LOSP prasa “novērst energoresursu tirgotāju patvaļu” un kompensēt energoresursu cenu kāpumu 28
Lauksaimniecības organizāciju sabiedrības padome (LOSP) prasa Saeimu un valdību “novērst energoresursu tirgotāju patvaļu” un kompensēt energoresursu cenu kāpumu, aģentūrai LETA norādīja LOSP biroja vadītājs Kaspars Ziņkovskis.
Kā skaidro LOSP, lauksaimnieki, mežsaimnieki un pārtikas ražotāji ar bažām vērtē esošo un nākotnes pārsteidzoši lielo elektroenerģijas cenu kāpumu. Turklāt organizāciju ieskatā bez iejaukšanās no valsts puses elektroenerģijas tirgus cenas neprognozējamais lēciens radīs graujošu iespaidu uz tautsaimniecību.
LOSP uzskata, ka ir jāatzīst valsts enerģētiskā krīze un steidzami jārīkojas. Tostarp nekavējoties jāpiemēro nodokļa atbrīvojamu energoresursiem, kurus apliek ar akcīzes nodokli, tāpat organizācija aicina uz terminētu laika periodu samazināt sadales tīklu tarifu 50% apmērā, kā arī atbrīvot atjaunojamās enerģijas ražotājus no dabas resursu nodokļa piemērošanas un citām ražošanu un bremzējošām nodevām un ierobežojošiem administratīviem šķēršļiem.
LOSP arī lūdz atgriezt atbrīvojumus no elektroenerģijas nodokļa maksājumiem likuma redakcijā, kādā tā bija līdz 2016.gada 31.decembrim. Tostarp no nodokļa atbrīvot elektroenerģiju, kas iegūta no atjaunojamiem energoresursiem, hidroelektrostacijās, kā arī koģenerācijas stacijās, kas atbilst normatīvajos aktos par elektroenerģijas ražošanu koģenerācijas procesā noteiktajiem efektivitātes kritērijiem.
No nodokļa būtu nepieciešams arī atbrīvot elektroenerģiju, ko izmanto elektroenerģijas ražošanai, siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai koģenerācijā.
Vienlaikus LOSP pauž viedokli, ka elektroenerģijas tirgotāji rīkojas patvaļīgi, pieprasot avansa maksājumus par decembri. Pēc organizācijā paustā, uzņēmumi saņēmuši avansa pieprasījumus, kas pamatoti ar novembra patēriņa datiem.
LOSP arī uzsver, ka viens no būtiskiem faktoriem, kas veicina elektroenerģijas cenu pieaugumu Latvijas cenu apgabalā, ir ģenerācijas jaudu trūkums, tāpēc, lai turpmāk izvairītos no šāda nepieredzēti liela cenu lēciena un reizē veicinātu elektroenerģijas ražošanu tieši patērētāja objektā vai iespējami tuvāk patērētājam, organizācija lūdz veikt izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā un Enerģētikas likumā un pieņemt grozījumus, par kuriem jau ilglaicīgi tiek diskutēts.
Tostarp, lai veicinātu elektroenerģijas pašražošanu, nepieciešams noteikt, ka uzņēmējsabiedrībām ir pieejama neto norēķinu kārtība, līdzīgi kā tas jau ir fiziskām personām. Tas veicinātu elektrības ražošanai uzstādīt saules paneļus, vēja ģeneratorus, pārstrādāt kūtsmēslus un atkritumus biogāzes koģenerācijā.
Līdztekus LOSP ieskatā nepieciešams noteikt, ka gan mājsaimniecības, gan juridiskās personas var izmantot pašu saražoto elektroenerģiju arī citos sev piederošos tīklu pieslēguma objektos neto norēķinu kārtībā.
Tāpat nosakāms, ka ir iespējams izmantot tiešo līgumu norēķinus starp tuvumā esošiem enerģijas ražotājiem un patērētājiem, izmantojot elektroenerģijas sadales un pārvades tīklus un piemērojot šādai sadarbības formai tīklu tarifu atlaides.
LOSP uzsver, ka, lai Latvijā veicinātu jaunu ģenerējošo jaudu ienākšanu un stabilizētu elektroenerģijas tirgu tuvākajā nākotnē, nepieciešams veikt steidzamus grozījumus likumdošanas un normatīvajos aktos, kas beidzot ļautu attīstīt jaunus un pietiekami lielus atjaunojamās enerģijas ražošanas projektus. Lielas jaudas projektiem ir jānosaka likumdošanā stratēģiskas nozīmes statuss, lai noņemtu šobrīd pastāvošos administratīvos šķēršļus, ko nosaka pašvaldību un vides saskaņojumu pārraudzības normatīvie akti.
Jau ziņots, ka pasaulē ar vien vairāk sadārdzinās elektroenerģijas cena.
Pagājušajā nedēļā, saskaņā ar “Nord Pool” datiem, dienas vidējās cenas sasniedz 469,03 eiro par megavatstundu (MWh), maksimumam no rīta pārsniedzot pat 1000 eiro atzīmi.
Novembrī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā sasniegusi jaunu vēsturisko maksimumu – 125,39 eiro par MWh, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS “Augstsprieguma tīkls” sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.
Tas ir par 17,8% vairāk nekā oktobrī, bet attiecībā pret 2020.gada novembri cena ir 3,1 reizi augstāka. Vidējo cenu būtiski ietekmēja novembra pēdējās dienas, kad 29.novembrī tika sasniegts jauns diennakts vidējās cenas rekords.