Londona bez maksas. Ko var izbaudīt par brīvu vienā no dārgākajām pilsētām 0
Autors – Kārlis Bumbieris
Londona arvien bijusi viena no dārgākajām Eiropas pilsētām. Pārlaist nakti trīs vai četru zvaigžņu viesnīcā netālu no centra maksā daudz vairāk nekā, piemēram, Berlīnē vai Barselonā. Staigājot pa pilsētu un apmeklējot te vienu, te otru kafejnīcu vai tradicionālos angļu pabus, makā mārciņas kūst neapturami ātri, tad vēl – tēriņi dažādiem izklaides pasākumiem, iepirkšanās priekiem un kārtīgām vakariņām. Arī Londonas sabiedriskais transports nebūt nav lētākais Eiropā.
Taču daudzi, iespējams, nezina, ka “dārgā un lepnā” Londona dāsni piedāvā tūristiem virkni bezmaksas iespēju iepazīt tās vēsturi, kultūru un mākslu un arī lieliski atpūsties, baudot īpašo varenās un tradīcijām bagātās Eiropas metropoles gaisotni. Atliek tikai prātīgi sagatavoties ceļojumam, un Londona vairs nešķitīs iedomīga un nepieejama, bet gan demokrātiska un viesmīlīga. Turklāt pastāv arī ne viena vien iespēja laikus sameklēt tīmeklī un nopirkt aviobiļetes tikai par dažiem desmitiem eiro.
Londona ir īsta zelta ādere kultūras tūrisma cienītājiem, kuri nevar iedomāties viesošanos kādā no pilsētām bez muzeju apmeklējumiem. Britu galvaspilsētā muzeju tik tiešām ir ļoti daudz, un, lai cik pārsteidzoši tas būtu, vairums no tiem, turklāt svarīgākie un slavenākie, piedāvā bezmaksas apmeklējumus. Netērējot naudu ieejas biļetēm, ir iespējams apskatīt pastāvīgu ekspozīciju Britu muzejā, kur apkopota ārkārtīgi plaša un unikāla pasaules vēstures priekšmetu kolekcija. Tas ir otrs populārākais muzejs pēc Luvras Parīzē.
Tāpat bezmaksas ieeja ir Teita mākslas muzeja galerijās, tajās izstādīti britu mākslinieku darbi no 1500. gada līdz mūsdienām. Nav jātērējas biļetei arī Nacionālajā galerijā, lai aplūkotu pastāvīgu ekspozīciju ar pasaules mākslas ģēniju šedevriem. Ja saistošākas šķiet nevis glezniecība un tēlniecība, bet gan bioloģija un arheoloģija, tad, bez šaubām, jādodas uz Dabaszinātņu muzeju, kura krājumos ir miljoniem eksponātu, un slavenākie no tiem izstādīti centrālajā zālē: tie ir dinozauru skeleti, to vidū 26 metrus garais diplodokss. Un visas šīs gadsimtiem krātās zinātnieku bagātības arī ir bez maksas.
Ceļā no vien muzeja uz otru ir vērts izmantot iespēju un pavērot senu tradīciju, proti, godasardzes maiņu pie Bekingemas pils, oficiālās karaļnama rezidences. Tūrisma sezonas laikā katru otro dienu (varbūt arī biežāk: iepriekš vēlams precizēt laiku internetā) pulksten. 11.00 notiek sardzes maiņas ceremonija, ko veic nu jau par Lielbritānijas simbolu kļuvušie gvardi sarkanos formastērpos un lāčādas cepurēs. Gaidot ceremoniju, var uzmest aci pils jumtam, ja virs tā plīvo karogs, tad karaliene Elizabete II ir mājās.
Cita vēsturiska liecība – senās Romas impērijas mūris. Tas celts mūsu ēras 47. gadā, lai aizsargātu romiešu “Londiniumde” no barbaru uzbrukumiem. Londonā gan saglabājusies tikai neliela daļa no kādreiz 8 kilometrus gara nocietinājuma. Lai to aplūkotu, jābrauc uz “Tower Hill” metro staciju, netālu no Vūdstrītas.
