LPS: priekšroka būtu dodama sociālā nodokļa samazināšanai 0

Ja valstī tiek samazināti nodokļi, tad priekšroka būtu dodama valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (sociālā nodokļa) samazināšanai, turklāt tajā daļā, ko patlaban maksā darba devējs, aģentūrai LETA atzina Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomniece finanšu un ekonomikas jautājumos Sanita Šķiltere.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

LPS norāda, ka darbaspēka nodokļi Latvijā ir divi – sociālais nodoklis un iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN). Sociālajam nodoklim ir daudz lielāka ietekme, jo ar to apliek darba algu no pirmā lata, atšķirībā no IIN, kuram ir gan neapliekamais minimums, gan dažādi atvieglojumi, skaidroja Šķiltere.

Viņa uzskata, ka, lemjot par darbaspēka nodokļu samazināšanas iespējām, ir jāizvērtē abu šo nodokļu samazināšanas ietekme uz ēnu ekonomiku un tautsaimniecības izaugsmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

LPS ieskatā, priekšroka būtu dodama sociālā nodokļa samazināšanai, turklāt tai daļā, ko patlaban maksā darba devējs. Turklāt pat starptautiskie aizdevēji sarunās ar LPS esot atzinuši, ka fondēto pensiju shēmas normatīvā bāze Latvijā ir būtiski jāpilnveido, lai tā nodrošinātu pārliecību, ka nākotnes pensionāru fondēto pensiju shēmā veiktajām iemaksām ienesīgums nav zemāks par valsts pensiju kapitāla pieaugumu.

Līdz šādu grozījumu izstrādei un pieņemšanai būtu jāatsakās no obligāti veicamajām iemaksām fondēto pensiju shēmā, tādējādi samazinot sociālo nodokli, uzskata Šķiltere.

LPS pauž pārliecību, ka tieši sociālā nodokļa samazināšana ir būtiskākais priekšnoteikums, lai uzņēmēji spētu samazināt aplokšņu algas un lemt par jaunu darba vietu radīšanu. LPS nekad nav atbalstījusi PVN likmes palielināšanu virs 18%, kāda tā bija pirmskrīzes laikā, norādīja Šķiltere.

Kā ziņots, Finanšu ministrija rosina pievienotās vērtības nodokli (PVN) samazināt jau no šā gada 1.jūlija, bet IIN – no nākamā gada 1.janvāra. PVN likme gada vidū varētu tikt samazināta no 22% līdz 21%, taču tikai ar nosacījumu, ka ar uzņēmējiem tiek panākta vienošanās par to, ka PVN samazināšana tiks atspoguļota arī cenās.

IIN 2013.gada 1.janvārī iecerēts samazināt no 25% līdz 24%, bet nākamajos gados samazinājums tikšot turpināts, un tas varētu būt pat straujāks – divi procentpunkti, tādējādi trīs gadu laikā IIN samazinot līdz 20%. Tāpat no nākamā gada neapliekamo minimumu plānots palielināt no 45 līdz 60 latiem. Iecerēts arī palielināt atbalstu par apgādājamajiem.

PVN likmes samazināšana no 22% līdz 21% no šā gada 1.jūlija šogad no budžeta prasīs 16,5 miljonus latu, bet nākamgad – 40,5 miljonus latu. Darbaspēka nodokļu ietekme būs atkarīga no tā, kāds scenārijs tiks izvēlēts turpmākajās diskusijās – jautājums par IIN, neapliekamo minimumu un atvieglojumiem par apgādājamajiem vēl būs jādiskutē. Būs nepieciešamas arī politiskās debates, jo par dažādiem jautājumiem ir dažādi redzējumi. FM dots uzdevums detalizētāk izvērtēt darbaspēka nodokļu samazināšanas scenārijus un virzīt jautājumu izskatīšanai valdībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.