LPUF: Latvijas pārtikas ražotāju eksports šogad audzis par gandrīz 10% 0
Latvijas pārtikas ražošanas nozarē eksports šogad ir pieaudzis par gandrīz 10% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, pastāstīja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.
Viņa sacīja, ka nozarē Latvijā turpinās divos iepriekšējos gados sāktais ieskrējiens, bet tas notiek drīzāk maratona, nevis sprinta tempā. “Ja pērn pirmajā pusgadā, salīdzinot ar attiecīgu laiku pirms gada, mums bija fantastisks 20% eksporta pieaugums, tad arī šogad rezultāts ir atzīstams – pieaugums ir teju 10%, naudas izteiksmē veidojot 1,5 miljardus eiro,” sacīja Šure, piebilstot, ka nozare aizvien attālinās no Krievijas embargo radītajām sekām. Uzņēmumu ieguldītais darbs un investīcijas atmaksājas, bet sasniegtie rezultāti – iepriecina.
Pēc Šures teiktā, lai arī jaunākie eksporta dati par rudeni un ziemu vēl nav pieejami, līdzšinējā pieredze liecina, ka gada nogalē rezultāti ir labi. Tādēļ Latvijas pārtikas ražotāji joprojām cer uz pozitīvu importa-eksporta bilanci pārtikas ražošanas industrijā šogad, eksportam pārsniedzot importu.
Viņa atzīmēja, ka labs paraugs nozarē eksporta jomā ir zivju pārstrādes uzņēmums “Karavela”, kas, neraugoties uz zivju pārstrādes nozares grūtībām un ierobežoto vietējo patēriņu, pēc Krievijas embargo spēja pārorientēties uz citiem eksporta tirgiem un kāpināt eksportu, pašlaik eksportējot 88% no saražotās produkcijas. “Līdzīgi arī citiem ražotājiem ir jāstrādā uz eksportu, jo vietējais patēriņš ir ierobežots,” atzīmēja Šure.
Pēc viņas sacītā, pozitīvais nozarē šogad ir bijusi arī nacionālās pārtikas kvalitātes sistēmas attīstība. Lai arī nelielas bažas rada patlaban pastāvošā politiskā nenoteiktība, tomēr kopumā gadu Latvijas pārtikas ražotāji vērtē ar lielu plus zīmi.
Vienlaikus viņa piebilda, ka nozari negatīvi ietekmē darba spēka trūkums. “Politiķi nav ieklausījušies mūsu palīgā saucienā par nepieciešamību kontrolēti ievest darbaspēku, kas nepieciešams uzņēmuma attīstībai un investīcijām. No mums prasa celt produktivitāti un investēt attīstībā, lai varam kāpināt saražotā apjomus, lai nopelnītu vairāk un varētu vairāk investēt. Tajā pašā laikā uzņēmumi ir spiesti pārpirkt un pārmaksāt par darbaspēku, un produktivitāte netiek līdzi,” uzsvēra Šure.
Pagaidu risinājums būtu atļaut ievest Latvijā darbaspēku no ārvalstīm par nozares vidējo algu. Uzņēmēji no Veselības ministrijas (VM) un Labklājības ministrijas (LM) sagaida arī Lietuvai un Igaunijai līdzīgāku slimības lapu apmaksu, kas Latvijas pārtikas ražotāju konkurētspējas sekmēšanai būtu ļoti svarīgi. “Pašlaik mēs dramatiski zaudējam kaimiņiem šajā ziņā. Gaidām, kad LM un VM sagatavos fiskālo ietekmi uz Latvijas budžetu par šo priekšlikumu, kas Baltijas mērogā veicinātu Latvijas uzņēmumu konkurētspēju,” viņa teica.
LPUF ir Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiskā organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāv ražotājus valsts un nevalstiskajās organizācijās, aizstāv biedru intereses starptautisko normatīvo aktu izstrādē, kā arī sniedz LPUF biedriem informatīvo atbalstu. Federācijā ir apvienojušies uzņēmumi, kas aizņem vairāk nekā 60% no visa Latvijas pārtikas ražošanas tirgus. Tajā ir pārstāvētas gan nozaru asociācijas, gan vairāki desmiti lielu, vidēju un mazu uzņēmumu.