Un vēl – vismaz 700 gadus sena ir tradīcija Tauera cietokšņa atslēgu ceremonija. To iespējams vērot bez maksas katru vakaru pulksten 21.53. Tiesa, pēdējā laikā sava vizīte jāpiesaka laicīgi, pat dažus mēnešus iepriekš, jo skatītāju skaits ir ierobežots, un par vietas rezervēšanu jāsamaksā viena mārciņa. Karaliskā rezidence un cietums, arsenāls un pat nāvessodu izpildes vieta, un visbeidzot tagad karalisko dārglietu glabātuve – Taueram tik tiešām ir pārsteidzoši bagāta vēsture, kurai iespējams pieskarties, esot klāt, kad pilskungs militāra eskorta pavadībā aizslēdz ar karalienei piederošām atslēgām galvenos vārtus.
Arī Londona, tāpat kā Rīga, tiek saukta par zaļu pilsētu. Parki un dārzi aizņemt tik tiešām iespaidīgu platību – pavisam ap diviem tūkstošiem hektāru. Senākais ir Sentdžeimsas parks un lielākais – Ričmondas. Taču iecienītākais, protams ir Haidparks, kas atrodas pilsētas centrā Ja ceļojums uz Londonu iekrīt siltā laikā, var izmantot šo patīkamo iespēju – vienā mirklī aizmukt no satiksmes kņadas un atpūsties pie dabas. Haidparkā ir iespējams gan sportot, gan sauļoties zālītē, gan pat nopeldēties, pavērot dažādu brīvmākslinieku uzstāšanos. Parkā atrodas arī tā dēvētais “Speaker’s corner”, kur atļauts teikt runas par jebkuru tematu, kas nav pretrunā ar valsts likumiem. Var droši pakāpties uz paaugstinājuma un skaļi uzrunāt garāmgājējus.
Lai apmeklētu Londonas lielākos un slavenākos dievnamus, ir jāpērk biļetes, turklāt tās ir salīdzinoši dārgas. Taču daudzviet ir iespēja iekļūt bez maksas, arī Vestminsteras abatijā un krāšņā baroka stila Svētā Pāvila katedrālē – jāsagaida dievkalpojums (saraksti ir dievnamu interneta vietnēs) un droši jādodas iekšā.
Turpat, netālu no katedrāles ir vēl viena zīmīga celtne – modernās Londonas simbols Tūkstošgades jeb “Millennium” tilts, ko projektējuši slavenie arhitekti Normans Fosters un Entonijs Karo. Vērienīga, inovatīva konstrukcija savieno Benksaidu ar Sitiju. To šķērsojot, paveras iespaidīgi skati uz mūsdienu lielpilsētu Temzas krastos.
Visbeidzot, kāpēc gan nevarētu pieteikties arī kādai bezmaksas ekskursijai pa pilsētu? Atliek tikai ielūkoties internetā un izvēlēties kādu no piedāvājumiem, kas ietver gan klasiskus tūrisma maršrutus, gan, tā dēvēto, nezināmo Londonu. Tā, piemēram, pastaiga pa “mazo Venēciju” – tik tiešām krāšņu, romantisku un klusu lielpilsētas rajonu ar omulīgām kafejnīcām un bāriem starp “Grand Union” un “Regent” kanāliem.
Lai cik tūrisma reklāmās nodeldētas būtu šīs Londonas “klasiskās” vietas, noteikti vērts klātienē ieraudzīt arī tās. Viena no praktiskākām iespējām doties pastaigā no Trafalgara laukuma līdz Pikadilli krustojumam, tad pa Oksfordstrītu līdz Marmora arkai, Notinghilai un Rīdžentstrītai. Pastaiga noteikti ļaus sajust rosīgas metropoles satraucošo noskaņu, ceļā trāpīsies arī neviens vien interesants veikaliņš un, protams, lielveikali.
Vienā no tiem – “Harrods” – noteikti vajadzētu ielūkoties, kaut vai tāpēc, lai novērtētu piecos stāvos piedāvāto sortimentu – no visparastākajām līdz pat luksus precēm. Veikala moto ir “Omnia Omnibus Ubique”, kas tulkojumā no latīņu valodā nozīmē jebkas jebkuram un jebkurā vietā. Britu veikalnieka Čārlza Henrija Herroda dibināts vēl 19. gadsimta sākumā, tagad pieder Kataras valstij un joprojām tiek uzskatīts par vienu no labākajiem pasaulē. Interesanti, ka veikalā atrodas divi monumenti veltīti princesei Diānai un Dodijam al Fajedam.
Vairāk informācijas varat atrast visitlondon.com.
Pirms dodaties ceļā, šeit varat aplūkot, kāds laiks Londonā!