Lordu palātas zālē tradicionāli tiek atklāta parlamenta sesija.
Lordu palātas zālē tradicionāli tiek atklāta parlamenta sesija.
Foto: Alastais Grant/SCANPIX/REUTERS/LETA

Lordu palātā sēž “sarkanie”. Kā Krievija uzpērk britu augstmaņus 1

Par Apvienotās Karalistes parlamenta augšpalātas – Lordu palātas, kur šobrīd ir 792 lordi jeb pēri, – pārveidošanu vai pat likvidēšanu Britānijā runāts jau gadiem. Iespējams, izšķirošu grūdienu Lordu palātas pārveidošanai dos skandāls, atklājoties faktiem par Krievijas maksājumiem, ko saņēmuši daži lordi.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Lasīt citas ziņas

Lordus ieceļ karaliene pēc premjera ieteikuma

Apzinoties situācijas nopietnību un negaidot citu varas atzaru lēmumus, pirms dažām dienām publiskots Lordu palātas ziņojums, kurā paredzēta augšpalātas locekļu samazināšana līdz 600 lordiem desmit gadu laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atšķirībā no Pārstāvju palātas 650 deputātiem, kas tiek vēlēti, lordus ieceļ karaliene pēc premjerministra ieteikuma, un viņu skaits var mainīties. Augšpalātā sēž garīgie lordi, tostarp 26 anglikāņu baznīcas bīskapi, un laicīgie lordi, no kuriem 92, tostarp četri hercogi, savu vietu ir mantojuši.

Lordiem nav pastāvīgas algas, bet tiek maksāta dienas nauda, ko neapliek ar nodokļiem, un apmaksāti izdevumi. Lordi izvērtē Pārstāvju palātā pieņemtos likumprojektus, taču nevar tos noraidīt, izņemot atsevišķus gadījumus. Britānijā pieaugot bažām par Krievijas agresīvo politiku, Pārstāvju palātas deputāti pieprasījuši, lai Lordu palātas locekļi atteiktos no jebkādām finanšu interesēm saistībā ar Krieviju.

Likumdevēji ierosinājuši pārskatīt Lordu palātas locekļu uzvedības kodeksu, pieprasot atklātumu par lordu sakariem ar ārvalstu pārstāvjiem. Kā atzīmē laikraksts “The Times”, lordi no dažādām partijām saņem Krievijas maksājumus.

Daži lordi sēž Krievijas firmu padomēs

Piemēram, “neatkarīgais” lords Skidelskis ir Krievijas naftas firmas “Rusneft” direktoru padomē. 2014. gadā, kad Krievija anektēja Krimas apgabalu un iebruka Donbasā, lords Skidelskis balsoja pret sankciju vēršanu pret Krieviju. Ar Leiboristu partiju saistītais lords Ponsonbijs atzinis, ka ir Krievijas enerģētikas firmas “RNG” un tās tiešā īpašnieka kompānijas “Eastsib”, kas reģistrēta Kiprā, direktoru padomē.

Lords Treskots, “neatkarīgais” leiborists, saņem atalgojumu par darbu Krievijas firmas “Russian Gold Fund” konsultatīvajā padomē, kur viņš ir priekšsēdis. Šā gada janvārī Treskots nodēvēja par “fantāziju” uzskatu, ka Kremlis varētu dot pavēli par uzbrukumu ar parasto bruņojumu kādai NATO valstij, kā arī aicināja Britānijas valdību uzlabot attiecības ar Maskavu.

Martā Krievijas izlūkdienesta GRU aģenti Solsberijas pilsētā ar nervus paralizējošu vielu “Novičok” saindēja Krievijas bijušo drošībnieku Sergeju Skripaļu, tolaik jau Britānijas pilsoni, un viņa meitu Jūliju. Atrodot flakonu, kur bija inde “Novičok”, gāja bojā kāda Solsberijas iedzīvotāja. “Lords Treskots ir precējies ar Svetlanu Čerņikovu, kuras tēvs ir Krievijas armijas pulkvedis,” raksta “The Times”, piebilstot, ka lords Treskots noliedzis, ka “Russian Gold Fund” ir Krievijas firma un ka viņam būtu kādas finanšu intereses Krievijā.

Reklāma
Reklāma

Pārstāvju palātas deputāts no Konservatīvo partijas Roberts Sīlijs paziņojis, ka “lordiem, kas strādā nedraudzīgu ārvalstu labā, jāatsakās no darbošanās parlamentā”. “Vai viņi to darīs?” retoriski jautā Sīlijs. “Protams, nē.”

Lordi lobē Krievijas firmu intereses

Britānijas drošības ministrs Bens Volless vēstulē Pārstāvju palātas Ārlietu komitejai atklājis, ka kopš 2016. gada, kad viņš stājās šajā amatā, pie viņa vērsušies divi Konservatīvo partijas lordi, lūdzot veicināt (Britānijas) valdības sadarbību ar Krievijas partneriem.

Volless rakstiski atbildējis, ka nav pieņēmis lorda Bārkera priekšlikumu tikties un apspriest sankcijas (pret Krieviju). Lords Bārkers ir enerģētikas firmas “En+” direktoru padomes priekšsēdētājs, bet firmas akciju kontrolpakete pieder Krievijas oligarham Oļegam Deripaskam, tuvam prezidenta Vladimira Putina sabiedrotajam. Ministrs Volless atzinis, ka ticies ar lordu Fērfaksu, kurš gribējis apspriest “sava darba pieredzi Krievijas kuģniecības firmā “Sovkomflot”.

Kā atzīmē laikraksts “The Times”, Lordu palātas locekļu mēģinājumi lobēt Krievijas firmu intereses var apdraudēt Britānijas drošību, taču Lordu palātas pārstāvis izteicies, ka “šobrīd nav plānu liegt lordiem finanšu intereses Krievijā”.

“Pēc britu valdības uzrādītajiem pierādījumiem, ka indēšanu Solsberijā veica Krievijas GRU, saprātīgs lēmums katram britu parlamentārietim, kam ir sakari ar Krievijas biznesu, būtu pārskatīt savu nostāju,” raksta avīze “The Telegraph”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.