaimniekotāja SIA “L&T” direktors Reinis Ceplis.
“Ja no otrreiz lietojamo atkritumu plūsmas pazūd atkritumi, kas var radīt ieņēmumus, bet savākšanas infrastruktūras apjoms nemazinās un darba apjoms mazinās nedaudz, jo arī konteineri ar drazu ir jāiztukšo, tad tas ir tikai objektīvi, ka aug atkritumu apsaimniekotāja izmaksas,” uzsvēra Ceplis.
Jautāts par to, cik liels varētu būt šo izmaksu pieaugums, viņš norādīja, ka, tā kā 2015.gads, kad plānots ieviest depozītu sistēmu, vēl ir salīdzinoši tālu, tad izmaksu pieauguma apjomu patlaban komentēt ir grūti. Turklāt nav jau arī nekādas skaidrības par to, ko, kas un kā darīs.
Savukārt par iespējamo cenu un tarifu pieaugumu Ceplis teica, ka konkurences apstākļos strādājošs apsaimniekotājs radušās izmaksas centīsies segt uz iekšējo rezervju rēķina. “Taču jāņem vērā, ka cenas un tarifa pieaugumu par atkritumu apsaimniekošanu regulē un nosaka arī tirgus.”
Viņš arī piebilda, ka, tā kā “L&T” darbojas brīvajā tirgū, tad, visticamāk, īstermiņa sadārdzinājumu uzņēmuma klienti nemanīs, jo “L&T” izmaksu pieaugumu segs no saviem resursiem.
Taču, jautāts par to, cik liela daļa no visiem savāktajiem atkritumiem ir PET pudeļu un cita veida taras, Ceplis norādīja, ka apjoms ir komercnoslēpums. Taču viņš vērsa uzmanību uz to, ka pēc svara PET ir ļoti maz no kopējiem apjomiem, bet pēc tilpuma visai daudz.
“Līdz ar to izvešanas biežums samazināsies, tomēr mazāk nekā PET apjoma samazinājumā, jo iztukšot konteinerus vajadzēs un tos pirkt, uzstādīt, apkalpot un remontēt arī. Sistēmas ieviešana savācējiem darbu neatvieglos – būs nedaudz retāka braukšana,” atzina “L&T” direktors.
Jau ziņots, ka no 2015.gada Latvijā plānots ieviest dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu. Sistēmas izveides izmaksas varētu būt ap 14 līdz 18 miljoniem latu, precīzākas izmaksas varētu būt zināmas aptuveni pēc mēneša.
Depozīta sistēmā tiktu iekļauti PET, stikla un metāla bezalkoholisko dzērienu, alus un dzērienu ar zemu alkohola saturu iepakojumi.
VARAM iecere paredz, ka Latvijā darbosies viens nacionālais operators, ko veido ražotāju un tirgotāju asociācijas. Operatora pienākumi būs loģistika – izvietojums, tehniskie risinājumi, informācijas uzskaite un kontrole, depozīta sistēmas iesaistīto tirgotāju un ražotāju reģistrācija, līgumu slēgšana ar apakšuzņēmējiem, depozīta sistēmas norēķinu veikšana ar ražotājiem, pārstrādātājiem un tirgotājiem un tamlīdzīgas lietas.
VARAM prognozē, ka efektīvas depozīta sistēmas ieviešanas rezultātā jau pēc gada no patērētājiem tiks atpakaļ savākti 80% no atkārtoti lietojamā dzēriena iepakojuma, bet no vienreiz lietojamā dzēriena iepakojuma tiks pārstrādāti 60%.